Kasulik: kuidas puhastada kõrvasiseseid kõrvaklappe?

Vatitikuga kõrvaklappide puhastamine ei ole sugugi halb idee.Foto: inspire finder/Shutterstock

Kõrvasiseste klappide puhastamine kipub paljudel alatasa ununema, kuid sellest hoolimata on tegu ülimalt olulise kohustusega. Puhastamata kõrvaklapid ei ole ainult ebahügieenilised, vaid võivad suurel määral mõjutavad ka klappide helikvaliteeti.

Teeme selgeks, kuidas kõrvasiseseid klappe puhastada ja milliseid olulisi põhimõtteid peaks klappe puhastades silmas pidama. Kvaliteetse paari kõrvaklappe leiad endale Elisa e-poest.

Kuidas kõrvaklappe puhastada?

Kõrvaklapid on elektroonika, seega veega neid mõistagi puhastada ei tasu. Samuti hoidu üleliia kõvadest või teravatest esemetest, millega võid kahjustad kuulareid ja klappide sees asuvat elektroonikat.

Kas su kõrvaklappidel on eemaldatavad otsikud? Sel juhul on puhastamine mõnevõrra lihtsam, kuna otsiku eemaldamisel pääsed lihtsamini ligi kõrvaklapi sisemusele, kuhu kogunebki suurem osa mustusest. Muide, klappide otsikuid võib vabalt pesta ka vee ja seebiga. Tee lihtsalt kindlaks, et enne klappide külge kinnitamist kuivatad puhastatud otsikud korralikult ära, vastasel juhul võib niiskus elektroonikat kahjustada.

Kui võimalik, võiksid esimese asjana proovida klappe puhastada suruõhuga, millega saad lahtisema mustuse kõrvaklappide seest probleemideta kätte. Võid proovida ka puhumist, kuid suurema survega suruõhuga saavutad tõenäoliselt paremaid tulemusi. Suruõhuga saad klappide seest juba eos kätte lahtise mustuse, mille võid vastasel juhul hiljem kõrvaklappe näiteks vatitikuga puhastades hoopis sügavamale klappidesse suruda. Sealt on seda juba keerulisem eemaldada.

Nagu juba mainitud, siis klappe saad seest puhastada vatitikuga, kuid ka näiteks hambaorgiga. Viimase variandi puhul ära suru orgi teravikuga tugevalt kuularile, vaid kasuta puhastamiseks pigem hambaorgi külge. Orgi teravama otsa saad õrnalt ja ettevaatlikult sisestada ka klappide väiksemate detailide vahele, et saada kätte sinna kogunenud mustus.

Võib juhtuda, et ka pärast vatitiku või hambaorgiga puhastamist on klappide sees jätkuvalt väiksemaid mustusetükke, mille eemaldamine näib võimatu. Siin võib appi tulla näiteks kleeplint või mõni muu kergesti eemaldatav kleepuv vahend. Kui saad klappidelt eemaldada kummiotsikud, et kuularile lähemale pääseda, proovi kuular katta kleeplindiga. Kui kleeplindi eemaldad, peaksid väiksemad mustusetükid sellega kaasa tulema.

Olukorras, kus klappide sisemusele ligi pääseda on keerulisem, võid katsetada kleeplinditüki asetamist vatitiku otsikule nii, et kleepuv pool on suunatud tikust eemale. See nõuab natukene käsitööd, kuid peaks olema tehtav, kui kasutad allapoole suunatud kleeplindi kinnitamiseks teisi kleeplindi tükke. Nii peaksid ikka kleeplinti kasutades kätte saama mustuse ka kõrvaklappide sügavusest, kuhu on keeruline ligi pääseda.

Kui tihti peaks klappe puhastama?

Kõrvaklappide puhastamise sageduse osas ei eksisteeri kaljukindlaid rusikareegleid. See oleneb pigem sellest, kuidas klappe kasutatakse ja ka kasutaja kõrvadest.

Kui kasutad kõrvaklappe näiteks trennis, kus higistad palju, siis võiksid klappe puhastada pärast igat treeningkorda. Kui sa higistades kogunenud mustust klappidest regulaarselt välja ei pese, siis leiad sealt ühel päeval korraliku hügieenialase košmaari, millest lahti saamine võib olla keeruline.

Need, kes kasutavad klappe töötamiseks, muusika kuulamiseks ja muudeks argisteks tegevusteks, võiksid puhastamisele mõelda umbkaudu korra nädalas. Kõik oleneb tegelikult kasutaja enda kõrvadest: kui toodad rohkem vaiku, võiksid ka sagedamini klappe puhastada. Vähem vaiguste kõrvadega inimesed saavad puhastuskordade vahele jätta pikema pausi.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.