Elisa blogi

Raamatulugemine muutumises: Elisa audioraamatud on üha popimad, lugemisäpp pakub aga uusi võimalusi

Audioraamatuid on hea kuulata, kui käed peavad tööd tehes pidevalt käima. (c) Foto: Shutterstock
Audioraamatuid on hea kuulata, kui käed peavad tööd tehes pidevalt käima.Foto: Shutterstock

Esmakordselt Elisa Raamatu ajaloos osutus loetuimaks üks ja sama teos kaks aastat järjest – kõige menukam raamat oli taas Delia Owensi „Kus laulavad langustid“. Kõikide kasutajate peale loeti keskmiselt igas kuus teoseid üle 13 tunni ja rakendust on eri platvormidelt tänaseks alla laaditud üle 164 000 korra.

Läinud aasta Elisa Raamatu loetumate teoste edetabelist selgub, et kasutajate huvi raamatute vastu pole kuhugi kadunud ja on pigem tõusvas trendis. Sarnaselt varasemale kõnetab lugejaid jätkuvalt enim ilukirjanduse žanr ja eriti populaarsed on krimi- ja põnevusteosed.

Menukid ja uued teosed

Möödunud aastal osutus Eesti kõige menukamas lugemisäpis vaieldamatult populaarseimaks teoseks Delia Owensi „Kus laulavad langustid“, mis esimest korda Elisa Raamatu ajaloos kaitses loetuima raamatu tiitlit teist aastat järjest.

Uutest teostest olid populaarsed ka Helene Floodi „Terapeut“, Cara Hunteri „Pimeduse kütkes“ ja Christoffer Holsti krimipõnevik „Veripunased suveunenäod“. Kokku on möödunud aasta seisuga rakenduses 4372 raamatut ja uusi teoseid lisandub järjepanu, keskmiselt kaks tükki päevas.

„Möödunud aastale tagasi vaadates on rõõm tõdeda, et Elisa Raamatu kliendibaas on kasvutrendis, mis tähendab, et raamatuid loeb või kuulab senisest veelgi rohkem inimesi,“ kommenteeris Elisa Raamatu tootejuht Karl-Anders Tammes. „Lugemisaktiivsust tabas aga väike langus, mis on igati mõistetav, sest piirangute kadudes suunati pilgud nutiseadmetest väljapoole.“

Samas leidub Elisa Raamatu kasutajate seas ka palju seeniorkliente, kes silmanägemise halvenemise tõttu on paberraamatute lugemisest loobunud, kuid läbi rakenduse on leidnud tee raamatute juurde tagasi, sest seal saab muuta nii kirja suurust kui tausta värvi või kuulata raamatuid hoopis iselugeja abiga.

Igas kuus üks päev lugemisele

Keskmiselt kõikide klientide peale loeti 13 tundi ja 15 minutit raamatuid ühes kuus ja kokku umbes 17 raamatut aastas. Elisa Raamatut on tänaseks eri platvormidelt alla laaditud 164 000 korda.

„Paistab, et mida kehvemad on väljas ilmad, seda rohkem otsitakse meelelahutust just raamatutest,“ märkis Tammes. „Kõige lühemad lugemissessioonid olid kevadest kuni suve alguseni, kui päevavalgust taas rohkem näha saab. Lugemisaktiivsus tõuseb tavaliselt koos suvepuhkustega ehk pärast jaanipäeva ja kõige rohkem loetakse just pimedal ajal oktoobris ja novembris.“

Kõige agaram lugeja jõudis aastaga märkida loetuks 533 raamatut ehk keskmiselt 44 raamatut kuus. Talle järgnes teine koht 479 ja kolmas koht 437 raamatuga.

Kes kuulab, kes oskab kiirlugeda

Võtsime kõige suuremate lugejatega ühendust, et saaksime nende kasutuskogemust ka teistega jagada. „Möödunud aasta rekordlugeja on Elisa Raamatu suur fänn, sest ka 2021. aastal märkis ta loetuks kõige enam raamatuid. Ta töötab laeval ja samal ajal kui käed tööl käivad, kuulab ta Elisa Raamatu iselugejaga teoseid,“ kirjeldas Tammes.

„Teine kõige agaram raamatulugeja on eesti filoloog ja oskab teoseid kiirlugeda. Siit ka seletus, kuidas on võimalik nii palju raamatuid ühe aastaga läbi lugeda. Kes soovib, võib sama tulemuse teha kamba peale, sest Elisa Raamatu kontot saab jagada ka pereliikmega,“ täpsustas ta. Kokku leidus tuhandete klientide peale seitse inimest, kes lugesid terve aasta jooksul keskmiselt ühe raamatu päevas.

Tulemas olulised uuendused

Tänavu saab Elisa Raamat endale aga täiesti uue kuue. Olulise versiooniuuendusega lisatakse rakendusse klientide poolt kaua oodatud audioraamatute žanr, kuid olulisi uuendusi jagub veelgi.

„Kasutajate pikalt soovitud unistus on tänavu realiseerumas, sest tõesti toome Elisa Raamatusse sajad näitlejate ja teiste inimeste sisse loetud raamatud. Kõige tipuks toodame neid ka ise hoogsalt juurde, mistõttu saame ühe kuutasu eest kliendile pakkuda ligipääsu kõige uuematele audioraamatutele Eestis. Lisaks sellele läbis ka rakenduse disain olulise muudatuse, tehes kasutuskogemuse veelgi mugavamaks,“ sõnas Elisa Raamatu tootejuht.

Uus Elisa Raamatu rakendus on saadaval juba varsti ja selle leiab nii Apple’i App Store’ist kui ka Google’i Play poest. Registreeru SIIN ja kuuled esimesena, kui uus äpp on kohal.

Elisa Raamatu top 2022

  1. „Kus laulavad langustid“ – Delia Owens
  2. „Terapeut“ – Helene Flood
  3. „Pimeduse kütkes“ – Cara Hunter
  4. „Veripunased suveunenäod“ – Christoffer Holst
  5. „Vahetus“ – Beth O’Leary
  6. „Kreenis“ – Jørn Lier Horst, Thomas Enger
  7. „Magahästi“ – Anders Roslund
  8. „Igaühel oma tõde“ – Alice Feeney
  9. „Kadunud kiri“ – Jillian Cantor
  10. „Juhtum 1569“ – Jørn Lier Horst

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.