Filmid

Lugeja küsib: kas PÖFF-i filme saab sel aastal ka veebis vaadata?

Peaauhinna nimel võistleb näiteks "Pulmapäev", mille režissöör on Wojciech SmarzowskiFoto: Kaader filmist

Geeniuse lugeja soovib teada, kas sarnaselt eelmisele aastale saab ka sel sügisel PÖFF-i filme veebis vaadata. Vastus on, et saab küll, kuid netikinno jõuavad vaid valitud filmid ja seda pärast festivali lõppu.

“Veebikino tuleb tänavu kohe pärast festivali. Ehk kui PÖFF lõppeb füüsilistes kinodes 28. novembril, siis 29. novembril avame online’is veebikino,” ütles PÖFF-i tegevjuht Mikk Granström Geeniusele. “See on nagu 25. PÖFF-i maasikas – saad oma filmielamust isegi jõuludeni pikendada.”

Filmisõber, kes vaid veebikinole panustada otsustab, peab aga arvestama sellega, et sealt ei saa sugugi mitte kõiki PÖFF-i filme näha. Milliseid linateoseid koduseinte vahel nautida saab, jääb esialgu saladuseks.

Online’i tuleb piiratud hulk filme. Ilmselt jääb see number 30–50 vahele, aga seda on täna raske öelda,” märkis Granström. “Meil on mingid filmid teada, aga me ütleme need välja festivali viimase nädala lõpus. Nii et on väike üllatusmoment, mis filmid siis veebikinno tulevad.”

Selles, miks filmid jõuavad PÖFF-i kodulehele vaatamiseks alles pärast festivali, on kaks peamist põhjust.

“Esiteks me tahame, et online kinno jõuaks heas mõttes paremik ja võimalikult lai valik PÖFF-i filme. Idee poolest me tahaks ära näidata ka festivali võidufilmid,” rääkis Granström.

“Teine põhjus, miks online kino festivaliga samal ajal ei ole, on see, et kui eelmine aasta oli PÖFF-i ajal terve maailm lukus, siis filmilevitajad tulid vastu ja andsid online’is ka filme välja. Tänaseks on maailm jõudnud sinna paika, kus toimitakse nii nagu tavaliselt – kõigepealt festivalid, siis kinolevi ja siis VOD, online, järelevaatamised jms,” lisas ta.

Tavapärasest levitamismudelist lähtudes ütlesidki mitmed levitajad, et nad ei soovi oma filme veel veebis näidata, mis tõmbab samuti veebis nähtavate filmide valikut koomale.

“Neid oli ka eelmisel aastal. See on ka arusaadav, sest film on ju mõeldud suure ekraani jaoks. Antakse muidugi veebis näitamiseks ka, aga seda teevad paljud alles hiljem,” sõnas Granström.

Eelmise aasta põhjal on aga näha, et veebikino vastu on inimestel huvi küll ja tõenäoliselt saavad ka sel aastal PÖFF-ist osa just veebikino näol.

“PÖFF-i vaadati eelmisel aastal kõikidest Eesti maakondadest, nii et me võime öelda, et me jõudsime online kinoga igasse Eestimaa nurka. See oli väga meeldiv üllatus,” rõõmustas Granström.

PÖFF saab hoo sisse sel reedel, 12. novembril ja kestab 28. novembrini. Festivali filmidega saab tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.