Aitame otsustada: millist lauamängu perele kinkida?

2022. aasta parim strateegiamäng "Living Forest" sobib tervele perele.Foto: Brain Games

Kui ei tea, mida lähedastele jõuludeks kinkida, on heaks variandiks lauamängud. Ei, mitte “Reis ümber maailma” või “Tsirkus”, kuigi needki on toredad – tänapäeva mänguvalik on hoopis kirjum. Mille järgi siis valikut langetada, et kuuse alla sobiv kingitus saaks?

Mis teeb lauamängust ideaalse kingituse?

Lauamäng on tore kink, kuna sisuliselt kingid tundideks rõõmu ja positiivseid emotsioone koos lähedastega. See pole hooajaline kingitus, mis otsitakse riiulilt välja vaid paar korda aastas, kui ilm on selleks õige. Kui valid õige mängu, leiab see tee lauale pidevalt ning pakub unustamatuid rõõmuhetki lugematuteks tundideks. Tegelikult võib selle kasutusse võtta kohe jõuluõhtul, kui salmid loetud ja pakid avatud.

Lõbus ja tempokas

Lauamäng, mis karbi järgi ei pruugi sinu pilku püüda, aga väärib kindlasti tähelepanu, on “Kvedlinburgi soolapuhujad”. Selles mängus võtate kõik võlujoogi pruulijate rolli, ostate erinevaid koostisosi ja keedate oma salaretsepti. Kuidas? Koostisosade žetoonid kogute oma riidest kotikesse, igas voorus tõmbavad kõik pimesi oma kotikesest žetoone. Ole ettevaatlik – liiga palju lumemarja koostisosa ning sinu pada lendab õhku. Aga mõnikord on riskimine liiga ahvatlev. Kas suudad õigel hetkel end peatada? Lõbus mängida nii väga kogenud mänguril kui algajatel ja lastel.

Lauamäng Kvedlinburgi soolapuhujad

Lõbus õhtu on garanteeritud kiire ja kaasahaarava sõnamänguga “Ainult üks”. Üheskoos aidatakse ühel mängijal ära arvata etteantud sõna. Kõik mängijad kirjutavad salaja ühesõnalise vihje. Püüa olla originaalne, sest samasugused vihjesõnad langevad mängust välja.

Lauamäng Ainult Üks

“Pildi-Ralli” on lõbus ja kiire joonistamise ja arvamise mäng, mis kestab vaid kuus minutit. Sul on kuus alust ja sama palju sõnu, igale alusele joonistad vihje ühele neist sõnadest. Aega on selleks üks minut. Seejärel algab üheminutine arvamisvoor, kus arvate kõik samal ajal teiste joonistatud sõnu. Järgneb uuesti minuti jagu joonistamist (kõik sõnad, mida sinul ära ei arvatud, püüad uuesti joonistada või oma joonistust täiendada) ja taas arvamise kord. Niimoodi veel üks voor ning mäng ongi lõppenud.

Pildi-ralli lauamäng

Lauamängude kaasaegne klassika

Kümnete lauamängude reegleid on tülikas pähe õppida. Kui kingisaaja pole suur lauamängufanatt, tasub alustuseks jääda millegi lihtsa ja kergelt õpitava juurde.

Juba 25 aastat on pered üle kogu maailma nautinud lauamängu “Catan”. See on mäng kolmele kuni neljale mängijale, kus osalejad kehastuvad asustajateks, kes koloniseerivad Catani saart. Ehitage külasid ja linnu, koguge ressursse ja saage Catani parimaks asunikuks. “Catan” on põhjusega üks enimmüüdud lauamänge läbi aegade.

Catan lauamäng kogu perele

Teine suurepärane peremäng on “Carcassonne”. Selles mängus asetavad mängijad mänguruute lauale ja loovad sellega Carcassonne’i maastikku. Samal ajal saavad nad asetada lauale oma mängunuppe, et koguda punkte. Mängu lõpus võidab kõige rohkem punkte kogunud mängija. Reeglid on väga lihtsad. “Carcassonne” sobib kahele kuni viiele mängijale.

“Carcassonne’il” on ka palju laiendeid, millega väljakutset suurendada ja tuua mängukäiku vaheldust.

