Mängud

Täna 35 aasta eest ilmus kõige esimene “Super Mario”, mis muutis mängutööstust igaveseks

Aastad lähevad, aga Mario populaarsus aina kasvab.Foto: kaader mängust "Super Mario Bros."

1985. aasta 13. septembril ilmus Jaapanis NES mängukonsoolile videomäng nimega “Super Mario Bros.” Toona ei osanud tõenäoliselt keegi arvata, et Mariost saab märgiline kultuuriikoon, kes on videomängumaailmas kesksel kohal ka täna, aastakümneid hiljem.

Kõige esimesest “Super Mario” mängust sai kiiresti enneolematu hitt. Ainuüksi NES-i versiooni müüdi kokku umbes 40,2 miljonit koopiat, kuid hiljem ilmus “Super Mario Bros.” ka teistele platvormidele ja see kergitas müüginumbreid veel kõrgemale. Enam kui 20 aastat oli tegu maailma kõige suurema müügieduga mänguga, kuid 2007. aastal lõi “Wii Sports” selle tiitli Mariolt üle. Täna troonib selle edetabeli tipus aga hoopis “Minecraft”.

1985. aastal tuli “Super Mario Bros.” Jaapanis müügile sellistel kollastel kassettidel. Foto: eBay

Sellegipoolest pani “Super Mario Bros.” aluse ühele kõige edukamale, tuntumale ja armastatumale mänguseeriale eales. “Super Mario” tõi mängud esmakordselt tõsiselt massidesse ning aitas mängutööstusel üle saada suurest 1983. aasta krahhist. On muljetavaldav, et 35 aastat hiljem on kõigile jätkuvalt tuttavad Mario, Luigi, printsess Peach, Bowser ja “Super Mario” koheselt äratuntav muusika.

“Super Mario” alustas 2D platvormimänguna, kuid aastakümnete jooksul on laienetud mitmetesse erinevatesse žanritesse. Ilma “Super Mario Bros.” eduta ei oleks meil täna tohutult populaarset “Mario Karti” mänguseeriat, “Mario Party” virtuaalseid lauamänge, “Paper Mario” seiklusmänge ja “Mario Makerit”, kus mängijad saavad ise ehitada enda leveleid ja neid teistega jagada.

“Mario Kartist” on välja kasvanud tohutult populaarne mänguseeria. Foto: kuvatõmmis

Kõige viimane klassikalisem “Super Mario” mäng on 2017. aastal ilmunud “Super Mario Odyssey”, kuid alles juulis ilmus Nintendo Switchile seiklusmäng “Paper Mario: Origami King”.

Vanemate Mario mängude fännide rõõmuks laseb Nintendo 18. septembril Switchil välja ka kogumiku “Super Mario 3D All-Stars”, mis sisaldab 1996. aastal ilmunud mängu “Super Mario 64”, 2002. aasta “Super Mario Sunshine’i” ja “Super Mario Galaxyt”, mis ilmus 2007. aastal.

Nintendo Switch Online teenuse tellijad saavad kõige esimest Mariot Switchi peal mängida. Foto: Nintendo

Kuid kui soovid tagasi minna täiesti algusesse ja mängida seda kõige esimest 35 aasta eest ilmunud Mariot, siis ka see on Switchi peal võimalik. Nintendo Switch Online teenuse tellijad saavad lisatasuta alla tirida klassikaliste NES-i mängude kogumiku, kus on olemas originaale “Super Mario Bros.”, kuid ka teisi klassikalisi mänge nagu “The Legend of Zelda” ja “Donkey Kong”.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.