Suur lugu

Suur lugu: Carmen “Carms” Peussa räägib, kuidas meestekeskses striimimaailmas läbi lüüa

Carmen Peussa ehk Carms.Foto: Carmen "Carms" P. Facebooki konto kuvatõmmis

27-aastane eestlanna Carmen “Carms” Peussa on naine, kes on tegev meeste domineeritud valdkonnas: ta teenib leiba videomängude striimimisega. Edukaid nais-striimereid on Eestis vähe, kuid Peussal läheb üsna hästi. Tema Twitchi kanalil on peaaegu 60 000 jälgijat, mis teeb silmad ette mitmetele teistele tuntud Eesti voogedastajatele.

“Mul ei ole tegelikult sellist suurt ja põnevat eellugu nagu enamus gameritel kipub olema,” räägib Peussa Diktorile. “Mul ei olnud ühtegi eeskuju, kelle järgi oleksin väiksena hakanud mängima. Minu kunagine poiss-sõber oli ka mängur ja tema kaudu tekkis ka tõsisem huvi. Seejärel panime kokku ka minu esimese mänguriarvuti. Isegi vist postitasin pildi sellest kuskile Facebooki – nii uhke olin!”

Peussa ei arvanud enda striimimiskarjääri alguses, et sellest võiks saada töö, millega on võimalik raha teenida. Esialgu olid kõhkleval seisukohal ka tema vanemad.

Eelkõige soovisin leida sõpru ja rohkem inimesi, kellega koos mängida,” selgitab Peussa. “Kui ma seda juba täiskohaga tegema hakkasin, siis ema ikka kõhkles. Ta ilmselt ei saanud päris hästi aru, mida ma teen, aga nüüd toetab ta mind igati.”

“Mine tagasi kööki!”

E-sporti ja videomänge on pikalt peetud meeste pärusmaaks ja kuigi statistika näitab, et nende valdkondadega tegelevad naised üha enam, siis maskuliinsuse stigma elab jõudsalt edasi ka tänapäeval. Carmen leiab, et naisi on e-spordis tõepoolest vähe, kuid olukord muutub paremaks.

“Hiljuti on lisandunud palju naisi, kes arvutimänge mängida soovivad, kuid protsentuaalselt on see siiski käputäis võrreldes meestega,” arvab ta.

“Lühidalt öeldes, kuna naisi on üldpildis vähem, siis on ka statistiliselt veel vähem neid, kellel on reaalset oskuseid kõrgele tasemele jõudmiseks. Nagu igas spordis on kõlapinda rohkem tipus olijatel kui “amatöörsportlastel”. 

Palju on räägitud videomängumaailmas ja e-spordis valitsevast vohavast ja agressiivsest seksismist ning see on tuttav ka Carmenile. Twitchis suure vaatajaskonna ees mängides on ebasündsad kommentaarid tavapärane nähtus, millega hakkama saamine nõuab tugevat meelt ja paksu nahka.

Carmen on löönud kaasa ka “CS:GO” tiimides, kuid tegeleb hetkel peamiselt striimimisega.Foto: HLTV

“Arvutimängud on ju algusest peale olnud peamiselt meeste pärusmaa,” arvab Peussa “Ma ei oskagi öelda, miks osad peavad vajalikuks nii (seksistlikult, toim.) käituda. Pigem on ju positiivne, et üha enam naisi on hakanud mänge mängima.”

“Mõnele läheb ego pihta, et naine neist paremini laseb. Mõnele jääb lihtsalt ette juba see, et naisolevus nendega samas mängus pesitseb, sest naised ju teadupärast mänge mängida ei oska ja go back to the kitchen repliik on kindlasti  kõigile tuttav,” räägib Carmen.

“Isiklikult arvan, et selliste kommentaaride omanikud on peamiselt need, kes päriselus naiskodanikule silmagi vaadata ei julge. Ise olen õppinud aja jooksul sellest mööda vaatama ja seda ignoreerima, sest tähelepanu ja reaktsioon on just see, mida sellisel puhul otsitakse.”

Naistel on võimalik läbi lüüa

Siiski ei pea Peussa naiste olukorda e-spordis lootusetuks. Vastupidi – läbi on võimalik lüüa absoluutselt kõigil. Peab lihtsalt aru saama, et midagi ei kuku sülle niisama ja igasuguse edu pant on pühendumine.

“Naistel on võrdne võimalus teenida meestega sama raha. Nad peavad vaid samale tasemele jõudma,” väidab Peussa kindlalt. “Tegelikult on ka naisturniiride auhinnafondid tõusnud märkimisväärse tasemeni ning mõnedki parimates naistiimides olevad mängijad teenivad rohkem kui mitmed kõrgetasemelised meestiimid. Seal muidugi mängib rolli, millist organisatsiooni esindatakse, sponsoridiilid ja muu selline.”

Mida peavad siis naised tegema, et lüüa läbi meestekesksel e-spordimaastikul? Carmen leiab, et pelgalt mängimisest ja kaasa tegemisest enam ei piisa. Vaja on jõuda profitasemele ja tippu, kuid mitte ilmtingimata ainult naistiimi ridades mängides.

Kui sinu sihiks on lihtsalt mängida kuskil naistiimis ja osaleda naisturniiridel, siis ausalt öeldes pole see just väga keeruline. Isiklikult ei pea ma seda mingiks läbilöögiks,” arvab Peussa. “Kui oleks reaalselt keegi, kellel õnnestuks ennast tõestada, et liituda mõne tipus oleva meestiimiga, siis see oleks “CS:GO” ajaloos suur saavutus. Paraku seda veel juhtunud ei ole.”

“Küll aga on üldse kuskile jõudmiseks vaja teha suurt tööd,” väidab Carmen. “Vaja on olla enesekriitiline ning omada analüüsivõimet, et edasi areneda. Niisama midagi kätte ei anta.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.