Anda vaid kaheksa tundi, et esitleda Donatella Versace ees kroonimistseremoonia väärilist kuninglikku kostüümi, on nagu anda “Masterchefi” kokkadele vaid tunnike traditsioonilise musta leiva küpsetamiseks ja mingite käepäraste anšooviste vürtsikilufileeks tuunimiseks eesmärgiga pakkuda Gordon Ramsayle hindamiseks üks tõeliselt revolutsiooniline kiluvõileib.
See muudab juba esimese episoodi pigem väljakutseks, kes üldse midagi valmis teha suudab, mitte kes õmbleb kõige ägedama rõivakomplekti. Moekonkursilt ootaks ometi, et hea saate teevad meeldejäävad võistlustööd.
Netflix justkui sooviks, et sarja vaadataks nii kiiresti kui võimalik
Läbiva ajahäda tõttu meenub tihti kokandusvõistlus “Minu köök on parim”, kus võistlejad suutsid korda saata päriselt imesid (nagu näiteks võluda kõigest pooleteise tunniga sügavkülmikut ja fööni appi võttes valmis Pekingi part) ning pidid sellegipoolest kuulma kommentaariks: “Maitse on õige, aga nahk pole ikka nii krõbe, nagu peaks.” Kõik teavad, et Pekingi pardi naha alt rasva ära saamiseks kulub isegi spetsiaalses kuivatuskapis päevi!
Tuues loetud minutitega kohtunike ette traditsiooniliselt mitu päeva keedetavaid suppe ja karrisid, lisandus kiidusõnadele ikka mõni targutav täpsustus nagu: “Puudub see suitsusus ja sügavus, mis tekib pikalt sütel hautamisest.”
Niisugused kommentaarid on konkreetsete ajapiirangutega ülesannete puhul lihtsalt ebaõiglased.
Tuues tähtsalt välja, et MET Gala kostüümide kallal töötavad moemajad terve aasta, annab “Next In Fashion” temaatiliseks väljakutseks kõigest seitse tundi ning lubab siis kohtunikel kritiseerida, et ei istu nii hästi, kui võiks. Arvustada tõsimeeli komplekti, mis on valmistatud kõigest nelja tunniga ja öelda, et see näeb viimistlemata välja, ei ole kuidagi aus.
Võistlejail on vaid neli tundi, et töödelda äravisatud riiete hunnikust ümber terve komplekt uusi rõivaid. Nad ise ütlevad, et nii lühikese ajaga pole võimalik isegi lõiget konstrueerida, rääkimata millegi valmis õmblemisest. Ometi saadab üks neist lavale kahest eri jopest ja teksatagist kombineeritud detailirohke jaki ning sama paljudest elementidest kokku pandud perfektselt istuvad teksad, mis on kohtunike väitel nii valmis, et võiks otse poodi müüki saata.
Teine hakkab oma algupärases idees kahtlema tund enne tähtaega ning suudab justkui kuuekümne minutiga õmmelda pulmakleidist püksid ning kampsunist ja padjast kombineeritud topigi.
Tuleb ette muidki seletamatuid nähtusi, nagu kust ilmub juba kavandamisprotsessi algul mitukümmend paari ühesuguseid ruudulisi meeste boksereid, mida üks osaleja vajab balliseelikuks muutmiseks, kui materjalilaos on valida vaid kangarullide vahel…
Kiirustamist on näha ja tunda. Kuigi ideed on ägedad, ei sünni nii piiratud ajaga midagi tõeliselt šikki. Suuremas osas on tulemuseks ebakvaliteetsed klubirõivad ja kantamatud kostüümid, mitte tipptasemel rõivatööstuse suundi mõjutav tulevikumood. Ka kriitika kõlab disainerite ees ebasiiralt, samas kui “talendi” selja taga loendatakse vigu küll ja sedalaadi kenadusega liiale minek on nagu supp ilma soolata.
Vaadata võib, kuid inspiratsiooni ei paku
Erinevalt põnevikest või draamasarjadest sobivad võistlussaated vaatamiseks nädalase vahega, mitte binge-formaati kohandatult. Ei kujuta hästi ette, et keegi suudaks terve hooaja “Superstaari” või “Meisterkokka” korraga ära seedida. On lihtsam taluda selle žanri paratamatult korduvat olemust, kui osad on parajalt laiali jaotatud.
Netflixil puudub ka otse-eetri võlu ning voogedastussarjadel nädalast nädalasse kanduv pinge, nii on väljalangeja selgumine lükatud, vaatamas hoidmise nimel, järgmise jao algusesse. Sellelt võistluselt pole mõtet oodata põnevust, draamat ega isegi kuigi palju higi või pisaraid. Panused pole piisavalt kõrged, tõeline pinge puudub, rõivad ei ole kuigi ihaldusväärsed (kuidas nii lühikese ajaga saakski olla) ja väljalangemised on antiklimaatilised.
Siiski, kui on isu millegi süütult tujutõstva järele nagu “Masterchef Junior”, võib “Next In Fashion” sobida küll – peaaegu igasugune kriitika on olematu (et keegi jumala eest ei solvuks), konkurendid aitavad ja toetavad üksteist ning jäävad sõbralikuks ka siis, kui teise pärast saatest välja lendavad (ning silmaga näha, et sisimas viha keeb). Maguslääge kitš nagu “Parim pagar”, aga ilma põrandale kukkuva tordita. “Su nägu kõlab tuttavalt”, aga riietega. Ideaalne jooksutada näiteks lahti hargnenud mantlinööpide tagasi õmblemise taustaks (tundub, et saaks ise ka selliste hilpudega hakkama, kuigi tegelikult on raskusi isegi niidi nõela taha ajamisega).
Kui produtsendid soovivad näha selles saates moe homset päeva, paistab tulevik Netflixi kaudu kõigest üks järjekordne kiiruga kokku vorbitud kallis asi, mis on mõeldud vaid hetkeks enesetunnet parandama.