ERR arhiivi uus keskkond avab Eesti tele- ja raadioajaloo varamu

Vanimad audiofailid pärinevad möödunud sajandi algusestFoto: ERR

Eesti Rahvusringhäälingu arhiiv on läbinud mahuka uuenduse ja avanud uue kasutasõbraliku platvormi arhiiv.err.ee, kust leiab pea 80 000 tunni jagu video- ja helimaterjali erinevatest aastakümnetest.

Eesti Rahvusringhäälingu arhiiv on läbi aastakümnete talletanud Eesti kultuuriloo ning raadio- ja teleprogrammidega seotud materjale, heli- ja videofailidest mahuka fotokogumikuni.

Uuenenud arhiiv.err.ee platvormil on külastajal täna ligipääs rohkem kui 55 000 video- ja 108 000 audiofailile, mis on salvestatud ja toodetud rahvusringhäälingu ja selle eelkäijate poolt. Fotode andmebaasi kuulub täna enam kui 220 000 fotot.

“Arhiivi keskkonna uuendamine on olnud rahvusringhäälingu üks prioriteete, tegemist on olulise osaga Eesti kultuuripärandist ja ajaloolisest mälust,” märkis pressiteates ERR-i juhatuse esimees Erik Roose lisades, et tegemist on viimaste aastate suurima ja olulisima arendusega rahvusringhäälingus.

“Uue platvormiga oleme astunud suure sammu, et hindamatu väärtusega arhiivivaramu oleks kõikidele ligipääsetav võimalikult kaasaegsel ja mugaval moel, sõnas ta.

Uus platvorm on sündinud ERR-i arhiivitoimetuste, arendusosakonna ja disainistuudio Fraktal koostöös.

Arhiiv.err.ee keskkond sobib külastajatele nii kiireks uudistamiseks kui ka süvitsi uurimiseks, sh õppematerjalidena koolides või alusmaterjalina teadustööks. Rahvusringhäälingu arhiivide juhataja Heli Pikk soovitab uut keskkonda võtta kui põnevat jalutuskäiku, kus iga nurga taga avaneb midagi uut ja üllatavat.

“Selles arhiivis ringi uidates võib sattuda kuulama veidi vintis Oskar Lutsu, saada osa spordiemotsioonidest, nautida imelisi näitlejarolle nii filmis, teles kui ka teatris, süveneda eelmise sajandi sündmustesse, saada osa telemaagiast või unustada end kuulama suurepäraseid raadiohääli. Tuleb ainult endale aega võtta. Talv on selleks parim aeg,” ütles Pikk.

Ta lisas, et arhiiv uueneb pidevalt nii sisu kui ka kasutajamugavuse poole pealt.

Arhiivimaterjalid on lehel leitavad video- ja audiokülgedel, fotode jaoks on loodud eraldi alajaotus. Vanimad audiofailid pärinevad möödunud sajandi algusest, videoarhiivi on materjale talletatud 1960ndatest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.