Kinoarmastus

5 jubedat Stephen Kingi raamatute põhjal vändatud filmi tõelistele õudukafännidele

"See: Teine peatükk" on nüüd kinodes.Foto: kuvatõmmis

Hiljuti jõudis kinodesse Stephen Kingi loomingul põhinev õudukas “See: Teine peatükk”, kus mõrvarkloun Pennywise on taaskord usinalt ametis, noh, mõrvadega. Kuid mida teha siis, kui pärast selle filmi ära vaatamist jääb hammas verele ja südamesse soov kogeda veel Kingi marinaadis jubedusi?

Ei jäägi muud üle, kui vaadata teisi Stephen Kingi raamatute põhjal vändatud linateoseid. Siin on 5 Kingi loomingu ainetel vändatud filmi, mis sobivad nagu valatult iga õudukagurmaani repertuaari.

Kathy Batesi Annie peale “Misery” vaatamist niipea ei unune.Foto: kuvatõmmis

Misery

“Misery” juhtub siis, kui Stephen King loeb liiga palju hullude fännide poolt saadetud kirjasid ja otsustab raamatu kirjutada sellest, kui keegi ühe liiga entusiastliku austaja poolt vangi võetakse.

1990. aastal ilmunud filmi (ja 1987. aastal ilmunud romaani) keskmes on kirjanik Paul Sheldon, kes satub pärast autoõnnetust enda suurima fänni Annie metsamajakesse. Kui Annie saab aga teada, et Paul kavatseb järgmises romaanis ära tappa tema lemmiktegelase, siis muutub kirjaniku elu väga piinarikkaks.

Paul Sheldoni rollis astub üles James Caan, kuid “Misery” tõeline staar on Annie’t mängiv Cathy Bates, kes suudab samaaegselt olla emalikult lahke ja sõgedalt hullumeelne.

Täiesti tavaline päev keskkoolis.Foto: kuvatõmmis

Carrie

1973. aastal ilmunud “Carrie” oli Kingi kõige esimene avaldatud romaan ning kolm aastat hiljem valminud samanimeline linateos oli esimene Kingi loomingu filmiadaptsioon. Paljude arvates on see tänini parim Kingi raamatu põhjal vändatud film.

Film räägib Carrie’st, keerulise elukäiguga keskkoolitüdrukust, keda kiusavad koolis kaasõpilased ja kodus üliusklik ema. Ühel hetkel hakkavad tema ümber toimuma aga kummalised juhtumised, mis panevad Carrie kahtlustama, et tal on üleloomulikud võimed. Neiu ei karda neid võimeid kasutada inimeste peal, kes on ta elu raskeks teinud.

“Carrie” on tegelikult filmiks vändatud kokku kolmel korral: 1976., 2002. ja 2013. aastal. Meie soovitame vaadata kõige esimest. Kinoklassika vastu on raske saada.

Klounid on ALATI hirmsad.Foto: kuvatõmmis

See: Esimene peatükk

Muidugi on ka “See: Teine peatükk” parajalt õudne, kuid esimeses osas kohtusid vaatajad kloun Pennywise’iga esimest korda. Ja see oli tõsiselt õudne!

On kummaline, et klounid, kes peaksid olema lõbusad ja toredad, on lihtsalt elementaarsel tasemel nii pagana jubedad. Küllap on see üks elu suurtest müsteeriumitest. Ja “See” filmides Bill Skarsgårdi kehastatud verejanuline Pennywise on kahtlemata üks kõige verdtarretavamaid kurikaelasid, kes on Kingi sulest välja kasvanud.

Ja noh, mõistagi on targem enne teise vaatamist ära näha ka esimene “See”. Nii et vaata kõigepealt see esimene “See” ära ja siis mine kinno seda teist “Seed” vaatama. Siis tead sõpradele soovitada, kumb on parem: kas see “See” või see teine “See”.

See kiisu on kas surnud või ta ei ole pool tundi süüa saanud.Foto: kuvatõmmis

Lemmikloomade surnuaed

Kõhe “Lemmikloomade surnuaed” on Kingi üks tuntumaid lugusid, millest on kokku vändatud kaks filmi. Esimene ilmus 1989. aastal ja teine alles tänavu.

Loo keskmes on perekond, kes avastab, et nende uue kodu lähedal on salapärane lemmikloomade matmispaik, mis suudab surnuid ellu äratada. Mida aga hakata selle teadmisega peale siis, kui äkitselt hukkub lähedane inimene? Ja kas need, kes tulevad tagasi, naasevad ikka iseendana?

“Lemmikloomade surnuaed” on tõsiselt hirmus film surmast ja lootusest kalleid inimesi teispoolsusest tagasi tuua. Nostalgilise hingega filmihuvilisele soovitame vanemat versiooni, teistele peaks ka uus film hästi passima.

Kaksikud on peaaegu sama jubedad kui klounid.Foto: kuvatõmmis

Hiilgus

Ei ole võimalik rääkida Stephen Kingi loomingu põhjal vändatud filmidest ilma “Hiilgust” mainimata. Vähe sellest, et tegu on Kingi ühe tuntuima romaaniga, on see ka üks legendaarsemaid filme, mis eales loodud.

Kust isegi alustada? Režissööritoolis istub kinomaailma korüfee Stanley Kubrick, kes toob Overlooki hotelli ellu ekraanist õhkuva kõhedusega. Peaosas on Jack Nicholson, kes annab “Hiilguses” oma pika karjääri ühe kõige meeldejäävama etteaste.

Arvestades “Hiilguse” üliolulist rolli kinomaastikul on kummaline mõelda, et Kingile endale see film üldse ei meeldi. No mis seal ikka. Peagi aga saame juba Overlooki hotelli naasta, sest novembris jõuab kinodesse “Hiilguse” järg “Doctor Sleep” peaosas Ewan McGregoriga.

SEE: TEINE PEATÜKK nüüd ka IMAX kinos. Leia endale kõige sobilikum seanss:

CINAMON Tartu TASKU
CINAMON Tallinn T1
CINAMON Tallinn KOSMOS

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.