Nagu Hollywoodis: sarjas “Reetur” lööb kaasa 250 inimest!

Sarja "Reetur" peaosas on Tambet Tuisk. (c) Foto: Reetur / Youtube
Sarja "Reetur" peaosas on Tambet Tuisk.Foto: "Reetur" / Youtube

Jaan Laugamõts on oma pika produtsendikarjääri jooksul toonud vaatajate ette nii tuntud lühimängufilme, reklaame, muusikavideosid, telesaateid kui ka telesarju. Tema rahvusvaheliselt tunnustatud tööde hulka kuulub ka spioonisari “Reetur”, mille kolmas hooaeg jõuab ekraanidele juba sel talvel. Rääkisime Jaaniga lähemalt suure produktsiooniga sarja telgitagustest, kuidas uus hooaeg jõuab uute välismaiste kõrgusteni ning palju muud põnevat.

Mängufilmi tasemel sarja tootmine

Jaan Laugamõtsa sõnul on Eesti telemaastik jõudnud punkti, kus sarja ja filmi tegemine enam teineteisest niivõrd ei erine. ,,Selline matemaatiline lähenemine nii filmide kui ka sarjade puhul on üsna sarnane. Ka telesarja episoodide puhul joonistatakse teemakaar, et kus on kulminatsioon ja kust tulevad sisse uued karakterid. Oluline on tabada, kas vaatajal on selleks hetkeks juba nii palju infot käes, et saaks lubada mingisugust uut teema jagunemist. Päris keeruline maailm lisaks loo jutustamisele.”

Küll aga toob produtsent välja, et sarja tootmise tempo on filmiga võrreldes tunduvalt kiirem. ,,Sarja võtteperiood on alati meeletu. Keskeltläbi samasuguse päevade arvuga tehakse selliseid lihtsamaid Eesti mängufilme. Kui filmis on vaja kuskil poolteist tundi puhast materjali, siis sarja puhul peame tootma sama pika võtteperioodiga 4,5 tundi. See on nagu sprint ja pikamaajooks koos,” räägib Laugamõts.

Produtsenditöö võlu

Jaan Laugamõtsal on koos režissöör Ove Mustinguga produktsioonifirma Downtown Pictures, mis tähistab septembris oma 20. tegutsemisaastat. Kuigi mõlemad mehed on lõpetanud režiieriala, siis Laugamõts teadis juba noorena, et jätab režissööriameti teistele. ,,Ma tunnen ennast organiseeriva tööga tegeledes paremini. Eks see on see igivana küsimus, et mida produtsent üldse oskama peab, kuid minu arust on produtsendil kõige olulisem ikka see ettenägemise ja planeerimise oskus,” sõnab Jaan.

Tegelikkuses on produtsent nii võtteplatsil kui väljaspool seda inimene, kes õlitatult kõike koos hoiab ning just seda väärtustab Laugamõts oma töös kõige enam. ,,Muidugi hindan ma kõige rohkem seda, et mu võtteplatsil oleks inimestel hea olla. Kui ma olen kokku ajanud väga väärtuslikud inimesed samal ajal samasse kohta ja neil on võtteplatsil halb, siis ma ei tahaks teha seda tööd ja lähen hoopis kraavi kaevama või ükskõik mida muud. Loomulikult alati on närvilisi momente, alati on kiire, alati on sada erinevat väikest probleemi, millega tuleb tegeleda. See töö on niigi niivõrd intensiivne ja närviline, aga kui veel produtsent hakkab platsil tekitama ebameeldivat õhkkonda, no siis ei ole küll asjal minu jaoks mõtet.”

Uuel tasemel uus hooaeg

Spioonisarja “Reetur” kolmanda hooaja võtetega oli seotud pea 250 inimest ning Jaan Laugamõtsal on hea meel, et väga paljud, kes olid ka eelmise hooaja filmimisel meeskonnas, tulid ikka endiselt rõõmuga tagasi. ,,Inimesed andsid endast kõik ja meil oli erakordselt tore meeskond,” lisab produtsent.

