Kanal 2 “Täistund”: Eesti neonatsid värbavad 10–12-aastaseid lapsi enda ridadesse

“Täistund” on Kanal 2-s täna õhtul.Foto: Kanal 2

Eestis on pead tõstmas paremäärmuslik ideoloogia, mille liikmed koonduvad rühmitusse nimega Active Club Estonia. Noored mehed teevad sporti, ei joo alkoholi ega tarbi narkootikume, aga käivad peksmas ning karistavad ohvreid omakohtuga.

Kaitsepolitsei kohaselt on vaid aja küsimus, millal lisaks tänavakaklustele jõutakse päris terroriaktini. “Täistunni” saates uurib teemat ajakirjanik Elo Mõttus-Leppik. 

Kui varem tegutsesid skinheadid ja paremäärmuslikud radikaalid Eestis suhteliselt sihitult, siis nüüd on nad värskelt koondunud liikumise alla Active Club Estonia. Active Clubide näol on tegemist rahvusvahelise neonatside võrgustikuga, mis on kõigest nelja aastaga levinud juba ligi 150 Euroopa ja Ameerika linna.

Rahvusvaheline raport hoiatab, et nii kiiret äärmusliku rühmituse levikut pole kunagi varem maailmas olnud. 

Kaitsepolitsei büroojuht Harrys Puusepp räägib saates, et grupeeringu eesmärk on propageerida rassisõda. “Selle väljendus on enamasti erinevate ühiskonnarühmade ründamine olnud, on need siis teise nahavärviga inimesed või on need seksuaalvähemused.” 

Eesti Active Clubi loomises osales ka 27-aastane Tiit Piik, kes tänaseks on politsei eest põgenenud välismaale. Piik räägib saates Active Clubide taustast.

“Me valmistume enda kaitseks. Igapäevaselt neegrid, moslemid vägistavad valgeid naisi, tapavad inimesi lihtsalt sellepärast, et oled valge. See on ebanormaalne. Sellepärast ongi Active Clubid, et inimesed saavad trenni teha, ennast tugevaks teha ja valmistuda enda kaitsmiseks,” ütles Piik.

Eestis on paremäärmusliku liikumine kasvanud silmnähtavalt ja väiksemaid maakondlikke Active Club’e tekib nagu seeni pärast vihma.

“Need on tegelikult väga noored inimesed. Me võime rääkida siin 10–12aastastest lastest, keda proovitakse oma ridadesse saada — veri vemmeldab, vägivald kõnetab,” räägib saates Põhja prefektuuri vanemkomissar Pärtel Preinvalts.

Ajakirjanik Elo Mõttus-Leppik püüab Telegrami rakenduse kaudu Activ Club Eesti liikmetelt uurida, mille eest nad just siin Eestis võitlevad. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.