Marii Karell: Kanal 2 eile alustanud “Õhtu” on “Hommik” eneseimetluse imalas kastmes

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"Hommik" oli täitsa hea formaat ja vaadatav saade, "Õhtu" kohta eriti midagi head öelda ei ole. Saatejuhte eksponeeritakse liigselt, siin on nad koos Ewerti ja Draakonitega.Fotod: ekraanitõmmis

Eile startis Kanal 2 uue enneolematu saatekavaga, kus sisukas prime time vahetati välja 3-tunnise otsesaadete tsükliga. Tulemus on võrdselt nii veniv kui ka väljakannatamatu.

Küsimus, kas on mõtet uuesti jalgratast leiutada, kerkis juba siis, kui Kanal 2 sellest plaanist rääkis. Maailmas on varemalt seda vahvat katset tehtud, et mis juhtub siis kui Late Night Show kolida prime time vööndisse ehk ajale 20-22, mil telerit vaatab kõige rohkem inimesi. Juhtus see, et katse kukkus häbiväärselt läbi. Üldiselt asjad ikka päris nii ei käi, et tõstad saate teisele kellaajale ja saad hulga vaatajaid juurde.

Loba õhtus ei tööta

Erinevatel kellaaegadel on inimestel telerist tulevale kraamile erinevad ootused. Kui hommikusaate puhul loodetaksegi pigem lõbusat loba, mis ei paku väga palju mõtteainet ja aitab lihtsalt üles ärgata, siis õhtul töölt tulles on inimeste konsentratsioonivõime hoopis teine. Õhtuses saates peab lugudel olema fookus, struktuur, mõte, idee, hästi esitatud küsimused.

Kõige suurem möödapanek ongi tehtud sellega, et ehkki saade on nimetatud “Õhtuks” on see formaadilt ikkagi hommikusaade. Kuulsin, et “Õhtu” puhul püüti jälgida “Ringvaate” formaati, et korrata selle edu. Ausalt öeldes pole neil saadetel mitte mingit sarnasust.

“Õhtus” ei käsitleta mitte ühtegi päevateemat. Sama hästi võiks nädala jagu seda palagani ette filmida (ja mitme saateosa puhul seda ongi tehtud) ja tulemus oleks täpselt sama (mitte)haarav.

Ajakirjanduslikus saates matšalka-kostüümis tegelasega intervjuusid ei tehta. Ehk et kedagi ei küsitleta, kui ta on rollis. Andrus Vaariku ja Raivo E. Tamme asemel annavad siin intervjuud nende tegelaskujud, tulemus ei ole eriti haarav ega naljakas.

Isegi näitlejad ei aita

On loodetud, et näitlejad tulevad ja teevad nalja:

1) Andrus Vaarik ja Raivo E. Tamm esinevad kõigepealt Ivan Orava ja “ENSV” Illarina, seejärel püütakse veidi päevapoliitika juttu ka ajada. Ent intervjuu on struktureerimata, saatejuhid ei kuula vastuseid, ei reageeri neile ja lõpptulemus on lihtsalt veel üks loba. Mida aeg edasi, seda talumatumaks saatelõik muutub, sest kõik neli stuudios olijat püüavad üksteisest üle rääkida.

Teemat ei ilmesta ka vox-pop, kus inimestelt on püütud küsida palju nad teenivad. Kõikidele vox-popi ehk rahvaküsitluste armastajatele võin öelda, et korralike vastuste saamiseks tuleb küsitleda vähemalt 30 inimest. Kui nii palju tööd teha ei viitsi, siis saadki tänavaküsitluse, kus küsimus on esitatud, aga vastust sellele ei anna keegi.

2) Märt Pius ja Henrik Kalmet pistavad käe kasti ja püüavad ära arvata, mis seal sees on. Noh, võib ju vaadata, aga miks?

Liiga palju saatejuhte

Saatejuhid Piret Laos, Jüri Butšakov ja Robert Rool õppisid kolme kuu jooksul “Hommikut” tehes kenasti ära, kuidas olla teleris huvitav, šarmantne ja särav. “Õhtus” on aga saatejuhtide eksponeerimisega liiale mindud. Tulemuseks on enese nautimine ekraanil, mis on televisioonis üks ohtlikumaid asju.

Sel ajal kui Piret Laos pepu-modelliga intervjuud teeb, vürtsitavad Jüri Butšakov ja Robert Rool seda diivanilt šovinistlikke kommentaaridega.

See on libe tee ja tulemuseks oligi šovinistlikke nalju täis episood tagumiku-modelli juures, kus Butšakov ja Rool kordamööda ossi-huumorit viljelesid.

Ja kui veel pooleteise tunnise saate jooksul saatejuhtidest küllalt pole saanud, siis kõige lõpetuseks esineb bänd, aga seda ainult siis kui nad saatejuhid ka kampa võtavad. Nii näeme Trafficut, kus marimbade ja tamburiinide taga naudivad eetrit Laos, Butšakov ja Rool.

Teemade valik saates on tugevalt meelelahutuslik ja seda saab iseloomustada sõnaga palagan. Isiklikult vaatasin “Õhtu” ära kahes jaos, sest ühe korraga seda kõike lihtsalt pole võimalik välja kannatada. Ei kujuta ette, kuidas on võimalik vaadata kõigepealt 1,5 tundi “Reporterit” ja siis veel 1,5 tundi “Õhtut” peale. Julgen seda soovitada ainult isikutele, kellel tõesti mitte-mitte midagi muud teha pole.

Marii Karell on teleformaatide “Radar” ja “Ringvaade” looja. 

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.