Uudis

Nagu “Call of Duty”, aga päris elus: USAs treenitakse sõdureid arvutimänguliku liitreaalsusseadmega

Tulevikus sõltuvad sõdurid lahinguväljal üha enam tehnoloogiast.Foto: CNBC

Ameerika Ühendriikide armee treenib tulevikusõdureid Microsoft HoloLensi liitreaalsusprillidega, mis muuseas manab sõdurite silme ette interkatiivse kaardi ja võimaldab igal hetkel näha, kus suunas ja kui kaugel kaasvõitlejad asuvad.

HoloLensi näol on tegu Microsofti loodud nutiprillidega, mis suudavad kasutaja silme ette luua erinevaid interaktiivseid hologramme. Eelmisel aastal sõlmis USA armee Microsoftiga 480 miljoni dollari suuruse lepingu, et kasutada HoloLens 2 tehnoloogiat sõjaväelaste väljaõpetamiseks. Armee jaoks loodud süsteem kannab nime Integrated Visual Augmentation System (IVAS).

Väidetavalt on IVASi kasutamine nagu päris elus “Call of Duty” mängimine. Otse vaadates on “ekraan” kasutajaliidese segavatest elementidest puhas, kuid allapoole piiludes saab näha ümbruskonna kaarti ja enda asukohta. Kaardil on reaalajas ära märgitud ka sõduri rühmakaaslaste positsioonid. Üles vaadates hakkab silma aga “PUBGi” laadne kompassiriba, mis samuti reaalajas liikumissuuna muutustele reageerib.

Alla vaadates näeb sõdur igal ajal interaktiivset kaarti.Foto: CNBC

Muuhulgas on IVASisse juba sisse programmeeritud öövaatlustarkvara, mis võimaldab pimedas näha, ja termaaltarkavara, mis kuvab soojemaid kohti heledamalt. See võimaldab tuvastada näiteks varjatud vaenlasi.

IVAS on juba osutunud õppustel kasulikuks tööriistaks. See võimaldab instruktoritel näiteks reaalajas jälgida sõdurite tegevust ja füüsilisi näitajaid, anda neile kiirelt instruktsioone ning koguda väärtuslikke andmeid.

Tulevikus plaanitakse liitreaalsussüsteemidega varustada ka reaalses lahingtegevuses osalevad võitlejad. Hetkel on HoloLens 2 liiga suur, et kiivri alla mahtuda, kuid arvatakse see probleem suudetakse lahendada poole aastaga. Väidetavalt plaanitakse esimesed IVASi süsteemid kasutusele võtta vahemikus 2022-2023 ja arvatakse, et 2028. aastaks võiks see saada osaks sõduri baasvarustusest.

Treeningülesande läbimisel näidatakse sõdurile sellist raportit.Foto: CNBC

Nii Microsofti kui ka USA armee seisukoht on, et IVAS aitab tuleviku sõjakonfliktides päästa elusid ja sõdurite tööd lihtsamaks teha. Kuid leidub ka teisiti mõtlejaid. Mitmed Microsofti töötajad ei arva, et HoloLensi sõjaline kasutamine on eetiline ning leitakse, et otsust armeega koostööd teha teha ei kaalutud firmas piisavalt tõsiselt.

Sellegipoolest on IVASi arendus täies hoos ja USA armee on sellest väga huvitatud. Microsoft on seevastu huvitatud pea poole miljardi suurusest tšekist, mille sõjavägi firmale välja kirjutab. Tundub, et vähemalt hetkel jäävad eetilised kaalutlused tahaplaanile.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.