Televiisor läks katki. Kas remontida või osta uus?

Ise televiisori parandama hakkamine võib lõppeda elektrilöögi ja surmaga. (c) Foto: Shutterstock
Ise televiisori parandama hakkamine võib lõppeda elektrilöögi ja surmaga.Foto: Shutterstock

Nagu teada, ehitatakse kaasaegne tehnoloogia tihti pidades silmas, et seade liiga kaua vastu ei peaks. Nii ostame me pidevalt aina uusi ja uusi tooteid ja toome sellega elektroonikatootjatele sisse raha, mis neil muidu saamata jääks.

Meile on seetõttu ka sisse harjutatud, et kui mingi seade üles ütleb, pole mõtet hakata seda parandama, vaid osta juba uuem (ja suurem, moodsam, suurema resolutsiooniga jne jne jne). See pole siiski tihtipeale üldse kõige mõistlikum valik.

Tihti on tegu väiksema probleemiga, mille parandamine on siiski märksa odavam kui uue televiisori ostmine. Kui telefoni ekraan kukkumise tagajärjel praguneb, on ju üldjuhul samuti palju odavam esipaneel uue vastu vahetada kui kogu aparaat prügikasti visata ja uus telefon osta.

Loomulikult on asjal ka keskkonnasäästuaspekt. Kui seade pole just tõesti kümme aastat vana ja aegunud, on keskkonnahoiu seisukohalt siiski mõistlikum seda remontida isegi juhul, kui parandamisele kuluv summa läheneb uue televiisori ostmisele. See on muidugi igaühe maailmavaate küsimus.

Esimesed sammud

Mida siis teha, kui televiisor ei võta pilti ette, heli ei tööta korralikult või kanalite-funktsioonide muutmine on häiritud? Aga siis, kui ekraan kukkus maha ja sai vigastada?

Väga tihti on esimeseks asjaks, mida katsetada, televiidori puldi patareide äravahetamine. On hämmastav, kui tihti ei tulda selle lihtsa asja peale. Väga tihti on tõrkuva televiisori probleemiks lihtsalt tühjad patareid ja remondifirmadega ühendust võtma ei peagi.

Ka tuleks välja selgitada, et viga ei oleks digiboksis või mõnes teises seadmes, mille kaudu televiisorisse signaal jõuab.

Remondifirmasid on terve hulk

Kui värsked patareid olukorda siiski ei lahenda, on abi televiisoreid remontivatest firmadest, mille leiab lihtsalt guugeldades.

Üldiselt algavad remondi hinnad umbe 40 eurost. See siiski sõltub vea suurusest ja vajaminevate varuosade hinnast.

Varuosade vajaminemisest ja olemasolust sõltub ka see, kui kaua remont aega võtab. Tihti peab siiski arvestama vähemalt paari nädalaga.

Ise televiisorit parandama asuda ei maksa. Nimelt sisaldavad seadme sisemised komponendid suurt pinget, mis võivad halvemal juhul anda surmava elektrilöögi.

Muuseas saab ise teha ära ka olulise asja, millega oma televiisori tervist säästa: tuba tolmuvabana hoides on ka elektriseadmete eluiga palju pikem. Lendlevad tolmukübemed kogunevad ka seadme sisemusse ja rikuvad seda.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.