18-aastase soomepoisi võtsid sakslased sõjavangina kaasa ja saatsid Sileesia rindele, kust ta sattus “Tšehhi põrgusse” ja lõpuks Rooma. Seal kirjutas ta entsüklopeediates, toimetas Vatikani Raadio eestikeelseid saateid, koostas luuleantoloogia “Poeti Estoni”, korraldas luuleõhtuid ning rajas kirjastuse Maarjamaa.
Edasi viis elutee Salo Jeruusalema, Mosuli ja Stockholmi kaudu Torontosse, kus ta aitas kaasa Eesti õppetooli rajamisele, trükkis ingliskeelse antoloogia Ilomaile, osales Metsaülikooli arutelus globaalse eestluse teemal ja toimetas ajakirja “Aja Kiri”. Kodumaale pääsedes andis Salo välja ülevaate Valge Raamat okupatsioonide põhjustatud kaotustest.
Lühiülevaade sellest keerulisest eluteest pakub lisaks hulga ajaloolisi fotosid ja dokumente ning juhatab asjahuvilistele kätte täiendavat andmestikku, eriti soomepoiste ja E.V. kaadriohvitseride saatuse kohta. “Saagem inimesteks – siis võime kasvõi eestlasteks hakata,” soovitas isa Vello.
Paavo Kangur on kirja pannud ülemaailmselt tuntud dirigendi Eri Klasi loo. Eri Klas on eriline fenomen Eesti kultuuriloos, kes koos Georg Otsa, Gustav Ernesaksa, Neeme Järvi ja Arvo Pärdiga kuulub Eesti muusikamaailma superviisikusse.
Ta on olnud staar džässmuusikuna ja Eesti Raadio meeskvarteti lauljana. Ta on mängeldes ületanud lõhe kergemuusika ja klassika vahel, provintsi ja metropoli vahel, Eesti ja välis-Eesti vahel.
Dirigent on side lava ja orkestri vahel, aga Eri Klas on ühendanud ka ajastuid ja kultuuriruume. Eesti kultuuri suursaadikuna on tema teod, nagu Rahvusooper Estonia lähetamine Stockholmi või Pariisi, jäänud tänaseni ületamatuks.