Mängud

“Star Wars: Squadrons” on üks parimaid “Tähesõdade” mänge eales ja sa võiksid seda proovida

Pole ühtegi teist "Star Warsi" mängu, mis viiks su sellisel määral "Tähesõdade" universumisse sisse.Foto: EA

Kui sinus on peidus kasvõi grammikenegi armastust “Tähesõdade” saaga vastu, siis kosmilise lennusimulaatori “Star Wars: Squadronsi” vahelejätmine ei tule mingil juhul kõne alla.

Mina ei oodanud mullu oktoobris ilmunud “Squadronsilt” just kõige enamat, kuid selle mängu sisu kvaliteet ja lõbufaktor tabasid mind nagu Surmatähe laser, mis esimeses “Star Warsi” filmis Alderaani tähetolmuks kõmmutab. Siin ei ole ühtegi valgusmõõka ega Skywalkerit, aga sellest hoolimata (või äkki just selle tõttu) on “Squadrons” pika puuga üks parimaid “Tähesõdade” mänge.

“Star Wars: Squadronsis” ei saa sinust kes teab mitmendat korda järjekordset jedi rüütlit, vaid kosmoselaeva piloot. Valgusmõõga asemel on su relvaks sinu laev, mille sa pead erinevatest kosmilistest sõjatandritest (enam-vähem) tervena välja tooma.

Vaikus enne tormi. Foto: EA

Just nagu filmis

Kujuta nüüd ette: sa istud näiteks X-Wingis (mängida saab ainult esimese isiku vaates, nagu oleksid päriselt pilooditoolis) ja lendad hiiglaslikust emalaevast välja avakosmosesse. Taamal, “lahinguvälja” teises otsas, näed juba tuttavat kolmnurkset kolossaalset impeeriumi hävitajat, mis paiskab samaaegselt välja sind jahtivad lennumasinaid.

Ja siis algab suurejooneline filmilik kosmoselahing. Sa kihutad piruetitades mööda asteroididest ja läbi ammu hävitatud hiiglaslike sõjalaevade metalsete korjuste. Sa põikled napilt eemale vaenlase tulistatud rakettidest ja üritad enda sihikut hoida piisavalt kaua vastase laeval, et sihtimissüsteem raketi välja tulistamiseks lukustuks. Su ees kihutav vaenlase tähelaev plahvatab valju raksakaga tulepalliks, millest sina peadmurdva kiirusega läbi kihutad, juba silmanurgast uut vastast piiludes.

Lennata saab mässajate laevadega… Foto: EA

Kõike seda tehes avastad sa ühel hetkel, et endalegi märkamatult oled sa sattunud “Star Warsi” filmi. Pole vast palju neid, kes ei oleks “Tähesõdade” filme vaadates mõelnud, et eepilistes kosmoselahingutes kaelamurdval kiirusel nappe möödumisi ja eepilisi manöövreid tegevad X-Wingid ja TIE Fighterid ei oleks ägedad. “Squadronsi” suur võit on just selle emotsiooni taasloomine, kuid seekord ei vaata sa seda kõike passiivselt pealt – sina oled see piloot, kes seda kõike korda saadab.

Koba peale ei juhtu midagi

“Squadronsi” muudab veel kütkestavamaks asjaolu, et see ei ole kõige lihtsam mäng. Kui sa tahad lahingus ellu jääda, siis ei piisa lihtsalt kokpiti hüppamisest ja proovimisest. Vaja on harjutada: kuidas liigutada energiat relvade, kilpide ja mootori vahel, kuidas edukalt põigelda, kuidas erinevad laevatüübid töötavad, millised mootorid sobivad kokku milliste kilpide ja relvadega? Ellujäämiseks ei piisa ainult õnnest. Rohkem loeb see, kui hästi sa oskad mängu lugeda.

… ja impeeriumi laevadega. Foto: EA

Muide, kui sul on kas arvutil või PlayStationil olemas virtuaalreaalsuskomplekt, siis on “Squadrons” kahtlemata, vaieldamatult, ilma igasuguste kõhklusteta kohustuslik. VR-is tekib tunne nagu sa tõepoolest istuksidki oma X-Wingi kokpitis. Ringi vaadates näed sa igal pool enda ümber laeva sisustust ja kui lülitad kasutajaliidese välja, saad lennata ainult instrumente kasutades. VR annab tegelikult isegi eelise, kuna võimaldab suuremal määral enda ümbrust jälgida.

Odav, kuid kvaliteetne ja lõbus

Häid asju on tegelikult veel. “Squadrons” on peamiselt mitmikmäng, aga selle üksikmängu narratiiv on üllatavalt pädev. Siin ei ole ühtegi mikromakset ega kallist Season Passi – kõike on võimalik mängides lahti lukustada. Erinevalt enamikest uutest mängudest maksab “Squadrons” kõigest 40 eurot ning tänase “Star Warsi” päeva puhul saad selle kätte poole odavamalt. Lisaks on mäng olemas ka Xbox Game Pass teenuses.

Kuid kõige olulisem on, et “Squadrons” on üllatavalt kvaliteetne ja kaasahaarav videomäng. Kui sa tahad minna “Tähesõdade” filmi sisse ja tunda, kuidas oleks olla ühe kosmoselahingus osaleva tähelaeva kokpitis, siis “Squadrons” on see mäng, mis sulle seda kogemust pakub.

“Star Wars: Squadrons” on saadaval PlayStationi ja Xboxi konsoolidele ning arvutile.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.