Jakob Rosin: Pime ostis teleka! Miks ometi?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Loo autor Jakob Rosin pole sünnist saati midagi näinud. Ometi pidas ta vajalikuks endale kõrgtehnoloogilise televiisori soetamist. FOTO Kalle Veesaar

Rääkisin lõunasupi kõrvale kolleegile lugu kahe aasta tagusest ajast, kui kolisin uude korterisse ja ostsin teleka. No midagi peab ju söögi kõrvale rääkima ja selle loo puhul on siiski ju ka see püänt, et ma sünnist saati pole teps mitte midagi näinud ja alles telekat seadistades selgus asi, mis mul ostes kahe silma vahele jäi, et suurel ekraanil oli nii 4K kui ka HDR võimekus.

“Ülikõva pilt,” kiitsid kõik kas või vähesegi nägemisega kodanikud, kes külla juhtusid tulema. Mina muudkui kerisin YouTube’ist 4K HDR kvaliteedis loodusdokumentaale ette ja olin vaikselt ja lolli (iseenda) üle sisimas naerdes ka veits uhke.

Aga tegelikult ikka, miks pimedale telekas?

Lihtne vastus on siiski see, et sa võid ju ihuüksi elada, aga keegi ikka satub kunagi külla ja tahab näiteks EuroNews’i vaadata. Või tekib elukaaslane, kelle kireks on “Kirgede torm” (parem, kui seda siiski ei juhtuks.)

Pikem ja keerulisem vastus algab aga sealt, et eks kõik tahavad ju Netflixist sarju vaadata, jalkat ja muud sporti karjumise saatel edasi ergutada ja kui hästi läheb ja igav hakkab, siis TV3st reklaame piiluda.

Tõsi, kõike seda saaks teha läbi arvuti. Ühenda juhe kõlarite külge ja kujuta peas ette, et vaatadki telekat, niikuinii ei näe ju. Praktikas taandub asi ikkagi veidikesele mugavusele. Arvuti/tahvli puhul tuleks enne ETV vaatama hakkamist avada äpp, ühendada seade juhet pidi või Bluetoothiga kõlarite külge (ärge hakake jälle seda jura ajama, et läpaka kõlarid on head… ei ole), ja alles siis saab telekat vaadata.

Aga siis hakkab nett hanguma. Või tuleb messengeri mingi oluline teade. Aku saab tühjaks ja ERR’i veebis on ülekoormus. Ja näiteks Apple TV ei oska pooli asju teha, kui tal HDMI juhet küljes pole. Häda kui palju. Lühidalt, pime ostis teleka.

Kuidas ta siis ikkagi telekat vaatab?

Väga lihtsalt. Vajutad puldil nuppu ja telekas läheb käima ja teeb häält. Sestap keskendun ma peamiselt sisule, kus midagi räägitakse. Ja rääkimine sai ka põhjuseks, miks ma kogemata 4K HDR teleka ostsin.

Nimelt oli see hinnaklassis kõige odavam mudel, mis muuhulgas sisaldas ka ekraanilugejat. See tähendab seda, et kui teleka menüüdes liikuda, näiteks sisendit valida või YouTubes videosid otsida, loeb robotihääleline ekraanilugemistarkvara telekast ette, mis valikul parasjagu ollakse. See aga ei kirjelda, mis toimub pildis või mida kirjutavad subtiitrid ekraani allservas.

Peidetud abilised on ka siin olemas. Näiteks on iga Apple seadme seadistustesse peidetud valik “Audio Description”. Kui see aktiveerida, lisatakse mitmetele Netflixi sarjadele, iTunesi filmidele või Amazon Prime’i sarjadele eraldi audiorada. Kogu film paistab ja kostab nagu peab, kuid dialoogi vahele kirjeldatakse seda, mis pildis toimub. Seda nii Apple TV’s, iPhone’is, iPadis ja nii edasi. Iga Netflixi kasutaja võib valida täna mõne sarja (kõigil kirjeldust pole), ja vahetada audiokeel tavalisest English’ist “English, Audio Described” vastu välja.

Ka ERR on oma sisu kättesaadavaks ja ligipääsetavaks tegemise nimel vaeva näinud. Oma digiboxis on võimalik ETV ja ETV2 puhul valida alternatiivne audiorada, kus robotihääl kõik ekraani allserva tekkivad Eesti keelsed subtiitrid ette loeb.

Ja nii saab ka inimene, kes ei näe, vaadata telekat. Olgu selleks siis “Midsomeri mõrvade” 60. hooaeg või “Game of Thrones”. Ja see kõik on 4K ja HDR.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.