Eesti e-spordi legend “ropz” räägib ausalt, kuidas e-spordis dopingut tuvastatakse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
E-sportlane Robin "ropz" Kool.Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Ootamatult selgub, et samamoodi nagu päris spordis jahitakse ka e-spordis dopingukasutajaid. Eesti ühe edukaima e-sportlase Robin “ropz” Kooli kinnitusel ei ole ta dopinguküttidest pääsenud.

Eduka e-sportlase sõnul ei ole e-spordis peamiseks dopinguks sportlase poolt manustatavad ained, vaid programmid ning kõik muu, mis annab mängus konkurentide ees eelise.

“Lihtne näide: näed vastast läbi seina. Nendega on tänapäeval nii hulluks mindud, et kindlasti on neid, millele praegu ei ole võimalik jälile saada. Kuulujutte on olnud, et sellised “tuvastamata” programmid võivad maksta kümneid tuhandeid eurosid, sest selline on väidetavalt just mängija jaoks loodud privaatne ja pidevalt uuendatud programm arendaja poolt,” ütles Kool.

Läbida tuleb metallidetektor

Võimalike dopingu kasutajate tabamiseks peavad e-sportlased enne lavale minekut läbima metallidetektori ning korraldajad teostavad mitmeid kontrolle ka nende arvutitele.

Kool oskab tuua ka näiteid sellest, kus hiire sisse on peidetud moodul, mis aitab mängus parem olla. Kooli kinnitusel annavad sellised moodused e-spordis teiste mängijate ees väga suuri eeliseid.

Mitmeid mainekaid e-spordi võistlusi võitnud Kool on praeguse antidopingu olukorraga e-spordis rahul ning ei näe põhjust, miks peaks e-sportlastele hakkama rohkem füüsilise dopingu kontrolle teostama.

Kuidas pikka aega keskenduda?

“Päris spordiga võrreldes on füüsiline panus (e-spordis, toim.) palju väiksem ja seega nii-öelda dopingud on limiteeritud. Need dopingud, mis päris sportlastele annavad jõudu ja vastupidavust juurde, ei ole üldse vajalikud faktorid e-spordis. Kõige tähtsamad faktorid meie jaoks on näiteks keskendumine pika aja vältel ja reaktsiooni kiirus. Praegused meetmed aitavad selle probleemiga siiski tegeleda ja arvan, et üldiselt ei tohiks vähemalt lähitulevikus ühtegi suurt skandaali tekkida,” ütles ta.

Eelmisel nädalal lahvatanud suur dopinguskandaal suusatajate osas pani Diktori toimetust uurima, kuidas dopingu asjad e-spordis korraldatud on.

Eesti Antidopingu SA (EAD) juhatuse liikme Henn Vallimäe sõnul puuduvad neil hetkel kontaktid ja koostöö e-spordi ürituste korraldajate ning ühendustega. Seega, Eestis üldiselt mingit kontrolli dopingu suhtes hetkel ei rakendata, aga nagu mainis ka Kooli, puudub selleks ka karjuv vajadus.

On siis dopingukontrolli vaja või ei?

Kontrollreide tehakse ESL (endise nimega elektroonilise spordi liiga) turniiride käigus, mille korraldajad teevad koostööd agentuuriga, mis seisab puhta e-spordi eest.

Kooli sõnul ei räägita e-spordi üritustel antidopingust palju. Seda seetõttu, et sportlase poolt manustatav doping ei ole e-spordis väga levinud. Suuremat ohtu peidavad endas erinevad programmid, mis annavad mängijale teiste ees eeliseid.

Vallimäe sõnul on aga antidoping e-spordis väga aktuaalne teema. Ta oskas tuua välja, et rahvusvaheline e-spordi föderatsioon on kirjutanud alla maailma antidopingu agentuuri koodeksile. Võimaliku koostöö osas e-sportlastega näeb Vallimäe, et selles osas võiks EAD sinna kaasata ka Eesti Olümpiakomitee, kuid konkreetseid tähtaegu ja ettepanekuid ei ole hetkel laual.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.