Arvustus: “Ratchet & Clank: Rift Apart” on esimene tõeline uue põlvkonna videomäng
Kui seni on tundunud, et alates PlayStation 5 ja uute Xboxide ilmumisest eksisteerime kahe põlvkonna vahelises üleminekuperioodis, siis “Ratchet & Clank: Rift Apart” tõestab kindlalt, et videomängude uus ajastu on kohale jõudnud.
Tegu on tehniliselt tohutult muljet avaldava videomänguga, mis pakub erinevate visuaalsete “kellade ja vilede” kõrval ka siiralt lõbusat ja mitmekesist mängupilti. “Rift Apart” on igale PlayStation 5 omanikule rangelt kohustuslik.
Mängitav multikas
Mängu keskmes on semud ja kosmilised kangelased Ratchet ja Clank, kes peavad universumi päästma järjekordse kataklüsmi käest. Peategelaste bandega liitub uue mängitava tegelasena tarmukas Rivet, kes töötab mehaaniliselt Ratchetiga identselt. Miinusena seda nägema ei peaks, kuna mängu lugu pakub selleks hea põhjenduse.
“Ratchet & Clank” on suunatud noorematele mängijatele, kuid on alati olnud populaarne ka täiskasvanute seas. Sarnaselt seeria eelmiste mängudega jutustab ka “Rift Apart” loo, mis sobiks hästi mõnda Pixari multikasse.
Universumi eksistentsi ähvardava ohu taustal lahatakse teemasid nagu sõprus, usaldus ja usk iseendasse. Kõike seda võimendab mängu multikalikult värvidest pakatav visuaalne keel. “Rift Aparti” lugu on toredalt kaasahaarav ja soojalt südamlik, kuid kindlasti mitte selle mängu suurim tõmbenumber.
PlayStation 5 tähetund
Kõige enam rabab “Rift Apart” ülimalt muljet avaldava tehnilise teostusega. Viimase poolaasta jooksul oleme ka varem näinud, mida PlayStation 5 mängudega teha suudab: “Demon’s Souls”, “Astro’s Playroom”, “Marvel’s Spider-Man: Miles Morales” ja “Returnal” jooksevad Sony uusimal konsoolil väga hästi. “Rift Apart” teeb neile kõigile pika puuga silmad ette.
“Rift Apart” räägib loo multiversumist: universumisse tekivad avaused, läbi mille on hetkega võimalik reisida uutesse kohtadesse. Kui enamik mänge peidaks kahe erineva keskkonna vahel liikumise laadimisekraani taha, siis “Rift Apartis” on seda (enamasti) võimalik teha reaalajas ilma igasuguse laadimiseta. Tulemus on tõesti muljet avaldav: sa lihtsalt jalutad läbi portaali ja oled ühtäkki täiesti uues kohas.
Need portaalid ei ole pelgalt trikk, mida kasutatakse kindlates kohtades, et mängijale kunstlikult muljet avaldada. Suurematel lahingutandritel võib korraga eksisteerida mitu väiksemat portaali, mis lubavad nupuvajutusega hetkega ühest kohast teise liikuda. See mõjutab märkimisväärselt mängitavust, kuna portaalide kaudu saab vaenlaste eest põgeneda või neile lähemale liikuda.
Kõige võimsama mulje jätavad adrenaliinirohked skriptitud kohad: sa põgened portaalide kaudu läbi eriilmeliste maailmade hiiglasliku kolli eest, samal ajal hüpates, karates ja tulistades. Kõik see näeb välja detailirohkelt kaunis ning jookseb stabiilse kaadrisagedusega igasuguste laadimisaegadeta. PlayStation 5 tugevaid külgi kasutatakse edukalt ära, et luua mängukogemus, mis tundub päriselt ka uudse ja mitmes mõttes seninägematuna.
Ilusamat mängu annab leida
“Rift Apartis” toimub ekraanil korraga väga palju riistvara nuumavaid asju, kuid sellegipoolest jookseb see viperusteta. Sind üritab maha lüüa armee vaenlasi, kes kõik kasutavad erinevate animatsioonidega rünnakuid. Siis viskad sina maha relva, mis toob lahingusse mitu liitlast, kes üldpildi veel kirjumaks muudavad. Madin võib minna väga hektiliseks, kuid kaadrisagedus püsib alati stabiilsena ning mäng näeb välja suurepärane. Graafika särab eriti just vahevideotes: Ratcheti ja Riveti karvkate on vaat et fotorealistlik.
Arvustajatele saadaval mängu versioon jooksis 30 kaadrit sekundis koos kiirtejälitusega, kuid “Rift Aparti” ilmudes valik laieneb: lisatakse võimalus mängida dünaamilise 4K resolutsiooniga 60 kaadrit sekundis ilma kiirtejälituseta, kuid lisaks sellele saab valida ka 4K kuvasuhet ja 60 kaadrit sekundis toetava režiimi, kus on kiirtejälitus sisse lülitatud. Kõige ehedama kiirtejälituse efekti saad siiski 30 kaadriga sekundis, muude režiimie juures on tulemus lahjem.
Edukalt on ära kasutatud ka teisi PlayStation 5 uusi funktsioone. 3D-audio annab aimu, millisest suunast vastased ründavad. DualSense’i puldi värinafunktsioon annab samuti pidevalt tagasisidet, kuigi ehk mitte sellisel määral nagu hiljuti ilmunud “Returnalis”. Laialdaselt on rakendatud aga DualSense’i adaptiivseid päästikuid, näiteks granaate saad nuppu pooleldi alla vajutades sihtida ning nuppu lõpuni alla vajutades neid heita. Sarnaselt töötab kogu sinu laialdane relvaarsenal.
Tilk tõrva meepotis
“Rift Apartis” surres muutub ekraan hetkeks mustaks ja sind asetatakse kiiresti mängu tagasi. Minul jäi mäng kahel korral mustale laadimisekraanile kinni ega liikunud edasi mingi valemiga.
Konsooli menüüst rakenduse sulgemine jooksutas PlayStation 5 kokku selliselt, et pidin konsooli nupust välja lülitama. Masinat uuesti sisse lülitades pidi PlayStation 5 mälupanka parandama ja pilvest varasema salvestusfaili alla tirima, kuna uusim fail oli rikutud.
Tegu ei pruugi olla tihti esineva veaga ja on võimalik, et see konarus silutakse mängu ilmumispäeval saabuva uuendusega. Siiski tasub sellest praagist teadlik olla, kuna potentsiaalselt võib see rikkuda lisaks mänguoe ka PlayStation 5 konsooli.
Suurem osa minu ajast “Rift Apartiga” möödus aga suurepäraselt. Tegu on tehniliselt tohutult muljet avaldava seiklusega, mida peaksid kogema kõik, kel on selleks võimalus. “Rift Apart” on esimene mäng, mis näitab, mida PlayStation 5 tegelikult suudab.