Elisa blogi

Tunnustatud näitleja Tambet Tuisk: Sorry, aga mul ei ole hetkel tõesti ühtegi vaba hetke!

Foto: Elisa.

Parima seriaalinäitleja tiitliga pärjatud Tambet Tuisk on näitleja ametit pidanud juba 21 aastat. Ta on publiku ette astunud nii teatrilaval kui erinevates filmides ja sarjades nagu “Seltsimees laps”, “Eia jõulud Tondikakul”, “O2” ja “Reetur”, mille teise hooaja võtted hetkel käivad.

Uurisime Tambetilt, millega ta pandeemia perioodil enda aega sisustas ja missuguse pikaaegse unistuse ta teoks tegi. Samuti räägib ta tihedast töögraafikust ning “Reeturi” võtetest. 

Töökas aasta helis ja pildis

Tambeti mööduv aasta on olnud eelnevatest aastatest totaalselt erinev, kuid täis projekte, mis talle palju põnevust ja rõõmu pakkusid. “Eelmise aasta kevadel lavastasin LEVILA meediaplatvormi alt kuuldemängu “Üks päev Mati Alaveri elus”. Eriolukorra alguseks olime võtted jõudnud ära teha ja karantiini ajal sain seda monteerida koos kaasrežissööri ja helirežissööri Janek Murruga,” räägib Tuisk.

Sügisel sai Tambetit üle pika aja taas näha teatrilaval draamateatri lavastuses “Suur Siberimaa” ning luges mahehäälne näitleja sisse audiogiide ja -raamatuid.

“Näiteks Kadrioru Kunstimuuseumis on näitus “Memlingist Rubensini. Flandria kuldne ajastu “Madalmaade kunstnike näitus”, millele lugesin sisse audiogiidi tekste. Juuni alguses esilinastunud Riho Västriku lühidokumentaalis “Patarei” lugesin samuti teksti peale ning ka päris suures mahus audioraamatuid olen viimase pooleteise aastaga sisse lugenud,” jagab Tambet.

Selle aasta kevad andis tavaliselt tiheda graafikuga näitlejale puhkust. Suure osa ajast pühendas Tambet perega koosolemisele, kuid täidetud sai ka üks ammu kuklas tiksunud unistus. “Sain vahepeal ära teha väikelaeva kapteni load,” teatab Tambet elevusega. 

Hingamispausita töögraafik

Pärast rahulikumat perioodi on Tuisk positiivselt meelestatud, et käesolev aasta on tihedalt sisustatud suuresti filmitööga. Eelmisel aastal ei osanud vabakutseline näitleja tulevikku ette näha ning ütles julgelt paljudele projektidele “jah” ning tänu sellele on graafik järk-järgult täitunud.

“Ma pean paljudest töödest hetkel ära ütlema, sest nii uskumatu kui see ka pole, sorry – mul tõesti ei ole ühtegi vaba hetke. Enne “Reeturi” teist hooaega toimusid filmi “Burial” võtted, kus mul oli pisike roll ning “Reeturi” vahepeal jõudsin veel käia Eeva Mägi lühifilmi “Kolmanda oktaavi f” eriti lõbusatel võtetel. Kui “Reeturi” 2. hooaeg on filmitud, siis järgmine päev lendan Austriasse, kus uus filmiprojekt sisustab mu aja kuni septembri lõpuni jutti,” räägib Tuisk.

Näitleja peab sellist töömahtu ja ajaplaneerimist mõnusaks väljakutseks. “Ajaliselt klappis ja nüüd on see ka mulle väljakutse, et kuidas mitut projekti samal ajal teha ja ette valmistada. Praegu valmistan ette juba Austria projekti ning Austrias võtete ajal töötan ka ühe järgmise Eesti seriaali ettevalmistuse kallal. Sellist asja pole tükk aega olnud.”

“Peab kiiresti kohanduma, ümberlülituma ja kõiki projekte samal ajal ette valmistama. Praegu tundub, et see on võimalik vaid juhul, kui näitlejana enda eeltöö väga hästi ära teen. Vastasel juhul võib sellise tempoga erinevate projektide vahel laveerides korralikult ämbrisse astuda,” räägib Tuisk enda kiirest elutempost.

Oskus korraks peatuda

Juba 21 aastat erialast tööd teinud näitleja on aja jooksul õppinud, kuidas kiiretel aegadel puhata ning intensiivsele töögraafikule vastu pidada.”Loomulikult on kõige raskem oma lähedaste inimeste ja perekonnaga, aga me kõik saame aru, et praegu lihtsalt on selline tihe periood,” räägib Tuisk.

