Uuring: e-sport istutab üha noorematesse lastesse hasartmängupisiku

Hasartmängufirmad kasutavad oskuslikku reklaami, et panna noori e-spordi fänne rohkem raha kulutama.Foto: Liquipedia

Suurbritannia väljaande The Conversation korraldatud uuringust selgub, et e-spordi mängudele keskenduvad hasartmänguteenuste pakkujad sihivad üha enam reklaamidega noori, kes sageli ei mõista, et internetis jagatava sisu taga on kihlveokontorid.

Uuring, mille The Conversationi eestvedamisel viisid läbi hasartmängusõltlaste tugiorganisatsioon GambleAware, turu-uuringute firma Ipsos MORI, mõttekoda Demos ja Sussexi ülikool, võttis luubi alla sotsiaalmeedia. Leiti, et Suurbritannias e-spordis hasartmänguteenuseid pakkuvate firmade Twitteri jälgijatest on 17% alla 16-aastased ning 69% on 16-23-aastased. See tähendab, et 85% hasartmängukontode jälgijaskonnast on nooremad kui 24 eluaastat.

Sarnased trendid kerkisid esile ka hasartmänguteemalist sisu jagavate ja kommenteerivate Twitteri kasutajate puhul. 28% jagajatest ja kommenteerijatest on alla 16-aastased ning 66% vanus jääb 16-23 eluaasta vahele.

Viraalsed reklaamid

Hasartmängurlus e-spordis on seega populaarne just noorte seas, kuid selle põhjus peitub hasartmänguteenuste pakkujate oskuslikus reklaamis. Uuringus leiti, et võrreldes klassikalise spordiga reklaamivad hasartmängufirmad ennast noortele e-spordi fännidele erinevalt – kasutatakse näiteks naljakaid pilte, meeme ja emotikone ning luuakse just e-spordi jälgijatele suunatud humoorikat sisu.

Hasartmängulehed kasutavad sageli humoorikaid reklaame, mis ei kutsu otseselt üles kulutama.

Need reklaamid ei kutsu alati selgesõnaliselt kulutama, kuid muutuvad sageli noorte seas viraalseteks ning jõuavad seega paljude inimesteni. Uuring leiab, et noored ei saa sageli aru, et taoliste reklaamide eesmärk on panna neid raha kulutama, mistõttu ollakse valmis rahakotiraudasid altimalt avama.

See kõik tekitab olukorra, kus noored puutuvad juba varases eas kokku hasartmängureklaamidega, mis on sageli maskeeritud nende meelishobiga seotud meemideks ning muuks kergesti jagatavaks sisuks. Kuna sotsiaalmeedias ollakse harjunud jälgima erinevaid e-spordi meeskondasid ja e-sportlasi, kes samuti sarnast sisu toodavad, siis noored ei saa sageli aru, et hasartmängufirma üritab neid saada raha kulutama.

Reklaamides kajastatakse sageli uudiseid ja muid päevakajalisi sündmusi.

Kas ma pean e-sporti kartma?

Kuigi see kõik võib eriti just lapsevanemale tunduda hirmuäratav, siis tegelikult ei ole tarvis esimese asja tormata oma lapsi mängudest eemale tirima.

Tasub meeles pidada, et e-spordi mängudes on hasartmängudele keskenduv reklaam pea olematu, kuid kasulik on endale selgeks teha, kuidas hasartmänguteenuseid pakkuvad ettevõtted sotsiaalmeedias käituvad.

Twitteris ja Facebookis kutsuvad hasartmänguettevõtted harva otse üles raha kulutama. Pigem jagatakse tihti näiteks erinevaid e-spordi uudiseid ja virtuaalspordiga seotud videoid. Eesmärk on näida e-spordi fännidele mõeldud lehena, mis postitab asjakohast ja sageli humoorikat sisu.

Sotsiaalmeedia tohutult kirjus maailmas on pere noorimate liikmete igal liigutusel silma peal hoidmine võimatu ja kahtlemata puututakse ühel hetkel kokku ka mõne hasartmängulehega. Kuid kui osatakse juba varakult ohumärke tähele panna, siis on vigade tegemist oluliselt lihtsam vältida.

Muide, Diktor on varasemalt uurinud, kas “GTA Online’i” lisatud virtuaalne kasiino rikub Eesti vabariigi seaduseid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.