Winny Puhh ja Eve Kivi avavad Haapsalus filmifestivali

Eve Kivi 1959. aastal valminud filmis "Sampo". Foto: kaader filmist/HÕFF

Haapsalus avatakse täna Balti riikide suurim õudus- ja fantaasiafilmide festival HÕFF. Kell 19.30 Haapsalu kultuurikeskuses algav tseremoonia tuleb eriline, sest esimest korda astub ansambel Winny Puhh üles lastekoori saatel – koos ligemale 30-pealise Haapsalu linna algkooli mudilaskooriga.

Tänavuse festivali avab 1959. aastast pärit Soome ja Nõukogude Liidu koostöös valminud muinasjutufilm “Sampo”, mis on nüüdseks restaureeritud ja jõudnud põhjanaabrite juures kultusteose staatusse. Soome rahvuseepose “Kalevala” ainetel sündinud film levis omal ajal üle terve maailma, kõige kurioossemal kombel Ameerikas – 20 minutit lühemaks lõigatuna kandis see pealkirja “Päev, kui maa külmus”, mille reklaamlause kuulutas: “Kõige judisemaajavam terror, mis iial kogetud!”

Linastus on pühendatud filmi naispeaosatäitjale Eve Kivile, kes tähistab peagi oma 85. sünnipäeva. Punasel vaibal tervitab külalisi laulik-tark Väinämöinen isiklikult. Avamisele eelneb HÕFFi-teemaline Tour d’ÖÖ rattasõit läbi Haapsalu.

Ligi 30 täispikka filmi, oksjon ja Urmas E. Liivi etendus-loeng

Kokku on 30. aprillini kestva festivali kavas ligemale 30 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi ning mitu lühifilmide kogumikku. Välja selgitatakse parim lühike Euroopa žanrifilm, parim Eesti žanrifilm, parim ulmefilm ja publiku lemmikfilm. Festivali fookuses on Lõuna-Korea režissööri Kim Ki-duki varasem looming ja puunukk Pinocchiost inspireeritud punk-filmid.

Väliskülalistest esitlevad oma filme “Koduomanike” autor hispaanlane Pablo Aragüés, “Mõtliku” autor leedukas Jonas Trukanas ja kasseti “Viini prügi: Murderkino lühifilmid” autor ameeriklane Scott Clifford Evans.

Lisaks filmidele saab vaadata Urmas Eero Liivi etendus-loengut “Djatlovi surmamatka mõistatuse jälil”, osaleda taskuhäälingu “Tumedad tunnid” avalikul kuuldemängusalvestusel ja kuulata HÕFFi õuduslugude konkursi võidutöid ning loengut “”Kalevala” kui õnne ja õuduste allikas”, mis vaatleb Soome rahvuseepost läbi rupsikooper-õudusfilmi vaatenurga.

Ukraina toetuseks toimub oksjon, kus müüakse filmidega seotud eksklusiivseid esemeid, mille on annetanud Eesti ja välismaa filmitegijad ja -stuudiod. Oksjoni tulu läheb Ukraina päästjatele.

Kummardusena Haapsalule linastuvad kõigi suure saali 12 filmi ees ringvaadetest “Nõukogude Eesti” pärit kroonikapalad, kus on jäädvustatud Haapsalu elu aastatel 1953–1972. Samuti on kõik suure saali filmid varustatud eestikeelsete subtiitritega.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival toimub 18. korda ja seda korraldavad Pimedate Ööde filmifestival ja Haapsalu kultuurikeskus. Festivali esitlevad Haapsalu linn ja Elisa. Festivali passid on juba läbi müüdud, osta saab pileteid, sealhulgas avamisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.