Kuldsed õhtud rahvusooperis Estonia

Elina Nechayeva (Eurydike) ja Mati Turi (Pluto) ooperis "Orpheus põrgus".Foto: Siim Vahur

Kes poleks unistanud veeta õhtut kuldses keskkonnas, kus muusika seljatab kõik Eurovisiooni hitid, naer ähvardab naba paigast nihutada ning äratundmisrõõmu jagub tundideks?

Just seda kõike pakub Rahvusooper Estonia uusim operett, eelmisel hooajal lavale jõudnud Jacques Offenbachi menukas ja fantaasiarikas “Orpheus põrgus” Liis Kolle lavastuses. Operetis kannavad tegelased kreeka nimesid, ent nutikal publikul pole raske ära aimata, kes nende taga tegelikult peituvad.

“Orpheus põrgus”.Foto: Siim Vahur

Humoorika loo keskseks tegelaseks on Avalik Arvamus (Juuli Lill või Annaliisa Pillak), kes lubab publikule, et paljastab kõik, kes kõlblusnormide vastu eksivad. Publik ei pea selles lubaduses pettuma.

Kuulsa muusiku Orpheuse (Heldur Harry Põlda või Oliver Kuusik) ja kaunitar Eurydike (Kristel Pärtna või Elina Nechayeva) kunagine sulnis abielu on muutunud põrguks. Naisel on kõrvalsuhe karjus Aristaiosega (kes on tegelikult allilma jumal Pluto – Reigo Tamm või Mati Turi) ja Orpheusel ühe nümfiga.

Kristel Pärtna (Eurydike) ja Reigo Tamm (Pluto).Foto: Siim Vahur

Mõlemad tahaksid lahutada, kuid Orpheus kardab, mida ütleb selle kõige kohta Avalik Arvamus. Seepärast piinab ta naist oma muusikaga, mida too vihkab, ja annab läbi lillede mõista, et tal on plaanis korraldada oma naise VIP-ist armukesele atentaat.

Eurydike püüab oma kõrgel positsioonil seisvat kallimat ohu eest hoiatada, kuid langeb hoopis ise lõksu ning laseb end Plutol, kes ise kogu plaani välja mõtles, rõõmsalt põrgusse viia. Ka Orpheus rõõmustab naisest lahtisaamise üle, kuni ilmub välja Avalik Arvamus ja ähvardab rikkuda mehe muusikukarjääri, kui too ei lähe Eurydiket jumalatelt tagasi paluma. Vastumeelselt lubab Orpheus seda teha.

Heldur Harry Põlda (Orpheus).Foto: Siim Vahur

Samal ajal ähvardab jumalate maailm Olümposel kokku variseda, kuna lihtrahvast kõrgemal seisvate tegelaste teod on läinud üle igasuguse piiri. Magavate jumalate sekka hiilivad pärast öiseid seiklusi Venus (Helen Lokuta või Karis Trass) ja Cupido (Janne Ševtšenko, Kadri Nirgi või Carol Männamets).

Karis Trass (Venus).Foto: Siim Vahur

Nagu igal hommikul, saabub jahisarve puhuv Diana (Heli Veskus või Kadri Kõrvek), kuid seekord on ta murest murtud, sest tema armastatud surelik Aktaion ei ilmunud kohtumispaika.

Selgub, et peajumal Jupiter (Tamar Nugis või Rauno Elp), kes püüab päästa jumalate langevat mainet, on Diana „vooruslikkuse“ kaitseks noormehe hirveks muutnud. Jupiter ise on aga häiritud kuuldustest, et tema noorem vend Pluto on röövinud imekauni sureliku naise ja kahetseb salaja, et ta seda ise ei teinud.

Tamar Nugis (Jupiter).Foto: Siim Vahur

Põrgusse asja uurima saadetud Mercurius (René Soom või Aare Kodasma) naaseb ja kinnitab kuuldusi. Peagi saabub ülekuulamisele ka allilma peremees ise, kes loomulikult kõike eitab. Ta asub toetama jumalate protesti läilaks muutunud ambroosia ja nektari ning Olümposel valitseva üldise igavuse vastu. Ülemeelikus meeleolus narritakse Jupiteri tema rohkete armuafääride pärast, mis kutsub esile tema armukadeda abikaasa Juno (Aule Urb või Triin Ella) närvivapustuse.

Heli Veskus (Diana), Helen Lokuta (Venus), Tamar Nugis (Jupiter).Foto: Siim Vahur

Orpheuse ja Avaliku Arvamuse lähenedes püüab Jupiter olümposlastest eeskujulikku muljet jätta ning lubab Eurydike Orpheusele tagasi anda. Et asjade käigul silma peal hoida, otsustab ta isiklikult allilma minna. Vaheldust igatsevad jumalad paluvad end kaasa võtta, Jupiter nõustub ning kogu seltskond on tänulikult elevil eelseisva meeleoluka seikluse pärast Hadese riigis. Ent põrgus – täpselt nagu eluski – ei lähe asjad sageli nii, nagu meie seda soovime ning pole välistatud, et rikkadki nutavad.

Milline saatus meie VIP-e tabab, see selgub juba teatrisaalis ja parima muusika saatel!

Etendused: 2., 10., 12. ja 18. mail ning 7., 12. ja 21. juunil 2024 Rahvusooperis Estonia

Lisainfo: https://opera.ee/et/lavastus/orpheus-porgus/.

Rahvusooperis Estonia tulekul!

“Madama Butterfly” esietendus 24. mail, etendused 26., 29. ja 31. mail ning 6. ja. 8. juunil 2024.

“Uinuv Kaunitar” etendused 23. mail ning  2., 5., 15. ja 20. juunil 2024.

“Romeo ja Julia” etendused 14., 16. ja 19. juunil 2024.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.