“Austraalia kullakütid” naaseb uue hooajaga: millised on Austraalia suurimad kullakamakad?

"Austraalia kullakütid" on eetris neljapäevitiFoto: Viasat Explore

Kanalile Viasat Explore jõuab peagi “Austraalia kullaküttide“ seitsmes hooaeg, kus panused ja hinnad on kõrgemad kui eales varem. Viasat pani sel puhul kokku nimekirja maailma suurima kullatootja ehk Austraalia ajaloo suurimatest kullakamatest.

Esimesed kullapalavikud toimusid 1850ndatel üle kogu maailma, kuid kõige viljakamad piirkonnad leidusid Austraalias ning eriti just Victoria osariigis. See on koht, kust leiti maailma suurim kullakamakas nimega Welcome Stranger.

Kullajaht ei ole aga peatunud ning seetõttu kuuleme tänaseni maailmast leitud suurtest näidistest, kuid uute leidude poolest on Austraalia manner endiselt maailma aktiivseim nurgake. Allolev nimekiri võib seega tegelikult igal hetkel muutuda.

1. Welcome Stranger (Teretulnud võõras)
Kaal: 72 kg

Austraalia suurim kullakamakas on ka maailma suurim. Selle leidsid kaks inglise kullaotsijat 1869. aastal ja see oli nii suur, et korralikult mõõtmiseks tuli kamakas kaheks tükiks lõhkuda. Brutokaal oli ligi 110 kilogrammi ning rafineeritud netokaal ulatus erakordse 72 kilogrammini.

Kamakas ei jäänud oma algsele kujule kuigi kauaks, sest kui omanikud selle umbes 666 000 Austraalia dollari eest maha müüsid, sulatati see ja saadeti kullakangide kujul Inglise Panka.

2. Welcome (Tervitus)
Kaal: 68,2 kg

Maailma suuruselt teise kullakamaka avastas 1858. aastal 22 kullaotsijast koosnev rühm. See paiknes tunnelis 55 meetri sügavusel ja oli kujult veidi hobusepea moodi. Kamaka leidjad olid kaevurite seas ühed esimesed, kes võtsid Victoria osariigis Ballaratis kasutusele auru jõul töötavad masinad.

Legend räägib, et tunneli omanikud läksid lõunale ja palkasid kirkaga mehe väärismetalli otsima. Mees olevat minestanud, kui ta mõistis, mille otsa oli komistanud. Kui omanikud lõunalt tagasi tulid, arvasid nad, et maaslamav mees on surnud. Üks neist hüppas mehe juurde, et teda ümber pöörata ning seinast välja piiluvat kullakamakat nähes minestas ka ise.

Kamakas nimega Welcome müüdi üle 10 500 naela eest ning oli hiljem näitusel Londonis Hyde Parkis asunud Kristallpalees.

3. Lady Hotham (Leedi Hotham)
Kaal: 44 kg

Austraalia suuruselt kolmas ja maailma suuruselt seitsmes kullakamakas leiti 1854. aasta septembris samuti Victoria osariigis asuvast Ballaratist. See avastati Canadian Gully lähedal asuvas Dalton’s Flatis, suuresti veega täidetud šahtist.

Kullaotsijad said kamaka kätte 40 meetri sügavuse šahti põhjas umbes veel meetri jagu kaevates. Nad nimetasid selle tollase Victoria kuberneri Sir Charles Hothami, kes juhtus kamaka leidmise ajal piirkonda külastama, abikaasa auks.

Kamaka väärtuseks hinnati 13 000 naela, mis teeb tänapäeva rahas märkimisväärsed 1,8 miljonit naela.

4. Golden Eagle (Kaljukotkas)
Kaal: 35,3 kg

1930. aastatel oli Golden Eagle’i nimelise kullakamaka leidmine suur sensatsioon, sest see tõi endaga kaasa kullatööstuse taaselavnemise, eriti just Lääne-Austraalias, kus arvati, et kõik kaevandused on tühjaks saanud. See leiti 1931. aastal Larkenville’is kaevandusest, mille eelmine omanik ütles enne sealt lahkumist, et see piirkond on kasutu.

Järgmisena proovis vabanenud piirkonnas õnne James Joseph Larcombe ning mehe 16-aastane poeg Jim oli see, kes kullasoonele sattus. Poiss leidis kullakamaka teel olnud august. Kamakas oli nii suur, et poisil oli raskusi selle kandmisega.

Väljasirutatud tiibadega linnuga sarnanev Golden Eagle müüdi hiljem 6000 naela eest ja see on endiselt suurim Lääne-Austraaliast leitud eksemplar.

5. Heron
Kaal: 31,4 kg

1855. aastal rentis seltskond kogenematuid kaevureid Mount Alexanderi kullaväljal Golden Gullys endale kullaotsinguteks maatüki. Arvati, et see on kullast tühi. Ent nende teisel kaevepäeval kaevasid nad välja suure kullakamaka.

Leidmise ajal oli see suuruselt seitsmes kamakas maailmas ning see sai nime populaarse kullavoliniku hr Heroni järgi. Seega oli õppetund järgmine: kunagi ei tohi väita, et maatükk on kullast tühi.

Jääb aga küsimus, kas ka varanduseotsijad sarjast “Austraalia kullakütid” oma leidudega siia nimekirja jõuavad? See selgub sarja seitsmendas hooajas, mis on Viasat Explore’i eetris igal neljapäeval kell 21.00.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.