Eesti

Eesti mees käis kohtumas kõikide valgete keskealiste meeste iidoliga, kellel on hetkel maailmas miljoneid fänne

“Ilmselgelt on mul vaja leinata,” vabandas maailmakuulus mõtleja ja kliiniline psühholoog Jordan B. Peterson Helsingis esinedes, kui võitles oma Euroopa turnee viimasel ülesastumisel pisaratega. Kanadast pärit Petersonil oli kahe päeva eest surnud 96aastaselt väga lähedane sõber. Lein ei kahandanud sugugi Petersoni mõju publikule, vastupidi üliemotsionaalne loeng andis Petersoni öeldule veelgi sügavama tähenduse.

Nii kui Peterson lavale astus, tõusis pool saali aplodeerimiseks püsti. Petersoni selged mõtted inimeseks olemise kohta on toonud talle ülemaailma hulgaliselt fänne. Kriitikud ütlevad, et mees polariseerib liigselt. Euroopa tuuri tegi ta seoses oma teise raamatuga “12 reeglit eluks”, mis on kujunenud ülemaailmseks bestselleriks.

Petersoni esinemised on läbi müüdud. Ja ta ei pea loenguid väikestest raamatupoe nurkades, vaid suurtes kontsertsaalides. Ta on fenomen.

Tema loengul ja isiklikult näost näkku kohtumisel käis Isamaa erakonna nõunik Veiko Lukmann.

Miks Jordan Peterson on hetkel kõikide keskealiste valgete meeste iidol? 

Selle määratlusega ei ole ma sugugi nõus. Kindlasti ei ole ta kõigi keskealiste valgete meeste iidol ja pigem tundus, et iidoliks peavad teda nö milleeniumipoisid, kellel on ehk puudus isakujust ja kes oma elule mingit tähendust või keskpunkti otsivad. Selline mõte tekkis mul Kulttuuritalo saalis ja ma ei ole selle mõttega üksi. Aga saalis oli inimesi erinevatest sugudest, vanustest, rahvustest ja rassidest. Inimestel silmad põlesid ja küsimusi esitasid ka naised.
Aga miks on teda juba 250 000 inimest maailma kontserdisaalides kuulamas käinud? Ta on ju lihtsalt üks teadlane, kes räägib ja ta pole isegi stand-up koomik.

Järelikult räägib ta millestki, mis inimestele korda läheb. Ju siis inimesed tahavad kuulata pikemat ja keerulisemat juttu kui vilkuvad reklaamid ja lihtsad pealkirjad ning tahavad elada tähenduslikult. Inimesed otsivad midagi ja professor Jordan Peterson on seda pakkumas. Lisaks on ta särav kõneleja, karismaatiline ja kaitseb tervemõistuslikku lähenemist, mis on massidele oluline ja arusaadav. Tema kuulamine nõuab pingutust ja kohalolekut.

Ma ei tea kas ta on ise selle “tervemõistuslikkusega” nõus, aga mulle nii tundub. Ta otsib tõde ja jagab oma otsingute tulemusi kuulajatega. Ta peab tähtsaks sõnade tähendust ja on täpne. Oskab ka nalja teha. See kõik moodustab kompoti, mis näib töötavat ja inimestele meeldivat. Ta ütleb, et elu on raske ja siis sa sured. Karm tõde, aga tõde on parem kui elu häguses pilves, kus pealiskaudsus ja väljamõeldised inimese pea sassi ajavad ja valelootusi kütavad.

Miks Sina tahtsid temaga isiklikult kohtuda?

Kui mul tekkis mõte teda kuulama minna, siis olid odavamad piletid välja müüdud ja polnud muud valikut kui “Meet and greet” pakett osta. Tegemist oli tema viimase esinemisega Euroopa turnee raames ja kasutasin juhust. Petersoniga kohtumine juhtus lihtsalt kogemata.

