Uudis

Värskes uuringus selgub peamine põhjus, miks Christopher Nolani “Tenet” filmiti just Eestis

Christopher Nolan ei ole ainus välismaine režissöör, kes on Eestis filmimas käinudFoto: Muharram

Viimastel aastatel on Baltimaad muutunud üha populaarsemaks välismaiste filmivõtete sihtpunktiks. Advokaadibüroo Sorainen tegi selgeks, mis filmitegijaid siia tõmbab.

Möödunud suvel võttis Warner Bros. Pictures, eesotsas lavastaja Cristopher Nolaniga, koha sisse Tallinna kesklinnas ja filmisid mitmeid kuid kestnud linateost “Tenet“. Kuidas selline asi üldse juhtuda sai?  Kas maailmakuulus lavastaja eksis siia juhuslikult ära?

Filmi Eestis ja saad osa raha tagasi

Suurimaks stiimuliks on kõigile välismaistele produktsioonidele kahtlemata Kultuuriministeeriumi poolt välja antud tagasimaksefond. Kultuuriministeeriumi kodulehel on toodud välja, et Film Estonia toetuskava eesmärk on soodustada väliskapitali juurdevoolu Eestisse ja anda hoogu filmide tootmiseks Eestis.

Lisaks on märgitud, et välismaised filmitegijad võivad reeglite kohaselt saada tagasi 30% Eestis tehtud kulutustest, mis vastavad toetuskavas esitatud nõuetele.

Muide, kahe miljoni euro suuruse eelarvega Film Estonia mahtu suurendati, sest Christopher Nolani filmiprojekti kulud ulatusid Eestis 16 miljoni euroni. Seega saab “Tenet” tagasi umbkaudu viis miljonit eurot – see võib olla küll ajendiks, miks Eestis filmimist tasub kaaluda.

Sihtpunktide vahel käib kõva rebimine

Kultuuriminister Tõnis Lukas märkis kevadel, kui meil tagasimaksesüsteemi ei oleks, siis välismaised filmitegijad ei tooks oma raha Eestisse, vaid valiksid mõne muu riigi, kus sellised toetussüsteemid on olemas.

“See on karm konkurents, kus võidujooksus Nolani filmile jäi üheks võitjaks Eesti,” kommenteerib Lukas Kultuuriministeeriumi  kodulehel tagasimaksefondi tähtsust.

Eestis filmides läheb tagasimaksearvestusse lähevad loomulikult ainult need kulud, mis on tehtud siinsetele partneritele, mujal resideerivate staaride ja muu personali kulud arvesse ei tule. Nii et Robert Pattinsoni palka eestlased kinni maksma ei pea.

Kui sa juhtumisi pole filmist “Tenet” ega seoses sellega Laagna tee ajutisest sulgemisest midagi kuulnud, siis saad end kurssi viia SIIT.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.