Laser

Vaata, kui roheline on sinu lemmiktankla kütus!

Kütused Olerexi tanklas
Kuigi püstolid võivad ju rohelised olla, siis kütus nii roheline alati ei ole. Foto: Kaarel Peetersoo

Esmaspäevases “Laseris” rääkisime biolisandist ja sellest, kuidas see tegelikult maailma ei päästa, vaid kohati pigem loodusele hoopis kahjulik on. Kuidas aga tanklas üldse aru saada, kas ja kui palju biolisandit kütuses on? Võtame neli suuremat tanklaketti ette ja vaatama järgi.

Circle K 

Circle K müüb bensiini 98, mille juures on silt E0 – see tähendab, et biolisandit pole üldse ja see kütus sobib hästi ka näiteks muruniitjale.  95-püstolil on märksõna E10, mis näitab, et etanooli on selles kütuses kuni 10 mahuprotsenti. Ülejäänud aga täiesti tavaline fossiilset päritolu mootoribensiin. Diiselmootori puhul on asi lihtsam – müügil on diisel märgisega B7, mis sisaldab kuni 7% esimese põlvkonna biolisandit FAME, mida tehakse näiteks puhtast palmiõlist.

Neste

Nestes tanklates on müügil kahte tüüpi bensiini ja kahte diislikütust. Bensiin 98 E5  sisaldab sõltuvalt partiist umbes 3% ning 95 E10 kuni 10% etanooli. Diisilikütus märksõnaga Futura B7 sisaldab kuni 7% biolisandit ning Pro Diesel sõltuvalt partiist 7-15% biokomponenti. Oluline on siin aga see, et Neste kasutab mõlema puhul ainult teise põlvkonna biolisandit HVO, mida tehakse juba toidujääkidest.

Olerex

Ka Olerexis kohtame vanu tuttavaid märke – B7 ja E10. Esimene neist diislikütus, kus kuni 7% biolisandit ning teine kuni 10% etanoolisisaldusega 95. Lisaks on siin kasutusel ka üks uus märk: NO BIO ehk biokütusevaba. Selline kleeps on tankuril 98 juures, kust peaks siis välja voolama 100% vana hea mittetaastuv bensiin.

Alexela

Eestis on üks tanklakett, kus biolisandit üldse ei leia. See on Alexela. Kuigi püstolitele on kirjutatud samuti B7 ning E5 ja E10, siis tegelikult on kütused biolisandist puhtad. Ja esialgu võivad nad nii teha septembri lõpuni. Põhjus lihtne – Alexela müüb biometaani ehk BCNGd ja saab paberil niimoodi näidata müüdud kütusest tekkivat CO2-te Euroopa Liidu nõuetele vastavat.

Marii Karell toob iga nädal vaatajani päevakajalised persoonid ja nutikad teemakäsitlused, mis avavad inimesi ning teemasid üllatavast vaatenurgast.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.