Jesper Parve kolis keset metsa ja pani seal mitu äri püsti

Kuigi Jesperi noorim tütar Luna on alles vanematega kodus, asutas mees teiste laste vajadusi silmas pidades Hiiumaa Vabakooli. (c) Foto: erakogu
Kuigi Jesperi noorim tütar Luna on alles vanematega kodus, asutas mees teiste laste vajadusi silmas pidades Hiiumaa Vabakooli.Foto: erakogu

Jesper Parve on tuntud mitmel alal menukirjanikust profikorvpallurini. Juba mõne aasta eest seadis ta koos laste ja abikaasa Mari Ojasaarega end sisse Hiiumaal, kus Parve on aluse pannud mitmele põnevale projektile.

Sel kevadel võttis ta ette ka toreda väljakutse osaleda saates “Laupäev isaga”, kus televaatajad saavad veeta lõbusa päeva Jesperi ja tema laste seltsis. Rääkisime, kust tuli otsus jätta pealinnaelu seljataha, milline näeb saarel välja pere argipäev ning kuidas möödus kaamerate ees nädalavahetuse kalapüük. 

Linnakärast loodusesse

2021. aastal otsustas Jesper koos perega pühkida jalge alt pealinna tolmu ning kolida Hiiumaa metsade vahele elama.

Jesperi sõnul ei tulnud otsus üleöö: “Ma olen hingelt alati olnud maakas, lapsepõlves elasin kõik suved Viljandi lähedal maal vanaema-vanaisa juures. Ja Mari on samuti kõik suved maal olnud. Eks meid ikka kogu aeg kiskus linnast maale.”

Koroonapandeemia tegi tema helesinise unistuse reaalsuseks, kui pere jäi saare peale kinni ning üheskoos sai maaelu ära proovitud.

“Me saime aru, et tegelikult polegi seal midagi nii hullu ja maale minekut ei peagi kartma. Siis tuli natukene oma elu muuta, natukene pingutada ja tekitada Hiiumaal mõned asjad, mida meil olid kindlustundeks vaja. Ja nii me sinna jäimegi,” meenutab Parve. 

Kodu Kõpu poolsaarel

Mari ja Jesperi pere on end sisse seadnud Hiiumaal Kõpu poolsaare kõige kaugemas tipus. “Hiidlased tulevad ja ütlevad, et nad isegi ei teadnud, et seal saare otsas üldse inimesi elab,” sõnab Parve muigega.

Linnakärast eemal olles pole Jesper inimestest ja melust puudust tundnud. Vastupidi hoopis, pere on oma tegevustega nii hõivatud, et pikemalt saare elanikega suhtlemiseks polegi palju aega ning mehe sõnul on nad ka üldiselt üsna omaette hoidvad.

“Ainult talvel pimedatel hetkedel on see üksinda elamine ja olemine seal ikkagi raske. Linnas on igavusega lihtne, lähed kinno või kuskile mujale ja meel on kohe lahutatud, aga saarel pead ise oma mõtetega elama ja olema. Ju see aeg oligi meile perega vajalik, et natuke oma elu mõtestada,” leiab Jesper ja toob välja, et alati, kui igavaks läheb, saab minna ju Tallinnasse või reisile.

Armastus toidu vastu

Tegus paar on Hiiumaal ette võtnud mitu põnevat projekti, sealhulgas paar aastat tagasi loodud suvekohviku. Kohvik tuli soovist midagi kihvti teha. Kõpu kandis lihtsalt puudus koht, kus inimesed saanuks õhtul koos käia, veini juua ja head sööki nautida.

Armastus toidu vastu on mehes aga alati olemas olnud. “Kunagi töötasin Sydneys Austraalias ühes tuntuimas deli‘s, kus õppisin toidutarkusi ja kõiki maitseid päris pikalt. Eks nii see idee teha millalgi oma kohvik Eestimaale tuli ka. Hea sõbra Jonel Põlluga sai see paar aastat tagasi teoks tehtud,” meenutab ta.

Sel suvel teeb kohvik väikese puhkuse ja selle asemel töötab hoopis restoran Masterchef Eesti “kurja” kohtuniku Mihkel Heinmetsaga. 

Kui on vajadus, siis on ka lahendus

Lisaks kohvikuprojektile lõi Jesper Hiiumaale Kõpu looduse keskele ka omapärase kooli, kus lapsed saavad õppida läbi kogemuse ja kogemise. Kooli idee sündis ennekõike sellest, et kui tema pere tahtis Hiiumaale sinnakanti elama jääda, ei olnud seal ei kooli ega lasteaeda, need oli vaja sinna luua. 

“Me oleme Mariga päris palju maailmas reisinud ja kunagi ka Bali saarel elanud. Oli väga inspireeriv näha sellist asutust nagu green school (oma tegevuses keskkonnasäästlikkusest juhinduv kool – toim.) ja ka teistsuguseid koole, mida maailma on tehtud. Nii sündis ka meie kooli kontseptsioon. Ma arvan, et me oleme väga õigel teel ja see kool on just selliseks saanud, nagu me kogukonnaga oleme soovinud. Meil on väga vedanud,” räägib Jesper tänutundega.  