Carcassonne lauamäng kogu perele

Kui peres on “Carcassonne’i” fänne, aga pisemad pereliikmed veel pisut liialt noored, siis alates 4. eluaastast on “Carcassonne Junior” ideaalne valik. Mängu loogika on sama, aga punktide lugemine on tunduvalt lihtsam ning kõik maastikuruudud sobituvad üht- või teistpidi omavahel kokku.

Vanemate lastega saab vaadata juba mitmekülgsemate peremängude poole.

Lastega vanuses 5+ koos mängimiseks sobib väga hästi “Outfoxed”. Mängijad kehastuvad detektiivideks ja peavad välja nuputama, milline rebane varastas ära auhinnatud piruka. Mõnus koostöömäng, mis hõlmab lisaks nupuga mängulaual liikumisele ja täringu veeretamisele ka vihjete otsimist ja tähelepanelikkust.

Lauamäng Outfoxed

Täiesti uudse mängukogemuse annab seiklusraamat “Rüütlid”. See ühendab endas koomiksi ja mängu, kus mängija rändab läbi loo lehekülgede, ning sõltuvalt sellest, milliseid vihjeid ta leidis ning missuguseid otsuseid teeb, rullub seiklus lahti.

Seiklusraamat Rüütlid

“Järgmise taseme” lauamängud

Kui eelmisel aastal oli sinu poolt vingeks kingituseks “Catan” või “Carcassonne”, siis sel aastal tasub kaaluda mõnda “järgmise taseme” mängu, mis on veidi keerukam ning vajab rohkem strateegiat.

2022. aasta parimaks strateegiamänguks nimetatud lauamäng “Living Forest” on imekaunis pärl lauamängukogusse. See mäng täidab kenasti tühimiku lihtsate peremängude ja keerulisemate strateegiamängude vahel, pakkudes mängurõõmu nii algajatele kui kogenud mängijatele. Mängu eesmärk on päästa mets ja selles kasvav püha puu Onibi armutute leekide eest. Mängu võitmiseks on mitu võimalust, nii et igaühel on oma strateegia, mis muudab mängu veelgi põnevamaks, ning selle uuesti mängimine on iga kord sama huvitav kui esimesel korral.

Lauamäng Living Forest

Üks silmapaistvamaid valikuid peremängude seas on “Tiivulised”. Maailmas peremängude edetabelis juba mitu aastat esikohta hoidnud kogupere strateegiamäng on leidnud ka Eestis sooja vastuvõtu ning võidab järjest südameid.

See on mäng, mis on visuaalselt imekaunis ning võlub linnutemaatikaga. Kogu erinevaid linnukaarte, lisa need oma looduskaitsealale ja moodusta vägevaid kombinatsioonide ahelaid. Imekaunis ja lummavalt põnev, sest kuni mängu lõpuni ei tea keegi, kes võidab.

Lauamäng Tiivulised (inglise keeles Wingspan)

Väikesed, aga tublid

“Veereta ja kirjuta” tüüpi mäng, mis on pälvinud rohkelt kiidusõnu – “Clever” puhus värskuseiili täringumängudesse. Veereta täringuid, mõtle hoolega ja vali oma täringuid käigul targasti, sest kaval olles käivitad oma mängulehel ahelreaktsioonid, mis toovad võidupunktid sinuni. Mida rohkem mängid, seda põnevamaks läheb, sest iga mänguga õpid ahelreaktsioone paremini ette nägema ja üha ambitsioonikamaid kombinatsioone looma. Võidab parim strateeg.

lauamäng täringumäng Clever

“Sushi Go!” on ainulaadne ja lihtsasti õpitav kaartide valimise mäng, mis on kiire mänguajaga ning kaasahaarav igale vanusele.

Mängijad valivad samaaegselt ühe oma käes olevatest kaartidest ning asetavad selle tagurpidi enda ette. Kui kõik mängijad on seda teinud, pööratakse kaardid õigetpidi. Pärast kaartide avamist antakse kätte jäänud kaardid vasakul istuvale mängijale. Nüüd on kõigil uued kaardid ja algab järgmine käik. Nii tehakse valik aina väiksema hulga kaartide seast. Mahakäidud kaartide eest koguvad mängijad punkte. Iga kaart kogub punkte erineval viisil.

