Kasiinode ajalugu Eestis

Viiteid esimestele täringumängudele on leitud 5000 aasta tagusest Mesopotaamiast.Foto: Shutterstock

Kasiinode ajalugu Eestis ulatub 90-ndate algusesse. Esimesed hasartmänguettevõtted loodigi pärast Eesti taasiseseisvumist. Algselt ei olnud kasiinode maine just kiiduväärt. Neid seostati illegaalsusega ning allmaailmaga. Tänaseks on see aga muutunud.

Juured Mesopotaamiasse

Enne, kui räägime kasiinode ajaloost Eestis, selgitame nende ajalugu maailmas. Hasartmängude juured ulatuvad 5000 aasta tagusesse Mesopotaamiasse. Just sealt on leitud viiteid esimestele täringumängudele.

Esimesel aastatuhandel eKr olid hasartmängumajad Hiinas laialt levinud. Lisaks sellele panustati ka loomadega võitlemise peale. Doominot ning lotomänge hakati Hiinas mängima 10. sajandil ning mängukaarte juba 9. sajandil. Pokker aga, mis on üks Eesti populaarsemaid hasartmänge, pärineb 17. sajandi Pärsia mängust As-Nas.

Esimene teadaolev kasiino Ridotto asutati aastal 1638 Veneetsias. Termin “kasiino” on tuletatud itaalia keelest ning tähendab tõlkes “väike maja”. Termini ajalugu on huvitav – enne esimese kasiino avamist mängiti hasartmänge peamiselt privaatsetes majadest.

Mängimisega käis vanas Itaalias tihti kaasas tants ja muusika. Lisaks nauditi hõrgutavaid toite ja jooke. Ridotto kasiinoelamused ei olnud sugugi kõigile kättesaadavad – sinna võisid siseneda vaid priviligeeritud inimesed.

Arvatakse, et spordiennustused said alguse 18. sajandi Inglismaal, kus inimesed hakkasid panustama hobuste võiduajamisele.

Eesti esimesed kasiinod

Kasiinode ajalugu Eesti Vabariigis sai alguse aastal 1994. aastal, kui kehtestati esimene loteriiseadus. Sellele järgnes Eesti esimene hasartmänguseadus aastal 1995. aastal.

Kuna üsna pea ilmusid Eesti esimesed veebikasiinod, jäi esimene hasartmänguseadus kiiresti ajale jalgu. Esimene seadus hõlmas vaid nelja tüüpi hasartmänge: õnnemängusid, osavusmängusid, kihlvedusid ja totalisaatoreid (hobuvõiduajamiste tulemuste ennustamise mängud).

Tolleaegse seaduse kohaselt pidid kõik ettevõtjad, kes hasartmänguteenuseid pakkusid, saama tegevusloa. Iga hasartmänguliigi jaoks oleks tulnud hankida eraldi luba, mis väljastati 10 aastaks.

Loterii ning Eesti Loto ajalugu

Esimene rahalise võiduga loterii korraldati 15. sajandil Hollandis. Seal koguti läbi avalike loteriide raha linnakindlustuse jaoks ning vaeste inimeste aitamiseks. Eesti loterii ajalugu juhib ettevõte Eesti Loto.

Eesti Loto mängib Eesti hasartmängude ajaloos tõepoolest suurt rolli ning firma nimi on tuttav enamikele eestlastele. Tegemist on Eesti riigile kuuluva loteriimängude ettevõttega, mille juured ulatuvad aastasse 1971. Eelmisel aastal tähistaski Eesti Loto oma 50 aasta juubelit.

Enne 2010. aastat moodustas Eesti Loto 90% riigi loteriiturust. 2010. aasta on aga ettevõtte jaoks märgilise tähendusega. Nimelt aegusid sel aastal enamike teiste loteriikorraldajate tegevusload. Põhjus peitus uues ning märgatavalt karmimas hasartmänguseaduses. Nii võttis mitmekümne miljoni euro suuruse iga-aastase käibega ettevõte üle Eesti riigi lototuru.

Veebikasiinode algusaastad Eestis

Eesti majandus oli 2008. kuni 2009. aastal ülemaailmse kriisi tagajärjel allakäigul. Sellest tulenevalt pidi veebihasartmängudest saama riigile uus sissetulekuallikas. Seetõttu hakkas ka Eesti internetipõhiseid hasartmänge 2010. aastal reguleerima, kui veebimängud riigis seaduslikuks said.

Algselt oli veebihasartmänguteenuse pakkumine lubatud vaid kohalikel lehekülgedel. Aastal 2011 avas Eesti oma turu ka riigivälistele operaatoritele, kuid seda tingimusel, et nad saavad Eestis tegutsemiseks riigilt ametliku tegevusloa.

Üha aktiivsemalt hakati blokeerima litsentseerimata hasartmängulehekülgi, mis Eestis ebaseaduslikult tulu teenida üritasid. Praegu hoiavad veebikasiinode tegevustel silma peal kaks seadust: hasartmängumaksu seadus ning hasartmänguseadus.

Veebikasiinode populaarsuse kasv

Viimastel aastatel on märgata veebikasiinode populaarsuse kasvu. Sel on väga hea põhjus: tehnoloogia arenguga on füüsiliste kasiinode mõnud kolinud internetti. Tänu sellele saab kogeda reaalset kasiinoelamust oma kodumugavustest.

Lihtsamaks on muutunud ka parimate veebikasiinode leidmine. Enam pole vaja kõiki hasartmängulehekülgi ise järele proovida. Väga põhjaliku ülevaate erinevate veebikasiinode plussidest ja miinustest annab näiteks eestikasiino.com. Lehekülge uuendatakse pidevalt, tänu millele võid olla kindel, et loed alati kõige aja- ning asjakohasemat sisu.

Mis üldse on veebikasiinod?

Veebikasiinod ehk internetikasiinod on internetis hasartmänguteenuseid pakkuvad asutused. Veebikasiinosid on kahte tüüpi: kontovabad ning registreerimisnõudega kasiinod. Kontovabas kasiinos saad mängida ilma kasutajakontot loomata. Tänu sellele on mängima hakkamine lihtsam ja kiirem.

Enamikes internetikasiinodes on vaja aga mängimiseks konto luua. See ei võta üldjuhul kauem kui mõne minuti. Kontoga veebikasiinodel on kontovabade ees mitmeid eeliseid. Näiteks saad liituda erinevate VIP klubide ning lojaalsusprogrammidega, mis pakuvad oma liikmetele spetsiaalseid boonuseid.

Miks kasiinod veebikeskkondadesse investeerivad?

Üha enamatel füüsilistel kasiinodel on tänapäeval oma veebikeskkonnad (kusjuures on ka mitmeid asutusi, millel füüsilised esindused puuduvad). Inimeste tung veebikeskkondade järele on ajendanud hasartmänguettevõtteid ajaga kaasas käima. Nii näeb enamike Eesti kasiinode lehekülgedel nüüd ka veebipõhiseid kasiinomänge ja panustamisvõimalusi.

Paljud veebikasiinodes mängijad ei külastaks iialgi reaalseid kasiinosid. Tihti kas ei viitsita end kodust välja ajada või ei ole soovi end mängupõrgutes näidata.

Kasiinode ajalugu Eestis on põnev ning veebikasiinod koguvad populaarsust kiiremini kui keegi oodata oleks osanud. Kasiinod on Eestis muutunud allmaailma keelatud paikadest virtuaalseteks meelelahutuskeskusteks, mis pakuvad erinevaid võimalusi nii aktiivsematele kui ka pelgalt uudishimulikele nautlejatele.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.