Kinoarmastus

Mihkel Raud: Inimõiguste deklaratsioon, millele pole võimalik vastu vaielda

Foto: Patrik Tamm

Pissimine on inimõigus. On ebainimlik küsida raha lapselt, kes kaubanduskeskuses potile tahab. On julm nõuda eurot üliõpilaselt, kelle põis tänavanurgal lõhkeda ähvardab. On südametu lunida pappi ettevõtte juhilt, kes, jalad ristis, restorani siseneb, kuid seal ainult urineerida tahab. Isegi kui ta on ettevõtte juht ning need mõnikümmend senti kempsumaksu teda ei tapa.

Wifi on inimõigus. On ülekohtune küsida krediitkaardi andmeid inimeselt, kes teistega ühenduses tahab olla. Seda  wifi ju võimaldabki – tervet maakera peopesal tunda. Kes küll tihkab sellise ime pealt teenida?

Pangakonto omamine on inimõigus. Ometi tuleb meil selle omamise eest maksta, kujul või teisel. Seadus ei luba ettevõtetki ilma pangaarveta luua, pank võtab selle eest aga seitse nahka. Mis ettevõtlusvabadusest me räägime? Kus ta siis vaba on, kui pole? Inglise keeles tähistab sõna free nii vabadust kui ka seda, kui miski on tasuta. Loogiline, kas pole?

Kohvriga reisimine on inimõigus. Miks lennufirmad selle eest siis eraldi raha nõuavad? Kuidas ma nende meelest reisin, käed taskus või? Igaüks ei saa endale Nipernaadiks olemist lubada, mõnel on kohustused kah, puhtast pesust rääkimata.

Kaabeltelevisioon on inimõigus. Meid sunnitakse iga paari minuti tagant reklaame vahtima ning selle piina eest saame takkapihta korraliku arve. Kommertstelevisioonist on saanud kaubamajad, mille sissekäigu ees raha nõutakse. Kes käiks Stockmannis, kui selle uksel pileteid müüdaks?

Parkimine on inimõigus. Autoga liikudes maksame niigi kõige eest. Küll bensiini, küll snäkkide eest, küll liisingumakseid. Midagi võiks tasuta kah olla – näiteks parkimine. Mis vahet seal on, mida ma teeserval pargin, oma tagumikku või Audit? Üks on lihtsalt veidi koledam, mingil põhjusel lastakse aga just seda ilma rahata parkida. Audi eest nõutakse aga pappi. Auto on ju kaunis ese – linn peaks selle eest mulle maksma, kui selle halli siluetti midagi esteetiliselt nauditavat paigutan.

Kino ees parkimine on kõigi inimõiguste summa. Kõikidest kunstidest on kõige tähtsam filmikunst, teadis juba Vladimir Iljitš Lenin. Elagu kinod, mille juures saab tasuta parkida!

CINAMON TASKUS Septembri jooksul kinokülastajale parkimine 3h Tasuta. CINAMON KOSMOS ja CINAMON T1 parkimine auto registreerimisel 3h TASUTA.

CINAMON jagab siin kino telgitaguseid, kaasab kinoelamustesse ja hoiab pilgu kuumimatel kinouudistel.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.