Suur lugu

Netflixi Eurovisiooni-film maksis Islandile 855 000 eurot ja tõi Húsavíki eriti veidra nimega baari

Filmis "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" mängivad Rachel McAdams ja Will Ferrell Islandi väikelinnast Húsavíkist pärit muusikuid.Foto: kaader filmist

2300 elanikuga Islandi põhjatipus asuv Húsavíki linn oli enne selle aasta suve tuntud kui Islandi vaalavaatluspealinn. Nüüdseks on Húsavík saanud endale uue imidži – see on tore ja natuke lõbus väikelinn, kus kõik teavad kõiki, enamik inimesi usub haldjatesse ning kogu elanikkond fännab Eurovisiooni. 

Eurovisiooni maanias on süüdi Netflixis populaarseks saanud film “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”, kus Will Ferrell ja Rachel McAdams kehastavad Húsavíki elanikke, kelle eluunistus on võita Eurovisiooni lauluvõistlus. 

Kuidas filmimine linna mõjutas? Kas pärast koroona lõppu oodatakse turistide horde nii vaalasid kui võttepaiku uudistama? Või kas film tegi kohalikele karuteene ja midagi oleks võinud teisiti kuvada? Visit Húsavík turismiarenduskeskuse tegevdirektor Hinrik Wöhler selgitab, kuidas Hollywoodi produktsioon mõjutab ühte pisikest linna.

“Saime ju aru, et meie üle tehakse nalja

Olgem ausad, Eurovisiooni-filmis noritakse natukene islandlaste kallal. Nad on nunnud, lihtsad inimesed, kes pole kunagi kodulinnast välja reisinud ega reaalses hotellis ööbinud. Nad on pigem veidrate riietega ning veidi ebatavalise käitumisega.

Kui Tallinnas eelnes “Teneti” võtetele arutelu, kas Eestit ja pealinna kuvatakse ikka positiivses võtmes, siis Hinrik Wöhler ütleb, et nemad naeravad naljaga kaasa.

“Me saame aru, et nad teevad meie üle nalja – nii islandlaste üle üldiselt, kuid ka meie linnaelanike üle. Aga me suudame kaasa naerda ja saame huumorist aru, lisaks on film riigile siiski suurepärane promomaterjal.”

“Tegelikult oleme me kaasaegsemad ja lahedamad, kui filmis näidati – Húsavíki kuvatakse rahuliku kalurikülana, kuid viimaste aastate jooksul on turism eriti just suviti kasvanud,” selgitab Hinrik. Muide, soovijad võivad teha faktikontrolli ja veenduda linna põnevuses või igavuses. Iga kell on võimalik pilk peale visata neljale veebikaamerale, mis näitavad Húsavíki katkematut otseülekannet.

“Kuid nõus saab kindlasti olla meie eurovisiooniarmastusega. Me ei võta seda võistlust kergekäeliselt. Meie Eurovisiooni vaatajanumbrid on aastaid olnud Euroopa kõrgeimad ning näiteks minu meeldejäävaimad lapsepõlvemälestused on seotud Eurovisiooni vaatamisega,” lisab Hinrik.

Jaja Ding Dong!

Kuna Húsavíkis pole linnasisest ühistransporti, siis ei ole linnas ka bussipeatuseid. Kuid Eurovisiooni-filmis on just Húsavíki bussipeatus oluline sümbol: see on peategelaste teekonna algus- ja lõpp-punkt, kust minnakse linnast välja saavutama enda unistusi ja kuhu tullakse tagasi hoopis teise vaatenurga ning armastuse ja hoolivusega oma kodulinna vastu.

Húsavíki turismiarenduskeskus on tänaseks linnal palunud ametlikult panna bussipeatus sellesse kohta, kus see asub ka filmis. Nagu väikelinnadel kombeks, on muidugi kõik asjad arvel ning filmis nähtud bussipinki kasutab hetkel kohalik jalgpallivõistkond. Seega tuleb pingist monumendi tegemiseks jalgpallivõistkonnale kõigepealt uus pink hankida. 

Kirik, mille tornist kuulutab Lars (Will Ferrell) kogu linnale, et osaleb lõpuks ometi Eurovisioonil, on ka peatus Eurovisiooni-teemalisel jalgsituuril. Foto: Ales Mucha

Linnas on juba isegi avatud uus baar, mis sai nime filmis kõlanud liiga meeldejääva laulu “Jaja Ding Dong” järgi. Tellida saab erinevaid toredaid jooke nagu näiteks “Double Trouble” või “Lion of Love”. Juba saab minna ka eurovisiooniteemalisele jalgsituurile ning plaanitakse avada ka eurovisioonimuuseum.

Kuskile ei kao muidugi ka vaalavaatlus. Hinrik kinnitab, et vaalasid on näha 98% vaalavaatlustuuridel, kuid erinevalt filmist ei tegele nad enamasti sünkroniseeritud lainemurdmisega.

Island tõmbab Hollywoodi produktsioone

Sarnaselt Eesti ja mitmete teiste riikidega on ka Islandil filmitööstuse tarvis paigas produktsiooniga seotud kulude tagasimakse süsteem. Maksusoodustuste ning erinevate rahaliste stiimulitega meelitatakse enda juurde välismaiseid produktsioone ning seeläbi loodetakse teenida nii otsest kui kaudset tulu.

Island on selle süsteemi väga edukalt enda kasuks tööle pannud. Siin on filmitud mitmeid erinevate tuntuid filme ja seriaale, näiteks “Game of Thrones”, “Black Mirror”, “Interstellar” ja mitmeid erinevaid Marveli seeria kinohitte.

Netflixi suurproduktsiooni Húsavíki toomise eest maksis riik 855 000 eurot. Foto: Ales Mucha

Islandil maksab riik filmitegijatele tagasi kuni 25% produktsioonikuludes. Eurovisiooni-filmi tegijatele kirjutati tšekk 855 000 eurole ehk 135 miljonile Islandi kroonile. Soodustuse saamiseks peab film kasutama kohalikke teenuseid ja tööjõudu, mistõttu osalesid paljud Islandi näitlejaid ja kohalikud linnaelanikud filmis taustanäitlejatena. Kohalikele pakkus palju lusti näha oma naabreid ja sõpru kas või korrakski Will Ferrelli ja Rachel McAdamsiga koos näitlemas.

Igatahes võime koos Húsavíki elanikega rõõmustada. Kuigi Eurovisioon jäi sel aastal ära (ning Islandil olid võistlusel ka väga kõrged ootused), on film pakkunud võistlusele lõbusat aseainet, mis on Netflixi vahendusel avanud Eurovisiooni lustaka absurdsuse täiesti uuele demograafiale. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.