Eesti

Marii Karell: kuidas uudistesaated enda teadmata Tallinna noortekampade kajastuses poliitpropagandat tegema hakkasid

See, mis juhtus Eestis noortegängide kajastamisega, on ilmselt igati kooskõlas noorte sooviga – saada maksimaalset tähelepanu meedialt ja isegi peaministrilt. Eilseid ja üle-eilseid uudistesaateid vaadates jäi mulje, et sisuliselt on meil ülerahvalik probleem, mida on asunud lahendama kaks valdkondlikku ministrit ja isegi peaminister. Mulje on vale ja uudistesaated neelasid alla poliitpropaganda konksu.

Alustuseks olgu ära öeldud, et statistiliselt ei ole kuritegevus noorte hulgas tõusnud, vaid vähenenud. Aastas sooritatakse 1000 kuritegu alaealiste poolt, enamik neist varavastased. Hetkel on aktiveerunud 20 16-17aastast noort, kelle järgi ülejäänud seltskond joondub. Politseile on liidrid tuttavad ajast, mil nad olid veel 10-11 aastased.

Kuus liidrit on vahi all. Politsei on tegutsenud, on kampade kogunemisel silma peal hoidnud ja ütleb, et kiire lahendus probleemile on: võta liider ära ja meeskond laguneb. Lühidalt, tundub, et politsei võtab asja tõsiselt ja asi on kontrolli all ning linnakodanikud ei pea oma turvalisuse pärast muretsema.

Kuidas asjad siis nii kaugele rullusid, et gängidest sai üle-Eestile valupunkt? Kõigepealt tuli justiitsminister Urmas Reinsalu (Isamaa), kes on tuntud Eestis kui üks kavalamaid poliittehnolooge, välja mõttega, et tema läheb koos politseiga õhtul Falgi parki patrullima. Valimised on tulemas, Reinsalul on vaja pildis olla, justiitsministrina leidis ta hea ja igale valijale arusaadava teema, kuidas end tegutsemas näidata.

Anveltil ei jäänud midagi üle

Siis jäänud muidugi siseminister Andres Anveltil (sotsid) muud üle, kui Reinsaluga kaasa minna. Sest politsei on ikkagi siseministri alluvuses ja kui teda nüüd sel puhul pildil ei ole, võib jääda mulje, et ta ei hooli probleemist. Mis sest et probleem ei ole nii tulitav, et nõuaks ministri sekkumist ja politsei saaks kenasti sellega ise hakkama.

Sel ajal kui Anvelt ja Reinsalu alles sättisid Falgi pargi poole, oli Tallinna linnapea Taavi Aas (Keskerakond) seal juba, supsti!, ära käinud, sest omavolitsevad noortekambad on ka omavalitsuse probleem. Muidugi andsid kõik asjaosalised aegsasti meediale teada, et lähevad isiklikult Falgi parki kontrollima ja sealsete noortega rääkima. Kõige tipuks, saabus Falgi parki sel ajal kui Reinsalu ja Anvelt seal patrullisid ka peaminister Jüri Ratas (Keskerakond).

Nii juhtuski, et uudistesaated sattusid poliitilise mängu tõmbetuultes segadusse ja arvasid, et kogu see poliitpropaganda väärib korralikku käsitlust. Mida rohkem teemast räägiti, seda rohkem lahustus algne info ning eilseks olid ekraanidele jõudnud juba kindlas kõneviisis väljendid nagu “pätid”, “alaealised terroriseerivad Tallinna” ja reporteri kommentaar: “Siiani pole me veel siin Falgi pargis peksa saanud”.

Eile õhtuks olid uudistesse ilmunud katteplaanid, mis polnud üldse Eestis filmitud või olid selgelt videolavastused, kuid nende peal vastavat märget polnud ja nii võis televaatajal, kes seostas videopildi tekstiga Eesti noorte gängidest, jääda asjast veelgi hullem mulje.

See tekitab probleemi

Meeles tuleb siinkohal pidada, et igasugune kuritegevuse võimendamine tekitab kiiremini kangelasi ja paraku on nii, et negatiivsed eeskujud levivad alaealiste hulgas kärmemalt kui positiivsed. Uudistetoimetuses on alati kiire, mistõttu meedia poliitikute mängu suures osas ilma kriitikameeleta alla neelas.

Tahan siinkohal kiita Margus Saart, kes eilses telefonikõnes peaminister Jüri Ratasele küsis: “Kas noortegängid on saanud üleriiklikuks valukohaks?”, “Kas teie käik Falgi parki peaks inimesi rahustama või vastupidi, külvab see paanikat veelgi?” ja lõpetuseks: “Ega te üle ei reageeri?”

Viimasele küsimusele vastas Ratas: “Olin pojaga koduteel ja otsustasime sealt läbi astuda.” Mis näitab iseenesest, et probleemi on kõvasti utreeritud. Vaevalt, et keegi oma poega ohtlikku parki viiks, isegi siis kui tegu on peaministriga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.