Kas teadsid, et Netflixis on 7 filmi, mille käiku saab vaataja ise muuta?

Interaktiivses filmis saab vaataja teha valikuid, mis mõjutavad otseselt linateose süžeed.Foto: kuvatõmmis

2018. aasta lõpul Netflixi jõudnud “Black Mirror: Bandersnatch” on Netflixi edukaim interaktiivne film, milles vaataja otsustest sõltub, kuidas film lõppeb.

Netflix on seda formaati katsetanud tegelikult alates 2017. aastast ning “Bandersnatch” ei ole esimene ega viimane interaktiivne teos. Kokku on voogedastusplatvormil kättesaadav seitse erinevat interaktiivset teost ning tootmises veel mitu tükki.

Kuigi selline hübriidžanr tundub pigem uus, siis tegu on tegelikult juba pikalt eksisteerinud ja koos tehnikaga arenenud loojutustusviisiga. Interaktiivne film on arvutimängu ja filmi vahepealne žanr, mis kaldub pigem loojutustusse, kus valikud on ette määratud ning viivad mängija-vaatleja erinevatele radadele ning erinevate tulemusteni.

“Bandersnatch” on Netflixi üks edumakaid interaktiivseid filme. Foto: kuvatõmmis

Esimene selline film linastus juba 1967. aasta Montreali Expol Tšehhislovakkia paviljonis ning kandis nime “Kinoautomat”. Tol ajal oli loomulikult tehniline võimekus praegusest väiksem – kui oli aeg valida, astus filmi linastuse keskel lavale moderaator ning palus publikul otsus teha. Siis tõsteti peale vastav filmilint.

Erinevad mängutootjad on katsetanud sarnast formaati juba 70ndatest, kus mängija saab küll teha otsuseid narratiivi üle, kuid ei oma otsest kontrolli karakterite üle. Mõne aja eest olid sarnased interaktiivse sisuga videod populaarsed ka YouTube’is.

Erinevalt ilmselgelt täiskasvanutele suunatud “Bandersnatchist” olid esimesed interaktiivsed teosed Netflixis mõeldud hoopis lastele. Võib eeldada, et lapsed, kes on üles kasvanud tehnoloogiaga, on altimad intuitiivselt sellisest formaadist aru saama ning sellesse sisse elama.

Netflixi strateegia oli valida juba populaarsed lood ning muuta need interaktiivseks. Esimene Netflixi interaktiivne animafilm oli “Shreki” ainetel loodud “Puss in Book: Trapped in an Epic Tale”. Selles filmis on vaataja asetatud muinasjuturaamatu lugeja rolli ning saab raamatu abil valida, kuidas kassi seiklus jätkub.

Sellele teosele järgnes “Minecraft: Story Mode”, mis esmalt valmis Telltale’i mängustuudio loodud videomänguna. Vaataja juhib peategelase Jesse valikuid “Minecrafti” maailmas.

Pärast edukaid katsetusi lastele mõeldud sisuga, tootis Netflix “Bandersnatchi”, kus vaataja saab otsustada nii väiksemate kui ka olulisemate asjade üle – millist muusikat kuulatakse või mida hommikuks süüakse või ka näiteks kes elab või sureb.

“Bandersnatchil” on viis erinevat lõppu. Keskmine inimene jõuab lõputiitriteni umbes 90 minutiga, kiireimad 40 minutiga ning kõige pikem valikutekäik kestab kaks ja pool tundi.

“You vs Wild” on interaktiivne saade, kus saab ise tuntud seikleja Bear Gryllsi eest metsikus ja andestamatus looduses otsustada, kas ta peaks tegema lõket, seadma üles telgi, ronima kuskilt üles või alla. Need on tavalised Beari valikud, aga seekord teeb neid tema eest keegi teine.

Filmis “You vs Wild” peab vaataja aitama Bear Gryllsil ellu jääda. Foto: Netflix

“Stretch Armstrong: The Breakout” on lastele mõeldud interaktiivne joonisfilm, kus pahalased hoiavad hirmul Charteri linna ning peategelased Jake, Ricardo ja Nathan vajavad vaataja abi, et kaoses selgust luua.

Buddy Thunderstruck: The Maybe Pile” on interaktiivne stopmotion komöödiafilm, kus vaataja otsustab, milliseid katseid Buddy ja tema sõber Darnell proovivad läbi viia. Enamasti on tulemus naljakas, vahel juhtub õnnetusi ning vaataja peab tegema tarku valikuid, muidu võivad peategelased hätta sattuda.

“Captain Underpants: Epic Choice-O-Rama” on lastele mõeldud interaktiivne multifilm, kus Harold ja George vajavad vaataja abi, et päästa oma armas puumajake, mida üritab õhtu lasta paha Krupp.

Kõigele sellele lisaks on muidugi siin-seal kõlakaid teistest tootmises olevatest interaktiivsetest filmidest ja multikatest, kinnitatud on neist üks. Netflixi üks esimesi originaalkomöödiaid “Unbreakable Kimmy Schmidt” saab endale interaktiivse lõpu, mis peaks publiku ette jõudma 2020. aasta jooksul ning Netflix on sellele juba ära teinud oma lingi, kus saate nimi on “Unbreakable Kimmy Schmidt: Untitled Interactive Special”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.