Näitlejal on aga hea meel selle üle, et vahepeal sai rahulikumalt võtta ja perekonnale aega pühendada, kuigi terviseriskidega vanemas eas lähedastega oli kokkupuudet vähem.

“Mulle on näitlemine ühtmoodi nii töö, hobi, kui ka armastus. See töö ühtepidi võtab, teistpidi annab. Ma olen õppinud nende intensiivsemate perioodide jooksul leidma tillukesi hetki, et korraks peatuda. See oskus tuleb töö käigus, aga nii intensiivset perioodi kui praegu, mul ei ole olnud,” tõdeb Tambet.

Selle aasta projektide üle on näitlejal väga hea meel, sest praeguseks tehtud ja pooleli olevad tööd on juba palju tagasi andnud. 

Näitlejad on edevad, nii ka mina

Kaks aastat tagasi publikuni jõudnud Elisa ja ERR’i koostöös valminud “Reeturi” teise hooaja võtetega alustati suve alguses. Sarjal on uued tegijad nii meeskonna kui ka uute näitlejate näol. Tambet mängib sarjas peaosatäitjat Alfred Vinti, kes on inspireeritud riigireetur Herman Simmist ja eluolust vahetult enne ja pärast Eesti liitumist NATO-ga.

“Alfred Vinti on huvitav kehastada, sest siin on, mida näitlejal mängida. Mul on hea meel, et Eesti filmi-ja teleauhindadel otsustas žürii selle ka ära märkida – mind pärjati aasta seriaalinäitleja preemiaga. Kõik preemiad on subjektiivsed, aga mis seal salata, alati on meeldiv seda tähelepanu saada. Näitlejad on edevad, nii ka mina,” muigab Tambet.

“Kogu esimese hooaja stsenaarium oli Martin Algusel kirjutatud laheda seguna reaalselt aset leidnud ja väljamõeldud sündmustest. “Reeturi” teine hooaeg, mille stsenaariumi on kirjutanud Raoul Suvi, on rohkem kunstilisem. Kui rääkida muutustest, siis uus hooaeg on päris suur väljakutse, kuna kogu meeskond on uus.”

“Oleme tiimiga teinud suure eeltöö enne võtteid ning praegu võtete ajal samuti muudame stsenaariumis üht-teist, et tegelased jääksid iseloomult ja käitumiselt samaks nagu esimeses hooajas. Esimese hooaja stsenaristiks ja idee autoriks oli lisaks Algusele ka Andres Anvelt. Teisel hooajal on Anvelt jätkuvalt paadis ning tänu sellele jääb kindlasti palju tõde ka uude hooaega sisse. Saame meeskonnana väga hästi hakkama, kompame sarjategevustikus koos piire, mida saame seal muuta ja mida mitte,” avab Tuisk võtete telgitaguseid. 

Uued tegelased ja kunstilisem lähenemine

“Reeturi” teine hooaeg on väärt ootamist, sest kaasatud on palju uusi näitlejaid, teistehulgas Tiina Tauraite, Ott Aardam ja Erki Laur. “Kui esimene hooaeg lõppes ja reetur Alfred Vint pääses terve nahaga, siis üllatavalt paljud vaatajad võtsid tänaval vaevaks kommenteerida, et see ei ole aus ja õiglane. “Reeturi” teises hooajas jätkub nii reetmine kui ka tagaajamine ja lisaks palju muudki. On ausust, õiglust ja küllaga ka ebaõiglust,” räägib Tuisk.

Teise hooaja tegevustik toimub rohkem kaasajas võrreldes esimese hooaja perioodiga. “Ma loodan, et vaatajad võtavad seda ajahüpet kergelt ja lähevad kaasa huvitava loo ning tegevustikuga. Pinget peaks jaguma,” räägib Tambet. 

„Reeturi“ teise hooaja esimesed osad jõuavad tänavu sügisel eksklusiivselt Elisa Huubi. Sarja nimirollis astub taas üles Tambet Tuisk. Vindi kõrval näeme endiselt tema lojaalset abikaasat Heli Vinti ja Vene luure sidemeest Valeri Bloki.

Lisaks Tambet Tuisule astuvad teises hooajas üles näitlejad Tiina Tauraite, Eva Koldits, Mart Nurk, Ott Aardam, Erki Laur, Margus Jaanovits ja Maarja Jakobson. Spioonipõneviku stsenarist on Raoul Suvi, režissöör Ove Musting, idee autor ja stsenaariumi konsultant Andres Anvelt ning produtsent Jaan Laugamõts. Reeturi teist hooaega toodab produktsioonifirma Downtown Pictures.

See on Elisa poolt kureeritud ja toimetatud blogi, mis tutvustab firma põnevamaid sündmusi, persoone ja tehnoloogiaid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.