Ole valmis: PlayStation 5 ja uue Xboxi mängude eest hakkad maksma rohkem ja see ei ole halb asi

Järgmine konsooligeneratsioon võib kaasa tuua kallimad mängud.Foto: Microsoft/Sony

Uuringufirma IDG Consultingu info kohaselt plaanivad mitmed videomängude levitajad tõsta järgmise põlvkonna konsoolidele ilmuvate mängude hinnad praeguse 60 euro juurest 70 euro peale.

Äsja teatati, et korvpallimängu “NBA 2K21” PlayStation 5 ja Xbox Series X-i versioon hakkab maksma 70 eurot. Sellest tulenevalt uuris Gamesindustry.biz, kas ka teised mängude levitajad plaanivad hinnatõusu. Tundub, et plaanivad küll, kuid põhjendatult.

Hinnad peavadki tõusma

Viimati tõusid mängude hinnad 50 dollari pealt 60 juurde 2005.-2006. aastal, kui turule saabusid PlayStation 3 ja Xbox 360,” selgitab IDG president Yoshio Osaki. “Kui mitmete teiste meelelahutusvormid hinnad on ajas tõusnud, siis mängude hinnad on püsinud muutumatud.”

Osaki sõnul on viimase 15 aasta jooksul videomängude tootmiskulud tõusnud 200-300%, kuid mängude hinnad on jäänud samaks. Ta toob ka välja, et sama aja sees on näiteks kinopileti hind tõusnud 39% ja Netflixi tellimus on muutunud 100% kallimaks.

Viimase 15 aastaga on videomängud muutunud komplekssemateks, detailsemateks ja suuremateks. See on tohutult kergitanud ka arenduskulusid – mängude loomiseks on vaja rohkem inimesi ja aega ning uuenduslikku tehnoloogiat, mille arendajad peavad sageli ise välja töötama. Selle nurga alt vaadatuna tundub hinnatõus õigustatud käiguna.

Muu meelelahutus kallineb kiiremini

Yoshio Osaki leiab, et kuigi 10-eurone hinnatõus võib tunduda mängijale karm, siis võrreldes teiste meelelahutusvaldkondadega tõusevad videomängude hinnad siiski teosammul.

“Isegi kui mängude hind tõuseb 70 dollari peale, siis on vahemikus 2005-2020 tegu 17% hinnatõusuga, mida on teiste meelelahutusvormidega võrreldes vähe,” selgitab Osaki.

“Kui muudes valdkondades on toodete arendus- ja levituskulude kasv toonud kaasa ka toote hinnatõusu, siis mängutööstuses seda juhtunud ei ole. Ka tõusust 50 dollari juurest 60 dollari peale ei piisanud, et kõiki kulusid katta, kuid tegu oli sammuga õiges suunas.”

Osaki arvab siiski, et kõik mängud 70-eurost hinnasilti külge saama ei peaks. “Kuid suurema kaliibriga teoste puhul nagu seda on “NBA 2K” seeria mängud on hinnatõus õigustatud.

Tõepoolest, väiksemate indie-mängude eest naljalt 70 eurot lauale ei löö, kuid nende eest ei pea ka praegu 60-eurost hinda maksma. Kuid näiteks 8 aastat arenduses olnud ja uuenduslikke lahendusi ning tehnoloogiat kasutava “Cyberpunk 2077” järgmise generatsiooni versiooni eest ei oleks siinkirjutaja arvates patt maksta natukene rohkem. Mänguarendus on kallis lõbu, mille peavad kinni maksma siiski mängijad ise.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.