Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Kõrv peale: need on 10 kõige jaburamat lugu Eurovisiooni ajaloos
Eurovisiooni 65 aastat väldanud ajalugu on olnud ülimalt kirev. Võistlusele kaasaelamine on justkui kollaste uudiste lugemine või “Rannamaja” vaatamine — keegi ei julge tunnistada, aga kõik on salaja kursis.
Selgelt mäletatakse Soome Lordit, vene baabuškaid või Ukraina hõbedast Verka Serduchkat, ent nii mõnigi samaväärne jaburus on nende kõrval teenimatult tagaplaanile jäänud. Otsisime üles mõned neist, kes vääriksid meeldetuletamist.
Iirimaa 2008 – Dustin The Turkey – “Irelande Douze Pointe”
Iirimaa on seitsme võiduga tänaseni Eurovisiooni kõige edukam riik, kuigi nad on sel sajandil teinud kõik mis võimalik, et see tiitel kellelegi teisele pärandada.
Aastal 2008 saatsid nad end esindama kalkuni, kes laulis, et Iirimaale võiks 12 punkti anda. Päris nii kahjuks ei läinud. Oma parimad punktid sai kalkun eestlastelt, tõenäoliselt tänu sellele, et meil endil oli tol aastal tules Leto Svet.
Montenegro 2018 – Rambo Amadeus – “Euro Neuro”
Leto Svetist rääkides — kui üks silm kinni pigistada, võiks uskuma jääda, et Peeter Oja naasis 2018. aastal Eurovisioonile endise Jugoslaavia riigi eest.
Rambo lugu oli Euroopa Liidu suhtes kriitiline, kuid on võimalik, et Montenegro oli lihtsalt kibestunud, et neid veel kampa pole võetud. Liikmesriigid omakorda otsustasid selle kõige peale kollektiivselt solvuda ning keegi neist Montenegrole punkte ei jaganud.
Kreeka 2002 – Michalis Rakintzis – “S.A.G.A.P.O”
Ka Kreeka on riik, kes on Euroopa Liidu peale tihti pahane. Meiega kurjustasid nad juba aastal 2002, mil lauluvõistlus Eestis toimus. Michalis ähvardas eestlased lausa kohtusse kaevata, süüdistades oma ebaedus meie halba helikvaliteeti.
Ligi 20 aastat hiljem julgeme arvata, et küllap peitus põhjus siiski milleski muus. Tuletagem ise meelde, miks “Sagapo” igati teenitult Eurovisiooniämbrite nimekirjas kohta väärib.
Leedu 2006 – LT United – “We Are The Winners”
Paremat kohta ennustasid iseendale ka leedukad aastal 2006, teatades julgelt, et just nemad kavatsevad sel korral triumfeerida. Enesekindlus on pool võitu — esikohta küll ei tulnud, ent tubli kuues positsioon on tänini Leedu parim tulemus.
Läti 2008 – Pirates of the Sea – “Wolves of the Sea”
2008 oli tõepoolest kriisiaasta ning ülemaailmne segadus ja peataolek väljendus ka eurolaulude valikus. Iiri kalkuni ja kodumaise Kreisiraadio kõrvale saatsid lõunanaabrid tol aastal võistlusele piraadid, kes ennast hoopis huntideks tituleerisid.
Kuigi lugu oli piisavalt hirmus, jäi mereröövlite lauldu õnneks pelgalt ähvarduseks ning Ruhnu on jätkuvalt meie!
Malta 2008 – Morena – “Vodka”
Veel samast jubedast aastast midagi, mis meeldib nii meile, lätlastele ning eriti meie ühisele idanaabrile — eks ikka viin, viin, viin!
Kuigi Malta on veinimaa, on oma kodumaad esindav noor ja rõõmus neiu Morena oma rütmikas tantsuloos jõudnud Moskvasse Gorki parki ja … joob end seal surnuks: “My pulse has gone dead / Vodka — that’s the secret word”.
Hispaania 2006 – Las Ketchup – “Bloody Mary”
Viinakoksi joovad ka tüdrukud bändist Las Ketchup, kelle tuntuim lugu “The Ketchup Song (Aserejé)” oli 2000ndate alguses ülemaailmne megahitt.
Mõned aastad hiljem üritas ansambel tomatistel teemadel jätkates Eurovisioonil oma kuulsust taaselustada. Edu jäi kahjuks saavutamata ning rohkem neist keegi kunagi kuulnud ei ole.
Šveits 2007 – DJ Bobo – “Vampires Are Alive”
Umbes nagu spordimeeskonnad, kel piisavalt raha, kasutab Šveits Eurovisioonil tihtipeale võõrtööjõudu. 80ndatel tõi neile võidu Celine Dion ning 21. sajandi tublima tulemuse meie oma Vanilla Ninja.
Võimalik, et võõrvägede kasutamine on olnud tark otsus. Eriti kui arvestada, et Šveitsi üks müüdumaid artiste läbi aegade, ka mujal maailmas tuntud DJ Bobo jäi poolfinaalis põhjendatult viimaste hulka ning lõppvõistlusele ei kvalifitseerunud.
Rumeenia 2013 – Cezar – “It’s My Life”
Vampiiridega ka jätkame. Kuna pool Rumeenia turismiturundusest põhineb nii või naa Transilvaanial ja maailma tuntuimal vereimejal, otsustas Rumeenia aastal 2013 vindi põhja keerata. Ainsa üllatusena ei oleks keegi meist ilmselt osanud arvata, et Draculal on selline falsett.
Boonus: Luksemburg 1980 – Sophie & Magaly – “Papa pingouin”
Lõpetuseks üks lugu ka veidi varasemast perioodist, kinnitamaks, et Eurovisioon on alati veidi veider olnud…