Kas Twitch ja YouTube on ajalugu ehk mida tähendab uus Euroopa autoriõiguste seadus mängufännidele?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
YouTube ja Twitch, suurimad mänguteemalist sisu levitavad kanalid, uut seadust heaks ei kiida.Foto: Dexerto

Paari päeva eest kiideti Euroopa Parlamendis heaks vastuoluline autoriõiguste reform, milles sisalduv Artikkel 13 näeb ette, et meediaplatvormid eemaldaksid filtrite abil autoriõigusi rikkuva sisu või maksaksid selle sisu kasutamise eest litsentsitasusid.

See seadus puudutab otseselt ka YouTube’i ja Twitchi, kus mänguteemalise sisu loojad jagavad autoriõigustega kaitstud videomängude striime ja videoklippe. Populaarsed on ka mängudest pärit tegelaste emotikonid, mis langevad samuti seadusega sätestatud piirangute alla.

Artikkel 13 kätkeb endas seega mitmeid ohte, mis võivad interneti mänguteemalise sisu tarbija ja looja jaoks teha täiesti uueks kohaks.

Ruttu, kõik lubasid taotlema!

Kujuta ette, et on aasta lõpp ja ilmub näiteks järgmine “Call of Duty”. Mängumaailmas on see hiiglaslik sündmus – YouTube ja Twitch on koheselt striimidest ning videotest totaalselt lookas. Need on ühed peamised kanalid, mille kaudu mängijad saavad teada, mida uus “Call of Duty” endast kujutab.

Nüüd mõtleme korraks, et kõik need kümned tuhanded “Call of Duty” striimijad ja videote üleslaadijad peaksid enne oma sisu avaldamist saama mängu levitajalt ametliku loa seda teha. Vastasel juhul rikuvad nad seadust ja automaatsed filtrid eemaldavad nende striimi või videoklipi internetist.

On üsna mõeldamatu, et kõik striimijad-videoloojad hakkaksid vajalikke lubasid hankima. See tähendaks aga, et Euroopa sisuloojate võimalused oleksid varasemaga võrreldes tunduvalt ahtamad, kuid tagajärjed ei puudutaks ainult Euroopa Liitu.

Ka näiteks Ameerika striimerid kaotaksid suurel hulgal siinseid jälgijaid (ja siinsed fännid võimaluse jälgida Ameerika striimereid), kuna nende poolt Euroopasse paisatav sisu rikub kohalikke seadusi ja eemaldatakse seetõttu internetist. Infokanalite arv võib uue seaduse raames seega märgatavalt kahaneda.

Sellest on aru saanud ka Twitchi juht, kes avaldas detsembris toona veel eelnõu faasis olevat seadusettepanekut maha tegeva kirja.

Suurkorporatsioonid võidavad

Uus seadus nõuab seega, et kõik sisuloojad saaksid autoriõigustega kaitstud materjali levitamiseks loa või maksaksid selle eest. On aga üsna mõeldamatu (vähemalt hetkel), et need kümned tuhanded “Call of Duty” entusiastid, kes mängu ilmumispäeval seda kajastavad selleks lubasid hankima hakkaksid, ja veel vähem, et nad lubade eest ka maksaksid.

See muudaks aga uute mängude kajastamise väikese hulga suurte sisuloojate või professionaalsete meediakanalite pärusmaaks, kellel on piisavalt ressurssi ja teadmisi, et autoriõiguste seadusega sammu pidada.

Samal arvamusel on ka YouTube’i tegevjuht Susan Wojcicki, kes väidab sisuloojatele suunatud avalikus kirjas, et uue seaduse tagajärjel “sunnitakse platvormid nagu YouTube koostööle väikese hulga suurte firmadega”. Olukorras, kus kõik on otseselt vastutavad üleslaetava sisu eest autoriõiguste raames, ei suuda väikesed tegijad suurte firmadega konkureerida.

Nagu alati, on ka seekord asi rahas

Oleks naiivne arvata, et YouTube ja Twitch seisavad autoriõiguste seadusele rangjalgselt vastu vaid vaba meediaruumi ja eneseväljendusõiguse säilitamise nimel. Asi on rahas. Nagu ikka ja alati.

Potentsiaalselt hiiglaslik sisuloojate kadu mõjub laastavalt Twitchi ja YouTube’i külastatavusele ja seega ka teenitavale tulule. Firmade õnneks on nendega samas paadis ka sisuloojad, kes samuti ei soovi oma kasutajaskonnast ja sissetulekust ilma jääda.

Siiski, enne uue seaduse jõustumist peavad selle heaks kiitma ka Euroopa Liidu riikide parlamendid. Veel saab teha muudatusettepanekuid ja seega võib lõpptulemus olla erinev sellest, mille poolt Euroopa Parlamendis mõne päeva eest hääletati. YouTube’i ja Twitchi sisuloojad kahtlemata loodavad, et nii ka läheb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.