HBO uus seriaal Tšernobõli katastroofist tabab nõukaaja absurdi kujutamisega naelapea pihta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"Tšornobõl" räägib inimestest, kelle ülesanne oli tegeleda 1986. aastal Ukrainas toimunud tuumakatastroofi tagajärgedega.Foto: HBO

Loetud tunnid pärast plahvatust Tšernobõli tuumajaamas 1986. aastal istuvad Prõpjati linna kompartei juhid kiirguskindlas punkris ja arutavad, kas on vaja inimesed evakueerida või mitte. “Pole vaja,” rahustab vana parteisõdur. “Kui inimesed küsivad ebavajalikke küsimusi, peavad nad lihtsalt rohkem tööle keskenduma. Parteis kahelda ei tohi!”

See on vaid üks näide sellest, kuidas “Troonide mängu” kodukanali HBO uus ajalooline miniseriaal “Tšernobõl” tabab hästi nõukaaja eluolu kõiki aspekte teljena läbinud absurdsust. Vaadates peab vahel endale meelde tuletama, et ekraanil ei tehta nalja ja kunagi oligi elu tõepoolest selline. Sotsialismi taevani kiites veeretati vastutust ühelt õnnetult hingelt järgmisele ja järgmisele ja veel järgmisele.

“Kas see peabki nii palju tossama?”Foto: kuvatõmmis

“Tšernobõlist” kiirgab (väga naljakas, ma tean) lademetes seda juba tuttavat HBO kvaliteedihõngu. Stsenaarium on võrratu, näitlejatöö on maailmatasemel (kaasa teeb Jared Harris “The Terrorist”) ja nii tegelaste riided kui ka korterite sisustus on ehedalt nõukogudelikud. Samaaegselt võimsad ja kõhedad on ka eriefektid: on kummastav näha Prõpjati elanikke öösel kauguses lõõmavat reaktorit imetlemas ja arutamas, et miks see ikka nii imeliku värviga põleb.

Kuigi “Tšernobõl” räägib kaugel Nõukogude ajal juhtunud sündmustest, saab seriaali sündmuste ja tänapäeva vahel leida häirivaid paralleelsusi. Info manipuleerimise ja avaliku arvamuse mõjutamise teemad on aktuaalsed ka täna ning modernse maailma ja diktatuuririigi reaalsuse vahel leiab sarnasusi ebamugavalt palju. “Tšernobõl” paneb mõtlema, kas ja kuidas võiks midagi sellist uuesti juhtuda.

Ühesõnaga, HBO “Tšernobõl” on pagana hea, eriti veel meile, kes me oleme ise nõukaajaga kokku puutunud. Siin on äratundmisrõõmu (või -kurbust), Nõukogude Liidu absurdsuse musternäiteid ning hulgaliselt pinevust ja põnevust. Esimene osa kuuest on juba eetrisse läinud ja teist episoodi näeb 13. mail.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.