Apple’i ja Epic Gamesi kohtulahing näitab, kui hiiglaslikud rahasummad videomängutööstuses tegelikult liiguvad

Videomängutööstusest on saanud meelelahutustööstuse tulusaim haru.Fotod: Apple/Epic Games

“Fortnite’i” tootja Epic Gamesi ja Apple’i vahelise kohtuvaidluse raames avalikustatud dokumentidest selgub, et videomängutööstuse kõrgeimates sfäärides mängitakse pehmelt öeldes astronoomiliste rahasummadega.

Epic Gamesi tegevjuht Tim Sweeney sõnul küündis maailma populaarseima videomängu “Fortnite’i” käive 2018. ja 2019. aastal 9 miljardi dollarini. Nii suuri summasid toovad sisse vaid üksikud videomängud ning tasub meeles pidada, et “Fortnite” on tasuta saadaval ja teenib tulu mängusiseste ostudega.

2020. aasta ei olnud “Fortnite’ile” nii edukas, kuid mängul läks siiski paremini, kui Epic Games prognoosis. Kui algselt eeldati, et mängu käive võiks 2020. aasta jooksul jõuda 3,6 miljardi dollarini, siis lõpuks jõuti välja 5,5 miljardini.

Epic Gamesi teised tuluallikad ei jõua “Fortnite’i” numbritele ligilähedalegi. Populaarne netimäng “Rocket League”, mis kuulub samuti Epic Gamesile, tegi vahemikus 2018-2019 käivet 108 miljonit dollarit. 2018. aasta lõpus alustanud vastuolulise mängupoe Epic Games Store’i käive samas ajavahemikus oli 235 miljonit dollarit.

Epic Games Store’i teemal jäi kõlama ka Sweeney väide, et pood ei ole veel kasumlikuks muutunud ning peaks lõpetama miinuse teenimise kolme-nelja aastaga. Selle põhjuseks on ulmelised summad, mida Epic Games kulutab eksklusiivsuslepingutele ja igal nädalal tasuta äraantavatele mängudele.

Selleks, et populaarse tulistamismängu “Borderlands 3” arvutiversioon oleks aasta aega saadaval vaid Epicu mängupoes, käidi välja 146 miljonit dollarit. “Civilization VI” eksklusiivse müügiõiguse eest maksti 20 miljonit ning “Batman: Arkhami” mänguseeria eest poolteist miljonit.

Sweeney arvates on hiigelkulutused õigustatud, kuna toovad pikas perspektiivis rohkem uusi kasutajaid Epicu mängupoodi raha kulutama. Näiteks toodi välja, et kalli hinnaga ostetud “Borderlands 3” teenis Epic Games Store’is kahe nädalaga enam kui 100 miljonit dollarit.

Apple’i ja Epic Gamesi kohtuvaidluse algeid tuleb otsida eelmisest aastast. Mullu augustis keskel eemaldati “Fortnite” App Store’ist ja ka Google Play poest, kuna Epic Games hakkas Apple’i ja Google’i müügiplatvormidel vahendustasusid vältides pakkuma alternatiivseid mängusisese virtuaalvaluuta ostmise võimalusi. Pärast “Fortnite’i” e-poodidest eemaldamist kaebas Epic kohtusse nii Apple’i ja Google’i, süüdistades firmasid monopolistlikus käitumises.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.