Ants Rootslase uus saade mõjub natuke kui võlts reklaam

Neljapäeval alustas TV3-s terapeut-hüpnotisöör Ants Rootslase saade “Uus algus Ants Rootslasega”, mis aga üldse siirana ei mõju ja pigem reklaamihõngu edastab.

Ants Rootslane on nimi, mis ilmselt paljudele ühelt või teiselt poolt silma või kõrva on jäänud. End terapeut-hüpnotisööriks nimetav mees on välja andnud oma raamatu ning tema sessioonid on teatud grupi seas vägagi populaarsed. Uues saates teeb Rootslane oma seansid aga justkui avalikuks, näidates televaatajatele, kuidas ta erinavetele klientidele läheneb.

Äsja alustanud saates nõustab Rootslane inimesi, kes on muredega tupikus. Olgu selleks mureks siis depressioon, lein, suhteprobleemid või midagi muud – Ants on valmis appi tõttama. Esimeses saates oli teemaks läbipõlemine ja oma lugu jagas 34-aastane Martin.

Esiteks on muidugi tore, et vaimse tervise probleemidele aina enam tähelepanu pööratakse ja nendest rääkimine ei ole enam nii suur tabu. Aga siinkohal tekib ikkagi üks suur küsimus …

Kas on mõistlik anda taas platvorm inimesele, kes ka meedias sõna võtnud valdkonna ekspertide hinnangul pole pädev nõu andma ja kelle meetodid on küsitavad? Rootslase nimi müüb muidugi ja aitab ehk reitingutele kaasa, kuid eks siin on ikkagi põhjus, miks nii paljud ta usaldusväärsuse küsimärgi alla seavad ja ta nõuandeid ohtlikuks peavad.

Saatele lisatud dramaatilisus ei päästa igavusest

Saate ülesehituselt ootasin ma nähtust natuke midagi teistsugust. Eeldasin, et Rootslane isubki abivajajaga maha ja ekraniseering koosnebki suures osas nende vahelisest vestlusest. Tegelikkuses oli umbes kolmveerand saatest fookuses Martin ja tema lugu.

Ja seda lugu avati väga põhjalikult – läbipõlemisest rääkis nii Martin ise, tema naine, ta õde kui ka tööandja. Aga see kõik muutus kiirelt igavaks, sest jutupunktid olid kõigil laial laastus samad ja kõneldu mõjus kuidagi liialt korduvana. Probleemi ulatust ja sisu oleks tegelikkuses saanud palju kompaktsemalt edasi anda.

Esimeses osas jagas oma lugu MartinFoto: TV3

Põnevust üritati aga lisada teatud dramaatilisuse kaudu, lisades taustaks pinget tekitava helirea ja lugedes peale emotsiooniderikka sõnavalikuga teksti. Tundus natuke seebiooperi maiguga ja muusika oli kohati nii vali, et jäi vaatamist segama. Ühel hetkel üritati ka natuke “Selgeltnägijate tuleproovi” jäljendada, kui Rootslane tajus ära, et Martini vanaisaga on seotud “võigas mõrvalugu”. Nohjah, draama müüb, eksole.

Pingutatud reklaam

Saate lõpuosas tuli rohkem pilti ka Rootslane ise, kes üritas Martiniga vesteldes mehe probleemidele jälile saada. Kogu vastuvõtu osa mõjus aga nii pingutatu ja ebaloomulikuna, et tundus, et mõlemal osapoolel oli seal väga ebamugav olla. Tekkis ka küsimus, et kas saatetiim ütles dramaatilisuse huvides Martinile, et poeta nüüd ka paar pisarat. No lihtsalt ei mõjunud siiralt see kõik. Aga võib-olla oli asi kaamera närvis – kes seda teab.

Pingutatuna mõjus ka saate viimane osa, kus saatetiim kolm nädalat pärast seanssi Martiniga taas ühendust võttis ja ühe sessiooni järgselt oli tegemist justkui täiesti muutunud mehega. Muusika muudeti rõõmsamaks, selga pandi värvilised riided jne. Elule tuli värv tagasi.

Võimalik, et Martin suutiski oma probleemid kiirelt seljatada ja see on sel juhul igati tore, aga viis, kuidas tervenemine saates välja mängiti, mõjus Rootslasele tehtava reklaamtekstina. Klišeelikud “Sa päästsid meie suhte!”, “Ma poleks arvanud, et see on võimalik!” jne tundusid justkui tiimi poolt suhu topitud sõnad.

Mida oleks rohkem näha tahtnud?

Seega jäi antud hetkel saade väga reklaamimaiguliseks ja natuke ühekülgseks. Positiivse poole pealt võib välja tuua, et Martin ja ta lähedased, kes olid valmis lugu jagama, olid kindlasti julged ja tublid – igaüks ei tahaks end niimoodi ekraanil avada.

Lisaks on kogemuslugu muidugi hea viis teema ilmestamiseks, aga … Paraku ei anna see aimu probleemi ulatuslikkusest. Vaimse tervise mured on nii sagedased, et teemat annaks kindlasti palju rohkem laiendada.

Kogemusloo kõrval oleks näiteks tahtnud saates näha mingisugust statistikat sellest, kui levinud läbipõlemine on. Samuti oleks olnud hea rääkida, kuidas läbipõlemist ära tunda, kuidas sellest hoiduda jms. Ühesõnaga tuua sisse midagi, millest televaataja oleks reaalselt kasu saanud. Ainus mõte, mis praegu televaatajatele taheti kaasa anda on see, et mingu nad Ants Rootslase juurde sessioonile. Ja see ei peaks olema ühe saate sõnum.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.