Kuidas esimesed mänguautomaadid tekkisid ning kuidas need on aastate jooksul arenenud ja muutunud.Foto: Shutterstock

Mänguautomaadid on kõige populaarsemad kasiinomängud, mis on eales tehtud. Valikus on sõna otseses mõttes tuhandeid erinevaid slotikaid. Ka Eesti parimad kasiinod pakuvad ulatuslikku slotikate valikut. Isegi päris uues kasiinos, nagu Happyspins, võib leida slotika sõna otseses mõttes igal teema. Aga kuidas see kõik alguse sai?

Vaatame lähemalt, kuidas esimesed mänguautomaadid tekkisid ning kuidas need on aastate jooksul arenenud ja muutunud.

Üle-eelmine sajand

Mänguautomaatide päritolu võib otsida 19. sajandi lõpust. Esimese mänguautomaadi töötas välja New Yorgis asuv ettevõte Sittman and Pitt aastal 1891. Mängus oli 5 trumlit kokku 50 mängukaardiga. Mängijad sisestasid oma raha ja tõmbasid mängimiseks kangi. Väljamakseid tehti rullikutel pokkerikäte rivistamise eest. 

Maja eelise suurendamiseks võeti masinast välja 2 kaarti – poti kümme ja ärtu soldat. See vähendas kuningliku mastirea saamise tõenäosust poole võrra. Masinal polnud otsest väljamakse mehhanismi, seega maksti võidud välja baaris. Nendeks olid mitterahalised auhinnad, nagu tasuta joogid ja sigarid.

Charles Augustus Feyd peetakse samuti sageli esimese mänguautomaadi leiutajaks. Tema esimese mänguautomaadi loomise kuupäeva kohta pole täpset teavet, kuigi arvatakse, et see juhtus aastatel 1887–1895. Fey lõi mänguautomaadi, mis võimaldas automaatseid väljamakseid. 

See saavutati 5 trumli asendamisega 3 rullikuga. Samuti asendati mängukaardid vaid 5 sümboliga – ärtu, ruutu, poti, hobuseraud ja Liberty Bell (Vabaduse kell). Suurim väljamakse tehti 3 Liberty Bell sümboli eest. Kuna Fey oma disainile patenti ei taotlenud, kopeerisid seda paljud teised mänguautomaatide tootjad.

Eelmise sajandi esimene pool

Vaatamata sellele, et mänguautomaadid keelustati USA-s ametlikult 1902. aastal, jätkati Liberty Belli tootmist. Kuna rahalisi auhindu enam väljastada ei saanud, algas puuvilja sümbolitega slotikate ajastu. Nendel masinatel kasutati puuvilja sümboolikat ning auhindu maksti välja nätsuna ja vastava maitsega maiustustes.

1964. aasta

Ettevõte nimega Bally andis 1964. aastal välja esimese täielikult elektromehaanilise slotika nimega Money Honey. Rullikuid liigutati täielikult elektriliselt, kuid mängu alustati siiski kangist tõmmates. Tollaste mängijate jaoks oleks mängu mängimine ilma kangi tõmbamata olnud liiga harjumatu. Mäng oli tohutult populaarne ja tõi kaasa elektromehaaniliste slotikate domineerimise.

Aastad 1976-1978

1976. aastal töötati välja esimene tõeline videoautomaat. Slotika valmistas Las Vegases asuv ettevõte Fortune Coin. Mängus kasutati ekraaniks muudetud 19-tollist Sony telerit. Mäng tehti esmakordselt kättesaadavaks Las Vegase Hiltoni hotellis. Vahetult pärast seda sai videomänguautomaat ka Nevada osariigi heakskiidu ja muutus Las Vegases tohutult populaarseks

1996. aastast edasi

Järgmine verstapost slotikate ajaloos saabus 1996. aastal, mil WMS Industries Inc avaldas mängu nimega Reel ‘Em. See oli esimene mänguautomaat, millel oli teise ekraani boonusvoor. Boonusvooru käivitamisel ilmus mängija ette hoopis teistsugune ekraan, kus toimus boonusmäng ja boonusvooru jooksul on võimalik võita täiendavaid väljamakseid.

Online-slotikate tõus

Interneti buum 90-ndate keskel tõi endaga kaasa ka esimeste veebikasiinode tekke. Alguses olid saadaval ainult klassikalised kasiinomängud, nagu rulett ja blackjack, kuid ei läinud kaua, kuni lisati ka slotikaid. 

Nagu maapealsete kasiinode puhul, muutusid slotikad kiiresti populaarseks ja moodustasid peagi kõige suurema osa online-kasiinode mängude valikust.

Tänapäeval on slotikate keerukus läinud järjest suuremaks ja saadaval on ka rohkem kui 5 rullikuga ja ebatavalise paigutusega online-slotikaid. Olemas on palju erinevaid teemasid ja lõputult erinevaid sümboleid ning uuenduslikke ja fantaasiarikkaid boonusvoore. Pole kahtlust, et sellise meeletu valiku puhul leiab igaüks endale sobiva slotimängu, mida mängida.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.