Aga jah, ma otsustasin minna. Et miks? Ma olen vaadanud tema mitmeid videosid, debatte ja vaidlusi ja need on olnud huvitavad, nii tekkiski mõte samas ruumis olla ja fluidumist osa saada. Miks minna Metallica kontserdile kui saab ka plaati kuulata? Ikka minnakse.

Mis see maksis?

“Meet and greet” pilet maksis 165 eurot. 

Kuidas Sa kirjeldad teda inimesena?

Soe pereisa, kes hoolib oma lähedastest, oma tervisest ja on uudishimulik. Ta on enda vastu nõudlik, teiste vastu kaastundlik ja üldiselt alandlik. Kena inimene, keda huvitavad teised inimesed.

Milline tema mõte Sind isiklikult kõige enam on mõjutanud?

Püüan olla homme pisut parem kui täna, areneda kuni jaksu on.

Loengult puudutas mind ehk tugevamalt mõte sellest, kuidas lapsevanemaks saades antakse ära iseenda elu keskmes olek. Järsku saab lapse elu tähtsamaks enda omast. Ühest küljest vabastab see inimese enesekesksusest ja muudab ta täiskasvanuks koos vastutusega, mida lapsevanemaks olemine nõuab. Teisalt on see küsimus inimese individuaalsuse piiridest ja sellest, kus inimene siis tegelikult algab ja kus ta lõpeb. See on küsimus põlvkondadeülesest sidemest ja tähenduslikust elust. Minu arvates huvitav.

Päev enne kui Peterson Helsingis üles astus, oli tal sõu Rootsis. Ning seal käskis Rootsi välisminister Petersonil kivi alla tagasi roomata. Miks feministid ta peale nii vihased on?

Feministid ja muud identiteedipoliitika entusiastid vaenavad teda ilmselt seetõttu, et mida suurem on Petersoni edu, seda kiiremini kukuvad kokku nende ehitatud õhulossid. Piinlik on ju ka talle koguaeg argumentatsioonis alla jääda. Loomulikult ajab vihaseks. Rootsi välisminister Margot Wallström on oma ebaviisakuse tõttu ka Rootsis kriitikat saanud. Siiski soovitan Petersoni kuulata ka vastastel. Rahulikult ja kriitiliselt, ja siis mõelda, et kas sildid, mis talle külge pannakse on õigustatud. 

Sulle ei tundu mõte sellest, et naine käigu lihtsalt tööl ja ärgu jahtigu karjääri, sest nii on looduslikult ja ürgselt välja kujunenud, on veidi ühiskonnas ebavõrdsust tekitav?

Inimesed on vabas ühiskonnas vabad tegema seda, mida nad soovivad. Ebavõrdsust ei ole võimalik ühiskonnast kaotada, kuigi on proovitud. Siiamaani ei ole õnnestunud, sajad miljonid on ainult surma saanud selliste eksperimentide käigus. Mulle tundub, et rohkem ei ole mõtet proovida, prooviks kuidagi sümbioosis elada ja üksteisega läbi saada? Lihtsad identiteedipõhised lahterdused – mees-naine, must-valge, hetero-gay on tegelikus elus üsna kasutud, sest inimestel on palju rohkem identiteete kui lihtsustajad inimestele pähe jõuavad määrida. Identiteedipoliitika entusiastidelt küsiks, et kes te õige sellised olete, et võtate endale privileegi teisi inimesi, keda te ei tunne, lahterdada?

Peterson ütleb, et on liberaal, kuid ometi oled ka Sina, konservatiivse erakonna Isamaa liige, tema üks austajaid. Kuidas nii? 

Sildistamine ei ole õige. Jordan Peterson ja mina ise ka – me ei kannata lohakaid üldistusi, mis tõest eemale viivad. 

Milline on see Petersoni mõte, mis aitaks teie erakonnal valijaid võita? Teil on ju mõneti samad ideed – rahvuslikud, traditsioone toetavad. 

Identiteedipoliitika on hukatuslik ja sellest tuleb hoiduda. Lapsed on tähtsad ja tõde ka.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.