Tarmo Tähepõld: käed eemale “The Grand Tour’ist!”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Ekraanil on õlu ja vein ja keegi ei ürita seda kuidagi ilustada või peita.

Nii kõlaks Facebooki toetuslehe nimi, mida ma oleks olnud valmis sobival hetkel looma, võib olla. Hetkel läheb see mõte ootele.

Clarkson, May ja Hammond on alustanud Amazon Prime keskkonnas oma autosaate kolmandat hooaega. Arvustust kannustas kirjutama “kuskilt kuuldud” hinnang peale esimest osa, et õudsalt kehv on ja vanad paksud vanamehed lasevad vanal kuulsusel liugu, ilma midagi uut lisamata. Milline eelhäälestus vaatama asumisel!

Eriline uudistesaate formaat

Esiteks on oluline aru saada, et nii “The Grand Tour” kui ka “Top Gear” on omamoodi uudistesaated, mis on muudetud kõrgtasemel meelelahutuseks. See ei ole “Tujurikkuja”, kus iga nali peab olema originaalne, varem nägemata ja ootamatu.

Oluline roll on ikkagi automaailma uudismudelitel, lihtsalt saate formaadi lihvis “Top Geari” tiim aastatega ideaalseks ja edasi jäi üle ainult neid toota. Kallite autodega külg ees ja ilma mingite piiranguteta. Nad tegid ekraanil seda, millest kõik unistasid.

Petroseksuaali pealt raha ei teeni

Selleks aga, et teha nii suures rahalises mastaabis episoode, viia miljonite eurode väärtuses superautosid Ida-Euroopasse või testida mõnd luksusmaasturit Dubais hotelli basseinis, tuleb ekraani ette meelitada mitte vaid petroseksuaalid, vaid KÕIK inimesed.

The Grand Tour on nagu seriaal. Mäletate näiteks “X-Files’i”? Osad seeriad olid igavad nagu pesumasina kasutusjuhend. Teised võisid võtta parima osa ööunest, sest kaubanduskeskuse eskalaatori all elab mees, kes tahab su maksa ära süüa, või midagi sellist.

Kõik osad ei saa olla võrdselt tugevad ja iga reis või väljakutse veelgi vingem kui eelmine. Ilmselt see ongi kolmanda ja kõigi edasiste hooaegade (esimese kolme osa pealt hinnangut andes) kõige suurem traagika, mis võib, aga tingimata ei tarvitse, süveneda – aastatega on nii palju ägedaid asju tehtud, et tahtmatult kipud võrdlema.

Muskelauto, millega ei või tänavatel kiirendada.

Saate alguses näidatud hooaega tutvustav treiler oli paljulubav, aga eks treileritega nii ongi – mõne minuti sisse võib panna kõik, mis üldse huvitav on.

Esimeses osas oli rõhk kolmel erineval ameerika muskelautol, millega Detroidis ringi paarutati ja erinevaid katseid läbi viidi. Täiesti klassikaline episood. Nöökimine, aasimine, kihutamine – kõik oli olemas.

Saatesse mahtus veel Conversation Street ehk uudiste osa ja McLaren Senna test. Kõik täpselt nii nagu alati.

Jama, kui oled ise lati nii kõrgele tõstnud

Tõepoolest, nende seekordne kaheosaline Kolumbia loodusfotograafia reis oli pehmelt öeldes kesine. Igav otseselt mitte, nalja sai ka, kuigi kohati paistsid stsenaariumikirjutajate kõrvad ikka väga selgelt välja.

Tundub, et autos on päris Hammond ja tegu on päris sillaga.

Palju nende saateid näinud inimene saab aru, milline nali või õnnetus võis olla kohapeal, töö käigus välja mõeldud ja milline oli lavastatud.

Mõttelaiskus või tööõnnetus?

Samas fänn minus loodab, et mindi tegema parimat, lihtsalt idee oli algusest peale nõrk ja kui masinavärk on juba töösse lükatud, siis kannapööret enam väga ei tee.

Kes mäletab nende seiklust Aafrikas, kus otsiti Niiluse lätet? Eepiline! Või veoautodega läbi Aasia sõitmine, et ehitada sild üle Kwai jõe? Veelgi eepilisem kui Niilus. Näha oli, et ei säästetud ennast ega võttegruppi. Higi ja vaev tundus reaalne.

Kolumbia tripil sellist muljet ei jäänud. Lihtsalt üks tore reis läbi riigi, kus tehti paar head nalja, peamiselt kohaliku narkokasvatuse, ameerika päritolu Trumpi-kastika ja Jeremy geiauto üle. Poliitkorrektsuses neid süüdistada kindlasti ei saanud.

Anname esimese hoiatuse ja võimaluse vigade paranduseks

Reisiepisoodide osas jääb üle vaid loota, et võeti õppust ja järgmise hooaja reisil tõmmatakse ennast korralikult käima. Hästi odavate, “väikese läbisõiduga ja ideaalses korras” luksusautodega läbi Eesti väikelinnade?

Teisalt tuleb öelda, et meelelahutuslikus plaanis on jätkuvalt nende ainuke konkurent “Top Gear”. Kõik ülejäänud on kas liiga spetsiifilised, vähese meelelahutusliku väärtusega või midagi lihtsalt kummalist (Eesti reklaamsaated või sakslaste tattipritsiv “Grip”).

Pildil on kokku kõvasti üle 2000 hobujõu.

Kümme osa on veel ees, lõplikke järeldusi vara teha, aga hetkel on nende ainuke mure Amazoni reitingunumbrid ning finantsosakonna hinnang, kas kulud ja tulud on balansis.

Kuklasse keegi peale “Top Geari” ei hinga, aga varsti ilmselt võiks, sest siis saaks kiiremini selgeks, kas meestes on veel midagi peidus või oleks aeg pensionile minna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.