“Streets of Rage 4” on vanakooli märul modernsele mängurile

"Streets of Rage 4" näeb välja nagu üks korralik vanakooli kaklusmäng, aga peaks sisult meeldima ka modernsema meelega mängijale.Foto: Dotemu

Minul õnnestus lihtsa vaevaga “Streets of Rage 4” ette võtta mängu ilmumiskuupäeval – see lisati koheselt Microsofti Game Pass teenusesse, mis on Geeniuse mängurubriigis tihti tähelepanu saanud. Kahemõõtmelised kolkimismängud on mulle alati meeldinud ja seega oli tegu armastusega esimesest silmapilgust.

Kui olin mõnda aega mänginud, siis küsisin endalt, miks mulle “Streets of Rage 4” meeldib? Võib-olla olen ma nostalgiast ja mängusaalide armastusest pimestatud? Või on asi hoopis selles, et “Streets of Rage 4” teeb korraga õigesti väga palju asju?

Mõnus materdamine

Kahemõõtmeline vastaste kolkimine on ülimalt nauditav. Peategelaste liikumine, vastaste liikumine, võitlemine – kõik toimib ülimalt hästi ja mõjub rahuldustpakkuvalt. Samal ajal, kui pahadele halastamatult kere peale annad, tuleb ekraanil pidevalt ringi liikuda, et vastased sind sisse ei piiraks ja kambakat ei teeks. Tegu on tõsiselt hea vanakooli kaklusmänguga, milles on olemas kõik vajalikud elemendid.

Foto: Dotemu

Mängitavuselt “Streets of Rage 4” on väga sarnase tunnetusega 1992. aastal ilmunud seeria teisele osale. See oli ajastu, mil kaklusmängude žanr oli nii populaarne, et sarnaseid mänge ilmus nii mängusaalidesse kui kodukonsoolidele. “Streets of Rage 4” võtab seega eeskuju kaklusmängude kuldajastu parimatest parimatelt. Ei ole suvalist rusikatega lahmimist, vaid töös on korralikult läbi mõeldud võitlussüsteem, mis peidab endas ka mitmeid efektseid kombosid. 

“Streets of Rage 4” ei eelda võitlusmängude baasteadmisi, aga mäng on programmeeritud selliselt, et kasuks tuleb vastastega õige vahemaa hoidmine ning premeeritakse täpseid ja õigeaegseid nupuvajutusi. Vastased on piisavalt nutikad ja ei lase niisama lihtsalt endale tuupi teha. 

Audiovisuaalne nostalgia

Kuna mängu eelmine osa ilmus veerand sajandi eest, siis on arusaadav, et pilt ja heli on ajas muutunud. Hästi on tabatud neid disaini aspekte, mis olid olulised “Streets of Rage’i” seeria varasemates osades. Neljanda osa visuaalne keel on moderniseeritud, kuid on siiski jäetud varasemate osadega sarnaseks. “Streets of Rage 4” on kaunis ja mõjub täna sama rabavalt kui selle eelkäijad.

Foto: Dotemu

Mängu muusikat on juba korralikult kritiseeritud – ei ole ikka nii hea, kui ammustel aegadel. Mina sellega nõus ei ole. Tihti leidsin end mängimas kõvaklappidega, et ükski peen detail kuulmata ei jääks. Eraldiseisvalt ma mängu heliriba kodus mängima ei pannud, aga tervikuna sobis heli madina taustaks suurepäraselt.

Seltsis on segasem

“Streets of Rage 4” saab edukalt mängida koos sõpradega interneti vahendusel. Korraga on üle internetisilla mängides ruumi kahele inimesele, sama ekraani taga saab mängida samaaegselt neljakesi. Koos kaaslastega avastasime, et väga lõbus on tasemeid ühekaupa läbida ning vaadata, kes saavutab parima punktisumma ning nopib endale kõrgeima positsiooni punktide tabelis. Lühikesteks, aga intensiivseteks mängusessioonideks sobib “Streets of Rage 4” hästi.

Lisaks kollaste kassettidega Famicomi kloonidele leidus 90datel Eestis ka Sega Megadrive’i konsoolide omanikke, kelle jaoks on “Streets of Rage” (teise nimega “Bare Kunckle”) lapsepõlvenostalgia kandja. Mina mängisin seda mängu teismeeas ja olen tänaseks kolmeaastase poja isa.

Foto: Dotemu

Mängurina soovitan ma “Streets of Rage 4” kindlasti proovida. Eriti veel, kui on olemas Game Passi tellimus. Aga tee seda pigem sellel ajal, kui pere nooremad liikmed magavad. Ahvatluse tase on kõrge, aga seekord peab mu poeg veel paar aastat ootama enne, kui saan koos temaga saa pahadele tuule alla teha.

Ootamise vastu ei ole mul midagi. “Streets Of Rage” on mänguseeria, mis läheb ajaga ainult paremaks.

“Streets of Rage 4” on saadaval PlayStation 4, Xbox One’i ja Nintendo Switchi konsoolidel.

Jah, osta,

sest tegu on tõsiselt hea nostalgilise kaklusmänguga, mis näeb kaunis välja, kõlab hästi ja mida saab koos sõpradega mängida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.