Ka selle hooaja võtteperioodil kaasati noori filmitegijad otse koolipingist. ,,See on äge kogemus nii nende kui ka meie jaoks. BFM-i tudengid on tahtmist täis, seda silmad säramas suhtumist saab ainult üliõpilastelt. Kui nad ikka 26 võttepäeva meiega koos on rallinud, siis sellelt filmi peale minna on mõnes mõttes lausa puhkus,” muigab Laugamõts.

Võrreldes teiste kodumaiste sarjadega, on ”Reetur” pälvinud mitmeid rahvusvahelisi auhindu ja saanud üle maailma suurt tunnustust. Seetõttu mindi uue hooajaga veelgi kaugemale ja võtted viidi läbi ka välismaal. ,,Kuna sarja tegevus toimub Eestis ja Belgias, siis käisime reaalselt ka Brüsselis filmimas. Kooskõlastasime nii Europarlamendiga, kui ka kohalike kohvikute ja teiste erinevate instantsidega. Eelarveliselt on see kindlasti märkimisväärne kulu, aga kui me tahame Eesti sarja jälle pügala võrra kõrgemale nihutada, siis peab ka visuaalselt mingisugune järgmine kraad olema peale keeratud,” tõdeb produtsent. Lisaks põnevatele võttekohtadele tõid rahvusvahelisust sarja ka välismaised näitlejad ning Jaan Laugamõts on ääretult tänulik, et kolmandat hooaega täiustab oma rolliga tõeline Vene superstaar Julia Aug. 

Loo lihvimise lõputu protsess

Pärast kiiret võtteperioodi on “Reeturi” uued osad monteerimislaual ning produtsendi sõnul hakkab alles nüüd hooaeg ilmet võtma. ,,Ükskõik, kui hästi sa ettevalmistad, see esimene ettekujutus hakkab tegelikult tulema alles siis, kui näed esimest musta rida.” Kuigi loo sisuline lihvimine on veel ees, algas suur eeltöö juba ammu enne võtteperioodi. ,,Meil käis stsenarist Raoul Suvi ja idee autori Andres Anveltiga väga tihe koostöö. Esimesest stsenaariumist kuni võttesse minekuni oli meil 11 erinevat stsenaariumi versiooni. Näitlejatega oli juttu, et see oleks suurepärane materjal ülikoolis stsenaristikatudengitele, kuidas poole aastaga üks stsenaarium areneb koostöös režissööri, stsenaristi ja ka näitlejatega,” jagab produtsent.

Seda, kas “Reeturi” tegevused jätkuvad ka neljanda hooajaga, näitab aeg, kuid Jaan Laugamõtsa sõnul on laual mitmeid võimalusi, kuidas lugu võiks jätkuda. Ta meenutab, et mingil hetkel olid neil ühe ja sama stsenaariumi lugemisel ka Ove Mustinguga täiesti erinevad versioonid “Reeturi” loo jätkust. Kui Musting arvas, et see hooaeg jääb viimaseks, siis Laugamõtsa meelest tekkisid just siis täiesti uued võimalused seda lugu jätkata. ,,Eks seda huvitavam on kolmas hooaeg, kui režissöör ja produtsent näevad sama stsenaariumi lugedes erinevat lõppu, aga pole üldse küsimustki, et lugu saaks veel edasi minna,” kruvib Jaan Laugamõts põnevust.

„Reeturi“ kolmas hooaeg jõuab Elisa Huubi sel talvel. Peaosas astub üles taas Tambet Tuisk ning uues hooajas jätkavad ka teised armastatud kodumaised näitlejad nagu Eva Koldits, Erki Laur, Ott Aardam, Mart Nurk, Margus Jaanovits, Jaanika Arum, Kaspar Velberg, Kristo Viiding, Laurits Muru, Külliki Saldre, Raimo Pass jpt. Spioonipõneviku stsenarist on Raoul Suvi, režissöör Ove Musting, idee autor ja stsenaariumi konsultant Andres Anvelt ning produtsent Jaan Laugamõts.

Elisa Huub on täiesti eraldiseisvalt tellitav voogedastusteenus – vaja ei ole muud, kui ükskõik millise teenusepakkuja internetiühendust.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.