Kaardimäng sushi go

Pane kavalus ja tiimitöö proovile

“Codenamesi” mängude sarjas leidub koguni kolm muhedat mängu: “Codenames” (kaartidel sõnad), “Codenames Pictures” (kaartidel illustratsioonid) ning “Codenames Duet” (sõnadega versioon kahekesi mängimiseks). “Codenamesi” mängud toovad seltskonda võimaluse teha tiimitööd, püüda olla sõpradest osavamad arvajad, eriti kavalad vihjajad ja lihtsalt itsitada, kui teisel tiimil läheb arvamisega täitsa puusse ning koperdavad mängu lõppu kuulutava kaardi otsa.

Codenames lauamäng. Kogu sari.

“MicroMacro: Krimilinn” toob teid kokku ühe hiigelsuure mustvalge koomiksistiilis kaardi ümber. Üheskoos hakkate lahendama ümbrikutes leiduvaid mõistatusi: erinevaid kriminaalseid juhtumeid, mis on leidnud aset kaardil kujutatud linnas. Ajage näpuga järge, kus tegelane käis, mis sel teekonnal toimus ja kes pani kuriteo toime.

MicroMacro Krimilinn lauamäng

Põgenemistubade fännile on mõnusaks kingituseks “EXIT põgenemistoamängud”. Mis on põgenemistoamäng? See on põgenemistuba karbis, kus mängijate eesmärk on erinevaid mõistatusi lahendades põgeneda nendele püstitatud väljakutsest.

Turakas ja “Linnade põletamine” pole ainsad kaardimängud

Auhinnatud koostöö-kaardimäng “The Crew” on näide sellest, et hea mäng ei pea olema alati hirmkallis. Ka pisikesest kaardipakist võib tulla lauale mäng, mis teeb õhtu meeldejäävaks.

Mängijate ülesandeks on astronautidena minna kosmoseseiklusele, et leida päikesesüsteemi äärealadel paiknev üheksas planeet. Seiklusrikas rännak läbi kosmose toimub 50 põneva missiooni käigus. Iga missiooniga muutub mäng aina keerulisemaks.

Kaardimäng The Crew

 6. võtab! ja Game Of Trains” on vahvad kaardimängud, milles on vaja lisaks enda käigule mõelda, mida võiksid teha kaasmängijad ja seejärel nad üle kavaldada. “6. võtab!” on ühtviisi põnev nii kahekesi kui kümnekesi mängides ja mahub kasvõi taskusse.

Kaardimängudest soovitame kindlasti ka koostöömängu The Mind. Selles geniaalses ja lõbusas mõtete lugemise mängus ei tohi omavahel midagi arutada ega mingit informatsiooni vahetada, kuid see töötab siiski – ainult teie meelte abil. Kui “The Mind” on vallutatud, tasub käsi sirutada “The Mind Extreme’i” järele. Selles järjes lisanduvad pimesi mängitavad tasemed, ühe kasvava kuhja asemel ka kahanev kuhi ning oi kui palju naljakaid olukordi.

The Mind kaardimäng. Raskem versioon The Mind Extreme.

Kui armastad UNO kaarte, aga eelistad strateegilisemalt oma käike ja voore läbi mõelda ning loobuksid meeleldi “võta neli kaarti” karistusest, siis pööra pilk “LAMA” poole. Kontseptsioon on sama, mäng aga pisut sügavam.

Kaardimäng LAMA

Testi näpuosavust

“ICECOOL” on auhinnatud nipsutamismäng, kus mängijate eesmärk on pingviine sõrmenipsuga võimalikult osavalt uisutama panna. Lisaks lastele tekitab see mäng kindlasti elevust ka emades ja isades.

Lauamäng ICECOOL

“Coconuts” on tohutult lõbus osavusmäng, mis pakub nalja nii suurtele kui väikestele. Kasuta ahvikujulist katapulti, et lennutada pisikesi kummist kookospähkleid topsidesse või napsa hoopis vastasmängijate topse.

Lauamäng osavusmäng Coconuts

Loodetavasti vastab mõni neist mängudest täpselt sellele, mida otsid.

Ja kui tõesti otsustamisega jänni jääd, on alati ajatu ning murevaba lahendus kinkekaart. Kinkekaart annab kingisaajale vabaduse ise valida, mis teda hetkel huvitab, ning osta midagi, mis tema avaldamata soovinimekirja tipus on. Miks aga kinkida Brain Gamesi kinkekaart? Brain Gamesi füüsilisest kauplusest ostetud paberil kinkekaardi väärtust saab ise valida. Olemas on ka veebikaupluse kinkekaardid, kuid nendel on ette määratud summad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.