Audible võimaldab audioraamatuid aasta jooksul tagastada, loojad jäävad aga tihti rahast ilma

Audible pakub audioraamatutest suurt valikutFoto: Audible

Rubriiki toetab

  • Ligi 4000 raamatut ootavad sind!
  • Loe või kuula telefonis ja tahvlis
  • Vaata rohkem!

Audioraamatute platvorm Amazon Audible võimaldab Premium Plus kasutajatel aasta jooksul raamatuid tagastada. Autorid jäävad aga sellisel juhul sageli rahast ilma.

Amazon Audible’i kasutajad saavad iga kuu ühe krediidi, mille eest saavad nad platvormilt soetada endale meelepärase audioraamatu. Kuna vahel võib juhtuda, et keegi ostab mõne raamatu kogemata või avastab, et ei taha seda raamatut siiski kuulata (nt sisu ei köida või pealelugeja hääl häirib), pakub Audible võimalust 365 päeva jooksul raamatut tagastada. Sel juhul saab kasutaja juba kasutatud krediidi tagasi, et selle eest uus raamat soetada.

Tagastamise tingimustes on muidugi välja toodud, et Audible’il on õigus tagastusi monitoorida, et inimesed ei hakkaks tagastamise õigust kuritarvitama. Nimelt jälgitakse, et inimesed ei tagastaks korraga mitut raamatut või juba läbi kuulatud teoseid. Samuti pööratakse tähelepanu sellele, kui tihti raamatusõbrad teoseid tagastavad.

Kui Audible avastab, et mõne loetletud punkti vastu on eksitud, võib Audible kasutajalt teenusele ligipääsu eemaldada või piirata konkreetsele kasutajale lubatud tagastuste hulka.

Ei ole aga teada, kui sageli ja kui rangelt Audible tagastusi kontrollib, nii et tegelikult saab kasutaja sageli ilma probleemideta tagastada ka juba ära kuulatud raamatu. Seda on ka tihti tehtud – näiteks on autorid välja toonud, et tänu tagastamise võimalusele on mõni kasutaja ühe krediidi eest ära kuulanud kogu raamatute seeria.

Autorid jäävad rahast ilma

Kuigi kasutajatel on tagastamisõiguse üle kindlasti hea meel, ei ole autorite jaoks olukord sugugi nii tore. Kui kasutaja raamatu tagastab, ei jää rahast ilma mitte Audible, vaid audioraamatu loojad, kes muide on pidanud ka audioraamatu loomise kulud ise kandma, kirjutab Lovely Audiobooks.

Probleem pälvis suurt tähelepanu 2020. aastal, kui enam kui 12 000 kirjanikku saatsid Audible’ile kirja pika tagastusõigusega seonduvatest probleemidest. Audioraamatute autorid tõid kirjas välja, et nende teoseid on ebatavaliselt palju tagastatud ning müük on märgatavalt langenud, vahendas The Guardian.

Audible viis seejärel sisse ka muudatuse – kui raamatu tagastamise hetkeks on soetamisest möödas rohkem kui seitse päeva, saavad audioraamatu loojad siiski platvormilt raha kätte. Autorite puhul on aga periood endiselt liiga pikk, sest seitsme päeva jooksul jõuab ühe audioraamatu ka mitu korda läbi kuulata.

Loojate rahata jätmine võib aga viia selleni, et neil ei olegi enam soovi audioraamatuid teha (eelkõige puudutab see just väiketootjaid, sest audioraamatu loomine ei ole odav lõbu). See mõjutab aga omakorda ka tarbijat, kes ei pruugi siis huvi pakkuvat raamatut audio kujul leida.

Seega – kui raamat kuulatud ja see ka meeldis, ei tasu seda n-ö tasuta krediidi saamise nimel tagastada, sest sedasi jäävad audioraamatu loojad ilma tasust, mida nad tegelikult väärivad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.