Sa pole selle aasta ühest parimast mängust tõenäoliselt kuulnudki

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Üksinda põrgust välja ronida ei ole lihtne.Foto: Supergiant Games

6. detsembril toimus aasta parimate videomängude auhindamine The Game Awards, mille ajal käivitas “Fortnite’i” arendusstuudio Epic Games oma müügiplatvormi Epic Games Store.

Samaaegselt kuulutati välja ka uus videomäng, miski nimega “Hades”, mille early access versioon tehti koheselt Epic Game Store’is saadavaks. Mina olen “Hadest” proovinud ja võin julgelt öelda, et tegu on lõppeva aasta ühe parima videomänguga.

Võitle, sure, võitle uuesti

Sarnaselt aasta parima indie-mängu nominendi “Dead Cellsiga” paigutub “Hades” roguelite-nimelisse žanrisse. Selle žanri A ja O on kordus – mängija teeb ikka ja jälle ühte ja sama asja, saades iga kordusega oskuslikumaks ja muutes oma tegelast tugevamaks.

Iga surma korral alustatakse uuesti mängu algusest, kuid viimaks, pärast pärast hulka harjutamist ja kordusi, on mängija ja tema tegelane lõpuks piisavalt võimekad, et kogu teos stardist finišini “läbi joosta”.

Varasemalt on taoline kordamine minu jaoks kiiresti nüriks muutunud, kuid “Hades” muudab selle kontseptsiooni nakatavalt kaasahaaravaks ja huvitavaks. Mängija on Kreeka mütoloogilise allilma isanda Hadese poeg, kes üritab oma isa põrgulikust kuningriigist põgeneda.

Selleks peab ta raiuma endale tee Hadese trooniruumist allilma piirini. Põrgu koosneb pidevalt ringi liikuvatest erinevatest ruumidest ja igast toast edasi liikumiseks on vaja mättasse lüüa kõik selles paiknevad vastased.

“Hades” hellitab silma kaunite käsitsi joonistatud keskkondadega.Foto: kuvatõmmis

Voolav võitlus ja head tegelased

Just see mättasse löömine on “Hadese” puhul niivõrd rahuldustpakkuvalt lahendatud, et vahel on ka pärast mitmendat mängutundi keeruline pulti käest panna. Võitlus on tempokas ja värvikirev ning erinevate relvadega kurjade vaimude ja põrguelukate pulbriks jahvatamine on vaat et teraapiline kogemus.

“Hadese” puhul on žanrile omane korduvus sisestatud looliselt väga sobivasse kontseptsiooni – allilma prints üritab põgeneda põrgust, mis just selle tegevuse takistamiseks pidevalt oma ülesehitust muudab. Iga surma korral naastakse Hadese kambrisse, kus lisaks oma isale saab vestelda ka näiteks Achilleuse ja muude Kreeka mütoloogiast tuntud tegelastega.

Põrgu isand oma poja põnegemisplaani heaks ei kiida ja loodab, et lõpuks poiss lihtsalt tüdineb.Foto: kuvatõmmis

Kuigi mängija sureb palju ja satub Hadese kotta tihti, on seal viibivatel tegelastel alati midagi uut ja sisukat öelda. Dialoogid on kirjutatud hästi ja ka meisterlikult sisse loetud, mistõttu ei tundu taplemise vahel paar sõna juttu puhuda üleliigse kohustusena.

Kohati on kõrvaltegelaste kommentaarid ja kontekstipõhised – räägitakse, et oma eelmisel katsel jõudsid sa just sinna, nägid just teda, sind tapeti just selle kolli poolt. See kõik loob arusaama, et mängumaailm ei ole pelgalt stseenikaunistus, vaid täidab sügavamat funktsiooni.

Põrgulikult ilus

Rääkides mängumaailmast, siis see on muljetavaldavalt kaunis. Käsitsi joonistatud keskkonnad on detailsed ja värvikirevad ning kaunid on ka tegelaste animatsioonid. Valguse ja varju lahendused muutuvad vastavalt mängija asukohale ruumis ja joostes paiskavad põrgu printsi sandaalid igal sammul õhku kirkaid sädemeid. Silm puhkab!

“Hades” on hetkel early accessis, mis tähendab, et mängu arendus veel käib, kuid teoses on juba tundide viisi kaunist ja kaasahaaravat mängupilti ning hästi kirjutatud lugu. Ainsad märgid sellest, et tegu ei ole lõplikult valmis tootega on hetkel veel piiratud relvade valik ja lõpuks korduma hakkava ülesehitusega toad.

See on alles algus

Arendajad on lubanud aga “Hadest” pideval uue sisuga täiendada ning järgmine suurem lisa peaks kohale jõudma jaanuaris. Kuulu järgi veedab mäng early accessis veel tervelt poolteist aastat, mis annab alust arvata, et  olemasolevale tugevale vundamendile plaanitakse ehitada midagi tõeliselt suurt.

Olümpose jumalad pakuvad mängijale mitmeid tegelast tugevdavaid võimeid. Pildid on armastusjumalanna Afrodite.Foto: kuvatõmmis

Päris ausalt, “Hades” on üks selle aasta parimatest videomängudest, millest sa tõenäoliselt kuulnudki ei ole. Nii et tee endale teene ja mine põrgusse!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.