Hommikud pere seltsis

Hiiumaa Vabakoolis õpivad hetkel Jesperi ja Mari kaks poega ning kodus kasvab veel väike tütar Luna, kes sündis siis, kui pere oli juba saarele kolinud. 

Jesperi sõnul on laste kasvatamine Hiiumaal pealinnaeluga võrreldes siiski palju lihtsam. “Igasugust planeerimist, vedamist, tassimist ja stressamist on palju vähem. Kui me olime veel aastaid tagasi Tallinnas, siis nägin, kuidas isa oli ainult bussijuht ja ema tegeles kulleriteenusega. Kõrvalt vaadates hakkas pea täitsa valutama,” sõnab Parve.

Pere võtab elu saarel üsna rahulikult ning neil on kujunenud ka mõnus igahommikune ärkamise rutiin. “Kõigepealt ronib Mari minu kaissu, siis ronib Luna meile kaissu ja siis tulevad juba teisest toast Thor ja Aaron. See on meil igal hommikul selline 15 minutit mõnusat kaisutamist üleval suures magalas. Pereaeg on hommikul ja siis lähevad kõik oma asja tegema,” jagab Jesper pere väikest traditsiooni. 

Isa õpetab lapsi nii, nagu lapsed õpetavad isa

Kunagise profisportlasena on Jesper Parve harjunud rutiiniga ja süsteemsusega ning seda üritab ta ka oma laste jaoks hoida. “Et ei oleks hommikust õhtuni ainult päris hipielu,” nagu ta ise ütleb. 

Lapsed on omakorda isa kindlatest raamidest aga hoopis välja toonud, et igasugusteks segadusteks ja ootamatusteks ruum vaba hoida. “Olen õppinud seda kontrolli elu üle natuke lõdvemaks laskma, sest lastega ei saa midagi ette planeerida. Nad on mind võib-olla natuke tšillimaks muutnud,” räägib Parve, kuidas lapsed teda on kujundanud. 

Jesper kirjeldab end pigem karmi- ja konkreetsevõitu papsina, kes püüab lapsi hoida turvalistes piirides.

“Ma ei tee nende jaoks mitte midagi ette ega taha ära enne, kui nad ei ole ise proovinud,” ütleb ta. “Seda alates või leiva peale määrimisest kuni jope selga panekuni. Jube lihtne on kohe esimesena tahta, et ikkagi vanemad ära teeks. Enne, kui ma ei ole näinud, et nad oleks seda ise proovinud, ma neid ka ei aita. Ma tahan, et nad ise kogeksid ja läbi kogemuse õpiksid.”

Luhta läinud kalapüük

Jesper võttis hiljuti lastega ette põneva väljakutse osaleda koguperesaates “Laupäev isaga”, kus nädalavahetuseks anti ema Marile puhkust ja Jesper veetis lastega kaamerate ees aega ise.

Saade keskendubki isade ja laste vahelisele suhtele ning koos täidetakse nii lõbusamaid kui ka keerukamaid ülesandeid. Jesper võttis lastega saates ette kalapüügi, kuid kõik ei läinud loomulikult plaanipäraselt.

“Muidu oleme ikkagi alati saanud oma püügikohast kala, aga võttepäeval ei saanud ühtegi. Kui kaamerad on kohal, siis katsu seletada, et muidu on meil alati kotid kala täis ja kõik läheb hästi,” meenutab Jesper saate filmimist, kuid lisab, et üldiselt oli päev ikka väga tore ja õnneks pidasid ka kõik lapsed, isegi pisike Luna, ilusti vastu. 

Suvekuudel tegutsevad Jesper ja Mari tavapäraselt oma Pihla Inspiratsioonitaluga, kuhu inimesed saavad neile külla tulla. 

Plaanib võtta rahulikumalt

Muude projektidega plaanib Jesper sel suvel rahulikumalt võtta ja üritab vahelduseks mitte midagi rohkemat teha.

“Kaks ja pool aastat on ikkagi metsikult tööd olnud – kool loodud, kirjastus üles ehitatud, meil on beebi tulnud, söögikohti ja kontserte tehtud ning mida kõike veel. Ühe suve tahaks nüüd lihtsalt perega koos olla, puhata ja vaadata, mis see Hiiumaa suvi tegelikult on,” mõlgutab Jesper plaane. Ta ootab mõnusat puhkusesuve, et sügisel jälle uue hooga edasi panna.

Saatesarja “Laupäev isaga” saab vaadata striimingteenusest Elisa Huub, kus on võimalik kaasa elada Jaan Tätte juuniori, Robert Linna, Ewert Sundja, Taavi Kotka, Jesper Parve ja Reigo Ahvena lõbusatele nädalavahetustele lastega. Saadet juhib Kaidor Kahar, režissöör on Tarvo Tammeoks ja toimetaja Lota Viik.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.