Mängud

Hiinas võetakse laste mängusõltuvuse ohjamiseks kasutusele näotuvastustehnoloogia

Hiinas kehtivad videomängudele juba varasemalt mastaapsed piirangud.Foto: By Blablo101/Shutterstock

Rubriiki toetab

Alaealiste videomängulembuse ohjamiseks plaanib Hiina tehnoloogiahiid Tencent hakata kasutama näotuvastustehnoloogiat, mis teeb kindlaks, kas mänge mängiv inimene on täisealine või mitte.

Hiinas ei ole lubatud alla 18-aastastel noortel mängida arvuti- ja telefonimänge õhtul kella kümnest kuni hommikul kella kaheksani. Alaealised ei pea piirangutest aga eriti lugu ja on leidnud meetodid nende eiramiseks, mistõttu peetakse vajalikuks karmimate meetmete rakendamist.

Nüüd peavad Tencenti mänge mängivad alla 18-aastased noored õhtusel või öösel ajal mänge mängides näotuvastustehnoloogiat kasutades kinnitama oma isiku ja vanuse. Selleks kasutatakse telefonide kaameraid ning kui peaks juhtuma, et alaealine üritab mänge mängida selleks keelatud ajal, siis teda mängu ei lubata.

Hiinas on arvuti- ja eriti mobiilimängud tohutult populaarsed ning väidetavalt kasutataksegi näotuvastustehnoloogiat ja muid sarnaseid meetodeid liigse mänguaja piiramiseks. Välisvaatlejad kardavad aga, et mängudele seatud piirangute vastu eksimine võib negatiivselt mõjutada hiinlaste sotsiaalset punktiskoori: Hiinas jagatakse kodanikele punkte vastavalt nende sotsiaalsele ja poliitilisele käitumisele. See tähendab, et näiteks valel ajal mängimine võib kaasa tuua laiemaid probleeme ka muudes eluvaldkondades.

Laialdased piirangud videomängude mängimisele kehtestati Hiinas juba 2019. aastal. Alla 18-aastased lapsed tohivad tööpäevadel videomänge mängida maksimaalselt 90 minutit. Nädalavahetustel ja riigipühadel lubatakse videomängudega aega veeta kuni 3 tundi päevas.

Alla 8-aastased ei tohi videomängude peale üldse raha kulutada. 8-16-aastastel on lubatud kuus mängude eest välja käia 200 jüääni ehk 25,8 eurot. 16-18-aastastel lubab riik videomängudele kulutada 400 jüaani ehk 51,6 eurot.

Hiina kollektsionääridel on oluline roll mängida ka virtuaalses relvaäris, kus liiguvad ulmelised summad ja millega on kokku puutunud ka Eesti üks parim e-sportlane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.