Sarja „Maailma aarded“ Eesti osa on võimalik Viasat History kanalilt homme vaadata

Sarja „Maailma aarded"  saatejuht Bettany Hughes.Foto: Visit Estonia

Homme, 17. mail saab Eestis vaadata sarja „Maailma aarded” („Treasures of the World”) värske hooaja saadet, mis räägib Eestist. Saade põhineb nimeka Briti ajalooprofessori ning arvukate ajalooteemaliste dokumentaalfilmide, tele- ja raadiosaadete autori Bettany Hughesi Eesti reisil.

Saatesarjas käsitleb professor Hughes põneva ajalooga kultuurikilde, mille mõju on näha ja tunda veel tänapäevalgi. Vaatajale näidatakse ajalookäsitlusi muutnud arheoloogilisi leide ning nad viiakse tähendusrikka ajalooga paikadesse.

Eesti saates külastab Hughes Eesti oma viikingite saart Saaremaad ja näitab Viidumäe matmispaika. Tallinnast toob Hughes televaatajateni suure keskaegse laevavraki leidmise loo ja räägib ühtlasi sellest, et tunamullu Tallinnas Lootsi tänavalt ehitustööde käigus leitud laeva „lastiks” olid mustad rotid, kes suure tõenäosusega levitasid katkubakterit, mis põhjustas Euroopas ulatuslikke katkuepideemiaid.

Saates näeb laevavrakilt leitud kompassi, mis on ilmselt üks vanemaid Euroopas leitud kompasse üldse. Samuti arutleb Hughes, millist teavet annab meile keskaegse meremehe nahkjalats.

Lisaks käsitletakse Niguliste kiriku kabelis asuva ligi 8 meetrit pika hiliskeskaegse maali „Surmatants” lugu, Kihnu kultuuriruumi omapära ja Soomaa haabja ehitamise kunsti.

Saate lõppakordina jõuab Hughes põgusalt näidata Eesti-Venemaa piiril kõrguvat Narva linnust, rääkida eestlaste laulutraditsioonidest ning sellestki, kuidas üheslaulmine sillutas teed Eesti taasiseseisvumisele.

Intervjuus reisiajakirjale Wanderlust ütleb inglanna oma uue hooaja saadete kohta, et kõik kuus riiki, mida ta sarja tehes külastas, on ajaloohuvilise turisti jaoks äärmiselt põnevad maad: „Mitmedki meie võttetiimi külastatud riikidest piirnevad Venemaaga ja juba sellepärast, et neil on väga suur ja võimukas naaber, tuleb neid maid külastada ja avastada.“

Eesti publik saab saadet vaadata Viasat History kanalilt reedel kell 22, pühapäeval kell 10 ja esmaspäeval kell 12.30.

Visit Estonia välismeedia juhi Jana Kutšinskaja sõnul algasid läbirääkimised kuulsa saatejuhi tiimi Eestisse tulemiseks juba 2021. aastal. Kutšinskaja sõnul tunnevad Hughesi saadete vastu huvi maailma suurimad telekanalid ning need levivad paljudes riikides. Seetõttu plaanitakse koostööle ka jätku.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.