Täna algav DocPoint toob Tallinna dokimaailma tippfilmid ja -tegijad

Eestisse jõuab filme ja filmitegijaid igast maailma nurgast.Foto: CNN

Põhjamaade üks suurim dokumentaalfilmidele keskendunud festival DocPoint alustab Tallinnas sel kolmapäeval ja toob siia mitmeid rahvusvahelisi tipptegijaid. Soome-Eesti ühisel filmisündmusel näidatakse nädala jooksul maailma dokiparemikku.

Täna Tallinnas algav festival DocPoint esitleb avamisel Margit Lillaku täispikka filmi “Südamering”, mis linastub festivali jooksul kolmel korral ka üle lahe. Docpoint 2020 festivali avas Helsingis režissöör Elina Talvensaari leidlikult aja ja elu imelisuse üle mõtisklev linateos “Vana korter” (“Neiti Aika”), mis linastub koos autoriga neljapäeval ka kinos Artis. 

Tallinna külastavatest auhinnatud režissööridest väärib esiletõstmist näiteks Taani autor Eva Mulvad, kes jälgis aastaid oma kodumaalt Iraanist pagenud keskklassi perekonda filmis “Armastuselaps”. Samuti Kurdi päritolu õppejõud ja režissöör Rûken Tekes, kelle film “Eeterlik” viib vaataja imeilusa loodusega Kurdistani, kus lähiajal ujutatakse hüdroelektrijaama loomise nimel üle iidsed asulad ja hindamatud kultuurimälestised.

“Eelkõige ongi festival inimesed ja inimsuhted ning peale filmide ka huvitavad vestlused ja ainukordsed kohtumised kinosaalides. Meil on hea meel tuua publikuni väga põnevaid autoreid mõlemale poole Soome lahte.” ütles DocPoint Tallinna kunstiline juht Kaarel Kuurmaa. 

Eksootikat toovad Tallinna kinosaalidesse veel operaator-produtsent Kristian Van der Heyen, kes võttis üles värvikate Indoneesia punkarite subkultuuri teoses “Punk-unelm” ning poolakas Paweł Wysoczański, kes jälgis kaameraga Indias asuvat orbudekodu ning seal juba kolmkümmend aastat leeprahaigete eest hoolitsevat poola misjonäri-arsti Helena Pyz’i filmis “Homme on ka päev”.

Festivali peakülaline, iraani režissöör Mehrad Oskouei saabub Tallinnasse reedel ning aitab nädalavahetusel oma retrospektiivi filmide kaudu mõista Iraani ühiskonda. Oskouei annab mõlemal pool Soome lahte ka meistriklassi.

Tallinnas linastub tänavu üle 40 doki ning festival sai alguse 2009. aastal. Seitse aastat varem asutatud DocPoint Helsinki festivali külastab üle 30 000 inimese ning seal linastub igal aastal üle 100 linateose. 

Esimest korda saab laiem avalikkus tutvuda ka uue kõrgetasemelise taani ekspertide poolt juhendatud Eesti-Soome dokikoolituse Ice and Fire Docs projektidega. Programmi on läbinud kuus eesti ja kaks soome lähitulevikus valmivat filmi ning nende esitlus toimub DocPoindi raames 31. jaanuaril Helsingis.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.