Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Uuring: Naispeaosalistega filmid teenivad rohkem kui meespeaosalistega linateosed
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Värskes uuringus vaadeldakse enimteeninud filme aastatel 2014 kuni 2017 ja jõutakse järeldusele, et naispeaosalistega filmid toovad tegijatele sisse rohkem raha kui meesprotagonistidega linateosed.
USA-s korraldatud uuringu viisid läbi Creative Artists Agency (C. A. A.) ja shift7, mille asutaja on endine Ühendriikide valitsuse juhtiv tehnoloogiaohvitser Megan Smith. Leiti, et vaadeldava ajavahemiku lõikes teenisid naispeaosalistega filmid reeglina rohkem, olenemata sellest, kas linateose eelarve jäi alla 10 miljoni dollari või ületas 100 miljoni dollari piiri.
Veel selgub uurimustööst, et filmid, mis läbisid Bechdeli testi, ehk linateosed, milles kaks naist vestlevad muudel teemadel peale meeste, olid kinodes edukamad kui filmid, mis testi ei läbinud.
C. A. A. agent Christy Haubegger ütles The New York Timesile, et arusaam, et naisi filmide peaosadesse palgata ei ole kasumlik ei vasta enam tõele. Ta leiab, et pigem on see just turunduslikult kasulik.
Kuigi naispeaosalistega filmid on tulusad, siis selgub San Diego State University uuringust, et Hollywoodis ei ole naistele filmides juhtivate rollide pakkumine veel väga levinud. 2017. aastal mängis naine ainsat peategelast umbes veerandis aasta suuremates filmides. Kesksete karakterite hulka kuulusid naised umbes kolmandikus eelmise aasta kassahittides.
San Diego ülikooli uuring leidis veel, et võrreldes varasemate aastatega langes 2017. aastal nende filmide osakaal, milles naistel olid rääkivad rollid. C. A. A. ja shift7 uurimustöö valguses selgub aga, et meestekesksete filmide loojad võivad endale karuteene teha.
Tasub mainimist, et C. A. A. ja shift7 uuringu läbiviimisel kasutati allikana platvormi nimega Gracenote, milles leiduva info põhjal määrati, millised näitlejad on vastavates filmides pea- ja kõrvalosaliste rollides. Seetõttu märgiti uuringus näiteks “Tähesõjad: viimane jedi” ja “Tähesõjad: jõud tärkab” meespeaosalistega filmideks – Gracenote’i süsteemis on nende linateoste protagonistid Mark Hamill ja Harrison Ford, olenemata asjaolust, et mõlemas filmis mängis kandvamat rolli Daisy Ridley.
Seevastu “Teismeliste ninjakilkonnade” peaosaliseks on märgitud Megan Fox ja “Trollide” staar on Gracenote’i andmete kohaselt Anna Kendrick.