Mängud

Otsid uut videokaarti? Praegu on selleks üks halvimaid aegu, kuid leidub ka häid pakkumisi

Videokaartide turul on hetkel segased ajad.Foto: Nvidia

Rubriiki toetab

Bitcoini ja Ethereumi hinnad tõusevad tohutu kiirusega, mistõttu luuakse palju krüptovaluutaga ja selle kaevandamisega tegelevaid ärisid. Need ärid võtavad eesmärgiks osta kokku tohutult videokaarte, kuna kõrgete krüptovaluuta hindadega teenivad need seadmed ennast tasa alles mitme kuuga.

Uut videokaartide otsijad on hetkel seega kehvas olukorras. Kaarte on saadaval vähe ja nende eest küsitakse hingehinda. Ka Eestis on pakutakse praegu üldse videokaarte, mis on sinu raha väärt?

Veebipoed

Arvutitark, Ordi, Galador ja paljud teised veebipoed on videokaartidest tühjaks ostetud. Isegi kui midagi on alles, siis nende seadmete hinnad on tootjate poolt lubatust palju kõrgemad, kuid sellest hoolimata ostetakse paari päevaga ära ka need ülikallid kaardid.

Poodidest leida mõne ükskiku NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti graafikakaardi, kuid kui plaanis on mängida uuemaid teoseid või vaid e-spordi mänge nagu “Fortnite”, “League of Legends” ja “DOTA 2”, siis soovitaks sellest kaardist mööda vaadata.

Isegi üks populaarsemaid Battle Royale mänge “Apex Legends” jookseb GTX 1050 Ti-ga 1080p lahutusel vaid pigem madalatel või keskmistel sätetel, uutest ja nõudlikemast mängudest rääkimata.

Kui poes saadaval olev piiratud valik ei sobi, aga nõudlikumate mängude jaoks tahaks paremat kaarti, siis mida teha?

Järelturg

Sarnaselt 2018. aasta krüptobuumiga on praegu mänguritel ainus võimalus võimsama videokaardi ostmiseks järelturg. Eelkõige peab vaatama eelmiste põlvkondade lipulaevu – näiteks AMD Radeon R9 290X/390X või GTX 970 oleks kõige vanemad variandid, mis praegu sobiksid 1080p lahutusel kasutamiseks.

Siin aga peab kindlasti meeles pidama, et eriti AMD kaardid soovivad vähemalt 600-vatist toiteplokki, kuna tarbivad tohutult palju elektrit. Kõigi mainitud kaartide jõudlus jääb umbes samasse vahemikku, mistõttu ei soovitaks nende eest maksta üle 200 euro.

Järgmistest põlvkondadest tasub vaadata RX 580 või GTX 1060 6 GB kaarte. Need sobivad aga krüptovaluuta kaevandamiseks palju paremini kui vanemad kaardid, mistõttu võivad nende hinnad olla veidi krõbedamad võrreldes näiteks R9 390X jõudluse-hinna suhtega. See-eest tarbivad need kaardid vähem elektrit ning on ka parema tarkvaralise toega. Nende mudelite eest ei tasuks maksta üle 300 euro.

NVIDIA GeForce GTX 1070 ja 1070 Ti oleksid 1080p lahutuse jaoks juba suurepärased – siin saab paljusid mänge nautida ka maksimumile lähedastel sätetel ning värskendussagedusega üle 60 kaadri sekundis. Peab aga arvestama, et nende kaartide hinnad on kõrgemad. Kui leida mõni GTX 1070 Ti, mis maksab alla 400 euro, siis praeguses turuolukorras oleks see hea valik.

Midagi muud?

Muud kaardid ei ole hetkel mänguritele väärt kõrget hinda, mida nende eest küsitakse. Kasutatud GTX 1080 Ti eest küsitakse sama hinda, mis see maksis poes uuena kaks aastat tagasi – 700-800 eurot. RTX-kaartide hindade kohta kehtib sama, kuid RTX 2080 (Super) 1440p lahutuse jaoks oleks praegu hea variant 700-800 euro eest. Kuid ka kahe aasta eest maksid need kaardid sama palju.

RTX 2070 (Super) 550-600 euro eest läheb umbes samasse hinna-kvaliteedi vahemikku. RTX 3000-seeria või AMD Radeon RX 5000/6000-seeriat ei tasugi vaadata – nende kaartide eest küsitakse praegu sageli topelthinda.

Kui ühtegi normaalse hinnaga videokaarti leida ei ole ning kaevurite stratosfääri kergitatud hinnad ei võimalda osta midagi kallimat, siis mängur võib alati vaadata konsoolide poole.

Kuigi ka Sony PlayStation 5 ei ole saadaval normaalse hinnaga, siis Xbox Series X-i saab mitmelt poolt kätte 600 euroga kätte. Xboxil saab mängida ka suurt hulka arvutil saadaval olevaid mänge ning Xbox Game Pass on suurepärane võimalus ühe kuumaksega saada ligipääs sadadele videomängudele.

Väiksema summa eest leiab ka vanema Xbox One’i, PlayStation 4 või PS4 Pro konsooli, mis on samuti suurepärase mänguvalikuga. PS4 Pro on praegu eriti ahvatlev – suurim osa Sony parimatest teostest näevad sellel konsoolil suurepärased välja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.