Vabariigi aastapäeval on telekast Eesti filme vaadata tore, kuid aastast aastasse näeme ikka ja jälle täpselt samu linateoseid. Kodumaine filmiklassika on kahtlemata hea, aga vahel kuluks natukene vaheldust marjaks ära.
Soovitame vabariigi aastapäeval nautimiseks viit kodumaist filmi, mis ei ole (veel) saanud 24. veebruaril telekavade kohustuslikuks osaks. Suurema valiku kodumaiseid ja piiritaguseid linateoseid leiad Elisa videolaenutusest.
Mu kallid laibad
Ükski Eesti film veel Oscarit võitnud ei ole, kuid tudengi-Oscar on meil täiesti olemas. “Mu kallid laibad” on noore lavastaja German Golubi bakalaureusetööna valminud linateos, mis pärjati Ameerika Filmiakadeemia poolt 2020. aasta tudengi-Oscari parima rahvusvahelise mängufilmi kategoorias kuldmedaliga.
Filmi keskmes on ootamatult kodust ilma jäänud Erki, kes võtab enda kohustuseks oma üksiku ema eest hoolitsemise. Keerulises olukorras on Erki sunnitud leppima esimese talle saadavaloleva tööga: temast saab laibavedaja. Olukorra teeb veidramaks pikaajalise staažiga kolleeg, kelle jaoks on surnutega tegelemine täiesti tavaline ja igapäevane nähtus.
“Mu kallid laibad” on saadaval Elisa videolaenutuses.
Tulilind
Teisest maailmasõjast rääkivaid filme on Eestis valminud mitmeid ning vabariigi aastapäeval näeb neid suure tõenäosusega ka telekast. Peeter Rebase alles 2021. aastal esilinastunud tõestisündinud lool põhinev “Tulilind” erineb teistest sõjateemalistest filmidest oma unikaalse teemakäsitluse poolest.
“Tulilind” on romantiline põnevik, mille tegevus leiab aset 70ndatel Nõukogude Liidu okupeeritud Eestis. Reamees Sergei ootab kannatamatult demobilisatsiooni, kui ta elu pöörab pahupidi lennuväkke saabunud hävituslendur Roman. Sergei ja Roman kompavad omavahelise sõpruse piire, kui nende ja baasiülema sekretäri Luisa vahel tekib armukolmnurk. Sergei on sunnitud silmitsi seisma oma minevikuga, Romani karjäär satub ohtu ning Luisa üritab iga hinna eest oma perekonda koos hoida. KGB uurimise alla sattudes riskivad nad ka oma elude ja vabadusega.
“Tulilinnu” leiad üles Elisa videolaenutusest.
O2
Eelistad armukolmnurkadele spioone ja salaagente? Eesti kino pakub ka seda alles 2020. aastal filmisõpradeni jõudnud põneviku “O2” näol, milles kohalike näitlejate koorekiht toob vaatajateni põnevust ja ootamatuid pöördeid täis ajaloolise loo.
“O2” tegevus algab Eestis 1939. aasta augustis, viimastel päevadel enne Teise ilmasõja puhkemist. Euroopat vapustab uudis, et Nõukogude Liit ja Saksamaa on sõlminud mittekallaletungi lepingu. Vahetult pärast seda langeb Eesti Nõukogude-suunalise luure ülem salamõrva ohvriks – süüdlaseks näib olevat üks tema viiest alluvast. Reeturit jahtiv luureohvitser Feliks Ving (Priit Võigemast) avastab, et äsja Poola vallutanud Punaarmee plaanib järgmisena rünnata Eestit. Olukorra muudab veel keerukamaks Feliksi traagiline armulugu poolatar Mariaga.
“O2” saad ära vaadata Elisa videolaenutuse vahendusel.
Sangarid
Vabariigi aastapäeval on kombeks vaadata tagasi Eesti keerulisele ja traagikat täis ajaloole, kuid möödaniku ei pea alati meenutama sünge meelelaadiga. Seda tõestab edukalt film “Sangarid”, mis peab Nõukogude aega meeles läbi muheda huumoriprisma.
Seikluskomöödia “Sangarid” viib vaatajad tagasi 80ndatesse. Kolm noort meest põgenevad Nõukogude-Eestist, et elada läänes sellist elu nagu on nähtud seriaalidest “Knight Rider”, “Miami Vice” ja “Santa Barbara”. Rootsis võetakse mehed vastu kangelastena, kuid kui meediakära vaibub, avastavad eestlased, et neist on saanud tavalised tülikad sisserändajad. Äraelamiseks tuleb minna tööle, kuid kiiresti hea elu peale saamiseks hakatakse hauduma ka hullumeelseid plaane.
“Sangarid” on olemas Elisa videolaenutuses.
Kratt
Kes ütles, et vabariigi aastapäeva sobivad ainult ajaloolise sisuga filmid? Eesti ei ole ju ainult kogum minevikus juhtunud sündmusi, vaid meil on ka rikas kultuuriruum ja palju huvitavat folkloori. Just nendele elementidele keskendub Rasmus Merivoo 2020. aastal esilinastunud õuduskomöödia “Kratt”.
“Kratt” räägib loo lastest, kelle vanemad viivad nad maale vanaema juurde. Linnalapsed leiavad endale uued sõbrad ning tutvuvad ebamugava füüsilise tööga. Kui laste teed ristuvad kadunud mõisahärra päevikuga, kus sees krati valmistamise õpetus, otsustavad nad pikemalt mõtlemata koduabilise vanaemale sünnipäevaks kinkida. Kuid samal ajal on maal toimumas ka sotsiaalmeediarevolutsioon. Uus digitaalselt ühendatud noorus on asunud vana vallavõimu välja vahetama. Suures hirmus iseenda lõpu ees teeb vana reaalsus kõik, mis suudab, et püsima jääda.
“Kratt” on samuti olemas Elisa videolaenutuses.
See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.